Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Στο νήμα Release έθεσα την ερώτηση
    επιθυμώντας να δω το release από τη σκοπιά των Κ.
    Και Ο MindMaster έθεσε το εξής ερώτημα

    Το μεταφέρω εδώ για να μην διαβρώσουμε το άλλο νήμα.
    Θα χαιρόμουν πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας όσον αφορά τα πιο πάνω ερωτήματα 
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ψάχνει ή θέλει να βρει τον μπελά του (κοινώς τον διάβολο του)
     

    Πιστεύω ότι σε αυτήν την ζωή, όλοι πάμε γυρεύοντας, ο καθένας με τον τρόπο του....

     
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μηπως θα πρεπει να εξηγησει πρωτα ο Mindmaster τι εννοει με τον ορο "συναισθηματικη επενδυση;"
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Νόμιζα πως θα ήταν σαφές. Ρωτώ ποιά είναι τα συναισθήματα του "Μ" μέλους μιάς δυαδικής Μ/s σχέσης και ποιά είναι τα αισθήματα που μπορεί να τρέφει γιά το "s" σκέλος.

    Προσπαθώντας να γίνω έτι σαφέστερος: Διαπιστώνω π.χ. ότι οι σκλάβες τείνουν συχνότατα (δεν ξέρω γιά το "πάντα"), να ερωτεύονται τον Αφέντη τους... Είναι αυτό αμφίδρομο; Ερωτεύονται οι Αφέντες τις σκλάβες τους;

    (Διευκρίνιση: Στο παραπάνω παράδειγμα χρησιμοποίησα αρσενικό γιά το "Μ" και θηλυκό γιά το "s" γιά λόγους οικονομίας και μόνο).
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Αν δεν ηταν αμφίδρομο, θα ήταν κρανίου τόπος, όχι σχέση.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Θα συμφωνήσω, αλλά αυτό που έχει σημασία εδώ, είναι το τι πιστεύουν οι Masters και οι slaves. Γιά Μ/s μιλάμε...
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Κι όμως...δεν είναι πάντα αμφίδρομο....

    Έχω διαπιστώσει ότι τις περισσότερες φορές, είναι σπάνιο το φαινόμενο ένας Master να είναι ερωτευμένος με την σκλάβα του. Συμβαίνει το αντίθετο. Δυστυχώς όμως, αγνοώ το γιατί να συμβαίνει αυτό κατά κόρον...Έτσι βρίσκομαι συχνά στην δυσάρεστη θέση, να παρηγορώ απατημένες και εγκαταλειμμένες υποτακτικές φίλες Μου.
    Ας κάνουν λοιπόν οι ίδιοι οι Αφέντες μια προσπάθεια, να εξηγήσουν τους λόγους μια που το θέμα αφόρα την αφεντιά τους.
    Όχι τίποτε άλλο…Θέλω να ξέρω και Γω τι θα λέω και πως θα χειρίζομαι το γαμοθέμα, όταν κάποιες ευαίσθητες υπάρξεις κλαίνε απαρηγόρητες και με αναφιλητά στην αγκαλιά Μου..!!!
    Έως τώρα αγνοώντας τους λόγους, απλά βρίζω την ώρα και την στιγμή που γίνανε σκλάβες…
     
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Χωρις να μπορω να μπω στα παπουτσια αυτων στους οποιους απευθυνεται η ερωτηση,διερωτωμαι,γιατι να διαφερουν συναισθηματικα απο οποιονδηποτε ανδρα η γυναικα λειτουργουντων εντος σχεσης;
    Προσφερει η Κυριαρχικοτητα συναισθηματικη ασπιδα;
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Έλα μου ντε... (Εσένα πολύ σε έχω συμπαθήσει ).

    @MindMaster.
    Αυτό που έγραψα το εννοούσα για τις σχέσεις στις οποίες αναφέρεσαι...  Άλλα όπως λέει και ο underfeet δεν μπορώ να μπω στα παπούτσια αυτών στους οποίους απευθύνεις το ερώτημα.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Φαινομενικά ναί.... 
    ....Ουσιαστικά όχι... 
    όταν λειτουργεί έτσι:
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Και γιατί κάποιος να χρειάζεται συναισθηματική ασπίδα? (αυτό δηλώνει αδυναμία)
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Συναισθηματική ή/και άλλη επενδυση Κυριαρχου

    Εύα, απολογούμαι γιά το ευθύ της ερώτησης, αλλά άσε τους Αφέντες και τις σκλάβες, αφού εκεί απορείς κι εσύ μαζί μας. Γιά τις Αφέντρες και τους σκλάβους πες μας, γι' αυτό το κομμάτι πρέπει φαντάζομαι να ξέρεις, από πρώτο χέρι...

    Και πάλι θα συμφωνήσω, elfcat... Κάτσε να δούμε όμως, αν θα πάρουμε καμμιά σαφή απάντηση, από κάποιους που όντως τους ανήκουν τα "παπούτσια"...