Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 7 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Οι σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής δεν είναι εύκολες.

    Δεν έχουν συνταγή πανάκεια για όλους.

    Δεν είναι κοινώς αποδεκτές και πολλές φορές σε κάποιο ποσοστό ούτε από τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους.

    Δεν προσφέρουν ουσιαστική λύτρωση σε τυχόν ανασφάλειες ή άλλες σε εισαγωγικά αδυναμίες, που μπορούν βραχυπρόθεσμα να προσπελαστούν αλλά συνήθως επανέρχονται με βαθύτερες ρίζες.

    Δεν προσφέρουν εύκολο και ποιοτικότερο σεξ, σε ανθρώπους που ο σαδομαζοχισμός, δεν κατέχει ουσιαστικό κομμάτι από την ψυχοσύνθεση τους.

    Δεν συσπειρώνει άτομα με ελαστική ηθική και μη συντηρητικές ιδέες απαραίτητα.

    Δεν απαιτούν πιότερο επίπεδο από ένστικτο και μην εύκολα συμπεραίνεται ότι συμβαίνει το αντίστροφο.

    Δεν τις συναντάς απαραίτητα σε υποψιασμένους χώρους.

    Δεν είναι πολυτιμότερες από άλλες, είναι πολύτιμες αν είναι αυτό που πραγματικά θέλετε.

    Δεν έχουν όλες τον ίδιο τρόπο έκφρασης.

    Δεν είναι κατασκευάσματα της όποιας καθοδηγούμενης λογικής, υπάρχουν, υπήρχαν και θα υπάρχουν, σε όποια εποχή, κοινωνία ή όποια άλλη χωροχρονική συνθήκη.

    Όποτε ακούσετε το αντίθετο με όποιον σαγηνευτικό ή άλλο πειστικό τρόπο που μπορεί να εγείρει αμφιβολίες, δώστε στην ψυχή σας να δοκιμάσει και αποφασίστε.

    Κοιτάξτε χωρίς καμία παρωπίδα μέσα σας. Είναι πραγματικά το θέλω σας;

    Ειλικρίνεια, υπέρβαση και σεβασμό για τον εαυτό σας.
    Συνειδητοποιήστε και αποδεχτείτε αυτό που ακριβώς θέλετε. Με ποιον τρόπο;
    Με αυτό που σας αξίζει, σας ταιριάζει και πραγματικά σας βοηθάει.

    Ειλικρίνεια, υπέρβαση και σεβασμό για τον άλλο.
    Δείτε, ακούστε αισθανθείτε, κατανοείστε και αποδεχθείτε τον άλλον, για αυτό που πραγματικά θέλει και μπορεί.

    Μην αποφασίζετε αβίαστα ότι αυτός είναι για σας ή εσείς για εκείνον.

    Η όποια προσπάθεια θέλει κόπο, τρόπο, υπομονή, θυσίες, υπερβάσεις, αν αναζητείτε την ποιότητα είτε στην στιγμή, είτε στον χρόνο.

    Θέλει μεράκι, θέλει να είναι κομμάτι σας αυτό που κάνετε.

    Θέλει, θέλει, θέλει, θέλει να θέλετε.

    Δεν νομίζω να είπα τίποτα καινούριο ή τίποτα πολύπλοκο, αλλά πολλές φορές τα πιο απλά πραγματάκια είναι και αυτά που εύκολα και επιδεικτικά επιλέγουμε να αγνοούμε.

    Θα τονίσω για άλλη μία φορά ότι όπως ένας str8 δεν γίνεται να γίνει gay ή το αντίστροφο έτσι και ένας vanilla να γίνει bdsmer ή το αντίστροφο.

    Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις και απόψεις για το θέμα. Οι δικές σας;
     
  2. s/m

    s/m Regular Member

    ενα καλο ξεκαθαρισμα για αρχη και ολα γινονται...μετα παιρνει τον δρομο του....
     
