Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις.

    Με αφορμή σημερινή μου απάντηση στο :

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t15461/

    ..έχω το εξής ερώτημα.Κατα πόσο ερωτεύονται αμφότεροι Κυρίαρχοι και σκλάβοι τον άνθρωπο ή το status του.

    Για την ώρα δεν επιθυμώ να δώσω διευκρινήσεις,εκτός αν χρειαστεί πραγματικά..

    Δικό σας  
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Αν και όταν ερωτεύονται (διότι δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για μια bdsm σχέση) κατά κόρον ερωτεύονται το status/εικόνα του Κ ή υ. Αυτός είναι και ένας λόγος που οι σχέσεις αυτές διαλύονται τόσο εύκολα...
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Από Π/ποιους πιστεύεις πως διαλύονται συχνότερα;
     
  4. skia

    skia Contributor

    να ζητήσω μία διευκρίνιση, παρακαλώ? λέγοντας M/s σχέσεις έχεις κατά νου μόνο αυτές ή και περιλαμβάνεις και τις D/s σχέσεις?
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2009
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Βεβαίως!

    Δε σου λέω!

    Πλάκα κάνω .. 

    Προτιμώ να περιοριστώ στις M/s σχέσεις γιατί υπάρχει διαφορετική "τριβή" ... Αν υπάρχει και άποψη για τις D/s σχέσεις,δεκτή..  
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Δεν το γνωρίζω, να είμαι ειλικρινής... αλλά αν έκανα μια υπόθεση, θα έλεγα ότι οι υπό μπαίνουν με πολύ μεγάλες προσδοκίες πολύ συχνά και η απογοήτευση είναι ανάλογη του μεγέθους των προσδοκιών τους... (αυτό το εικάζω και μόνο). Βλέπεις, προσωπικά δεν πιστεύω στην ανιδιοτελή προσφορά (παρά μόνο στη γονεική και αυτό με επιφύλαξη). Όσο πιο πολύ κάποιος προσφέρει τόσο μεγαλύτερες, έστω και ανομολόγητες προσδοκίες έχει... πολλές φορές μάλιστα ξεγελά τον εαυτό του και νομίζει ότι είναι ανιδιοτελής ή ότι είναι εκ φύσεως υπερβολικά δοτικός... η επακολουθούμενη απαγοήτευση είναι ανάλογη της ψευδαισθησής του.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Aν και δε συμφωνώ 100% ,μου άρεσε η απάντηση σου..
    Διαβάζοντας το "προσδοκίες" ,σκέφτηκα πόσο διαφορετικές μπορεί να είναι οι προσδοκίες Κ και υ πάνω στις ίδιες επαφές ή σχέσεις..
     
  8. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    elfcat πάλι είσαι ''αρνητική'' αν μου επιτρέπεις.Αν ερωτευτείς χάνεσαι.Αν αγαπήσεις λιώνεις.Είτε πρόκειται για vanilla σχέχη είτε για D/s ή M/s ή και τα 2 μαζί.Με την ίδια λογική διαλύονται.Και θεωρώ ότι αυτός που ερωτεύεται δεν είναι απαραίτητα ο υπό ,μπορεί να είναι και η Κυριαρχική.Και αυτό είναι το πιο όμορφο σε μία οποιουδήποτε είδους σχέση.Αφεθείτε Εσείς που μπορείτε.Και τα μούτρα σας θα φάτε αλλά έχετε μία μοναδική πιθανότητα να βρείτε το απόλυτο bdsm ταίρι.Έσεις που μπορείτε...
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    συνήθως ερωτευόμαστε κάποιον:
    α) όταν μας θυμίζει κάποιον
    β) όταν είναι σαν και μας
    γ) όταν θέλουμε να του/της μοιάξουμε

    όταν ωριμάσουμε συναισθηματικά, ερωτευόμαστε κάποιον γι' αυτό που είναι... ερωτευόμαστε δηλαδή τον άνθρωπο και όχι την ιδέα (=status)
     
  10. zou

    zou

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Απο τη στιγμη που το θεμα περιοριζεται στις M/s σχεσεις, το πρωτο βημα στη σχεση γινεται λογω της υπαρξης του Κυριαρχου που ελκεται απο το υποτακτικο ατομο και το αντιστροφο. Ερωτευομαστε ομως τον ανθρωπο, την προσωπικοτητα και το χαρακτηρα. Ομως ο χαρακτηρας εμπεριεχει μεσα στοιχεια που προσδιοριζουν το status του στομου. Αρα αν εκλειψει καποιο ισως να σταματησουμε να ειμαστε ερωτευμενοι με το ατομο. Οποτε νομιζω οτι ερωτευομαστε και τα δυο αφου το ενα εμπεριεχει το αλλο!
     
  11. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    Εγώ έχω διαφορετική άποψη! Δεν έχω ερωτευθεί ποτέ. Κάποιες στιγμές πλησίασα στο να ερωτευθώ αλλά έκανα πίσω. Αν ποτέ ερωτευόμουν είμαι σίγουρος ότι θα ερωτευόμουν τον άνθρωπο και όχι το status/εικόνα του Κυριάρχου. Το status/ εικόνα μπορεί να βοηθήσει σε ένα πολύ καλό session. O άνθρωπος θα σε κάνει να Του παραδωθείς άνευ όρων.




    Κατά τη γνώμη μου διαλύονται συχνότερα από τους Κυριάρχους. Βαριούνται εύκολα και θέλουν κάτι διαφορετικό. Δεν είμαι απόλυτος φυσικά σε αυτό. Εξαρτάται από τον άνθρωπο....
     
  12. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    Re: Απάντηση: Συναισθηματική ιδιοτέλεια στις M/s σχέσεις ..

    συμφωνώ φίλε μου subman4man

    ερωτεύεσαι τον άνθρωπο γι' αυτό που είναι άρα εμπεριέχει και το στάτους. είναι κατά πως λέμε όλο το πακέτο. δεν γίνεται να το δεις ξεκομένα. είναι αδύνατον πιστεύω.