Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σχέσεις και εξουσία - Ανασφάλειες ενός/μιας Κ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Όνομα, στις 18 Δεκεμβρίου 2023.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Ο κυβερνήτης ενός πλοίου κυβερνά γιατί θέλει και μπορεί. Δεν κυβερνά γιατί έχει ανασφάλειες.
    Τι δεν καταλαβαίνετε;

    Ο Πιλότος ενός αεροπλάνου πιλοτάρει γιατί θέλει και μπορεί να το κάνει. ΟΙ επιβάτες κάθονται καλά δεμένοι στις καρέκλες τους, γιατί έχουν ανάγκη να ταξιδέψουν.
    Ο πιλότος δεν έχει καμία ενοχή που πιλοτάρει το αεροσκάφος. Καμία ανασφάλεια δεν τον κάνει πιλότο.
    Τι δεν καταλαβαίνετε;
     
  2. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Γιατί τόση επιμονή με το τι καταλβαίνω εγώ;
    Οι μεταφορές και τα παραδείγματα κάποιες φορές λειτουργούν, άλλες όχι.

    Ο πιλότος και ο κυβερνήτης ενός πλοίου, αφού μπορούν, καλά κάνουν και μπορούν.
    Προσπαθείτε για κάποιο λόγο να μειώσετε έμμεσα την αξία της προσωπικής αναζήτησης και αυτό χωρίς να θέλω να μετατεθεί αλλού η συζήτηση, με παραξενεύει και με κάνει να αναρωτιέμαι αν θα σας πάρω στα σοβαρά ή αν όντως χρειάζεται να μπω στη διαδικασία να σας την εξηγήσω.

    Η ετσιθελική απόκτηση δύναμης, φυσικά και προκύπτει. Είμαι πιλότος και κάνω ό,τι θέλω.

    Τον πιλότο όμως ποιος τον κυβερνά αν τα μισά πράγματα που του συμβαίνουν πάνε στον αυτόματο πιλότο;

    Περίεργη προσέγγιση.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Πράγματι περίεργη προσέγγιση.
    Μην μου απαντήσετε καταλάβαμε.
    Δεν χρειάζεται να αναφερθείτε στις ανασφάλειες σας.
     
  4. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Δεν είμαι σίγουρος για το τι θα μπορούσατε να καταλάβετε, αλλά αυτό είναι δικό σας θέμα.
    Θα προτιμούσα να σας απαντούσα σε μια καλή βάση και όχι να παίζουμε παιχνιδάκια εντυπώσεων.

    Καλή συνέχεια και καλή μέρα να έχετε.
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Διάβασα πολλές φορές το παραπάνω και δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα το ερώτημα...

    θα έλεγα πως αυτό είναι μια χαρά αιτιολόγηση για τους control freak... όμως δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό του control freak με την αγάπη για εξουσία, το θεωρώ άτοπο, γιατί έτσι οδηγούμαστε στο παρακάτω ερώτημα:
    που θα το χαρακτήριζα λογικό άλμα... μια που θέτει ως δεδομένο (με βάση την άτοπη για μένα παράγραφο) πως ένας Κ επειδή αγαπάει την εξουσία (και κατ' επέκταση τον έλεγχο) έχει και ανασφάλειες... από πού κι ως πού;

    εν ολίγοις, τι ακριβώς ρωτάς;
     
  6. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Την παραδοχή, ότι αυτό αποτελούσε την αιτιολόγηση του control freak και το συσχετισμό του με την αγάπη για εξουσία, εσύ τον έκανες.
    Δεν είπα εγώ ότι η αγάπη για εξουσία, συσχετίζεται κάπως με κάποιον/που είναι control freak.

    Δεν προηγείται χρονικά η αγάπη ενός/μιας Κ, για εξουσία αλλά οι ύπαρξη πιθανών ανασφαλειών (βλ. Η ασυνείδητη αίσθηση κινδύνου). Ως έχω αναφέρει, ως μια από τις πολλές μεταβλητές. Δεν είναι η μόνη.

    Πρώτα έρχεται/δημιουργείται αυτή η πιθανή ανασφάλεια/αίσθηση κινδύνου, την οποία προσπαθεί κάποιος να ελέγξει και όχι ότι έχει εκ των προτέρων αγάπη για εξουσία (όχι δηλαδή το αντίθετο).
    Άρα το λογικό άλμα το κάνεις εσύ, βάζοντας σε λανθασμένη χρονικά σειρά, τις λογικές προκείμενες.

    Αυτό που ρωτώ, είναι αν ένας/μια Κ, έχοντας υπόψη ότι υπάρχουν πιθανές ανασφάλειες/αισθήσεις κινδύνου/αδυναμίες κτλπ, οι οποίες τον καλούν να αποκτήσει εξουσία, πως τις αντιμετωπίζει.
     
  7. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Δηλαδή η διαχείριση μιας κατάστασης ανασφάλειας ή/και κινδύνου οδηγεί σε αγάπη για την εξουσία; αυτό λες; αν ναι, συνεχίζει να μου φαίνεται λογικό άλμα και παράλογο συμπέρασμα
     
  8. Όνομα

    Όνομα Regular Member

    Αφού τα υπόλοιπα έμειναν ασχολίαστα, να υποθέσω ότι δεν διαφώνησες κάπου.

    Χωρίς να επικαλούμε την αυθεντία ως κάτι αδιαπραγμάτευτο, είναι αυτό που παρέθεσα ως βιβλιογραφία στην πρώτη γραμμή.

    Για να μην μείνω όμως στο στείρο επιχείρημα, ότι και καλά το γράφει στο βιβλίο και αποτελεί θέσφατο, προσθέτω συμφωνώντας ότι μια πιθανή ανασφάλεια δύναται να οδηγήσει σε αγάπη/επιθυμία για εξουσία.

    Δεν θεωρώ ωφέλιμο παρόλ' αυτά να μπαίνουμε σε διαδικασία να αμφισβητούμε ή να προσπαθούμε να εφέυρουμε ξανά βασικά στοιχεία της βιβλιογραφίας της ψυχολογίας.

    Αφήνουμε πίσω την ουσία, αλλά χάριν συζήτησης και διευκρινίσεων συμμετέχω.
     
  9. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Πολύ καλύτερη διατύπωση

    Θα έχει λοιπόν ενδιαφέρον να ακούσουμε θέσεις Κ επί του...
    ...αν και δε νομίζω ότι θα απαντηθεί.

    Κι αυτό από μόνο του είναι απάντηση  
     
  10. Όνομα

    Όνομα Regular Member


    Η διατύπωση ήταν η ίδια εξ αρχής.

    Αν είναι να μην απαντηθεί δεν θα απαντηθεί. Έχεις απαντήσει εσύ για τους υπόλοιπους ήδη, 3-4 φορές.

    Καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ γιατί όσο μπορούσες να συνεισφέρεις, το έκανες.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    συγγραφή βιβλίων που να αναθέτουν την ανεπάρκεια του συγγραφέα, και των μαγεμένων αναγνωστών του, σε ανασφάλεια όσων φθονεί ή φθονούν.
    παλιό κόλπο και λειτουργικό. θεραπευτικό.
     
  12. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Όχι, δεν ήταν

    Καλή συνέχεια και σε σένα... Όσο μπορούσες να εξηγήσεις, το έκανες