  3. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

     
  4. zou

    zou

    Απάντηση: Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

    δεν χρειαζεται να βαζουμε φορμουλες στη ζωη μας.. ολοι απο καπου ξεκινησαμε και καπου παμε... στη ζωη του καθενος μπορει να συμβουν πολλα, αλλαζουν χιλιαδες μασκες, να ερωτευτουν, να κοπιασουν, να χτυπησουν ακομα και να χτυπηθουν, να ελπιζουν, να απογοητευτουν...

    Γνωριζοντας τη ζωη και κυριως τον εαυτο σου κανεις αυτο που σε κανει ευτυχισμενο...

    Οχι δε συμφωνω σε ολα.. Γεννηθηκα αγνωστου σεξουαλικης ταυτοτητας και επιβιωσα 20 χρονια με αυτη.. Το μεγαλυτερο μου σοκ δεν το επαθα οταν καταλαβα οτι ειμαι υποτακτικη.. το μεγαλυτερο σοκ το επαθα οταν ειδα τον ερωτα να ερχεται απο κει που δεν το περιμενα...

    οταν προσφερεις τριανταφυλλα και σε βαζουν να περπατησεις πανω στα αγκαθια και χαμογελας οχι επειδη καυλωνεις απο τον πονο, αλλα επειδη ο Ανθρωπος σου περπατα πανω στα ροδοπεταλα...
     
  5. female

    female Contributor



    Αυτά τα δύο δεν τα κατάλαβα. Το πρώτο ντιπ κατά ντιπ. Στο δεύτερο δεν εννόησα πως εννοείς το 'επίπεδο'.
    Ελπίζω να φωτίσεις την ασχετοσύνη μου παρ' όλη τη θρασύτητα να ρωτάω ...


     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

    Εγώ προσωπικά ρίχνω και κανένα αγκάθι μαζί με τα ροδοπέταλα που στρώνω στον δρόμο όπου θα περπατήσει το Μωρό μου... 
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σίγουρα εγώ χρειάζομαι δουλειά πάντως ώστε να γίνομαι πιο σαφής.
     
  8. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Οι σχέσεις όποιας φύσης κι αν είναι πάντα δύσκολες είναι.....
    ποτε δεν ξέρεις τι θα σου'ρθει και απο που....
    ο έρωτας και το πάθος δεν είναι απαραίτητο οτι υπηρέχουν σε μια bdsm σχεση η σε μια vanilla.
    ο καθένας μας βιώνει αλλιως την πραγματικότητα.....
    ποτε δεν ξέρεις ποτε μπορεί να ανακαλύψεις την σεξουαλικότητά σου η να την χάσεις.....
    υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ανακάλυψαν πως τους αρέσει το bdsm όταν ήταν σε μεγάλη ηλικία η σε μικρή και αλλοι που έζησαν μια ζωή μην γνωρίζοντας πως ειναι μεσα στον χώρο.
    Εμαθα να μην αποκλείω πλεον τίποτα.....
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

    το μονοπατι το ξερουμε ολοι λιγο πολυ ...

    αλλοι κουραζονται στην αρχη

    καποιοι αλλοι δεν κουραζονται ποτε και συνεχιζουν...


    Το μονο σιγουρο ειναι πως ποτε κανεις δεν θα φτασει στο τελος... και αν νομιζει πως τα καταφερε μαλλον δεν ειδε οτι εχει ακομα τοσο να διανυσει!
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    για εμένα δεν υπάρχουν vanilla σχέσεις ,εκτός και αν μιλάμε για σχέσεις "συμβόλαια" που είναι πηγμένες στο ανέραστο ...
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Σχέσεις κυριαρχίας και υποταγής

    Υπεροχο το κομματι που εβαλες και απο τα πιο αγαπημενα μου.
    Υποθετω πως θελεις να δωσεις ενα δειγμα κυριαρχιας? Την ικανοτητα του Φον Καραγιαν να "χειριζεται" τοσο κοσμο?
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014