Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σώμα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 21 Μαρτίου 2008.

?

Περί σώματος

  1. ΕΙΜΑΙ σώμα

    4 vote(s)
    12,9%
  2. ΕΧΩ σώμα

    14 vote(s)
    45,2%
  3. Θυμάμαι πως το σώμα μου υπάρχει όταν κάνω session / sex

    2 vote(s)
    6,5%
  4. Θυμάμαι πως το σώμα μου υπάρχει όταν... (Εξηγείστε)

    1 vote(s)
    3,2%
  5. Είμαι φάντασμα

    5 vote(s)
    16,1%
  6. Άλλο...

    5 vote(s)
    16,1%
  1. female

    female Contributor



    Σώμα - παραγνωρισμένο, υποτιμημένο, υπερτιμημένο, τιμωρημένο, "πλαστικοποιημένο", ενοχοποιημένο (η αμαρτία της σάρκας), δευτεροκλασάτο ("όλα είναι στο μυαλό"), "ανύπαρκτο" (η ...ομιλούσα κεφαλή), παγίδα ("πέτα έξω κανένα μπουτάκι"), τρόπαιο, αίσθηση, εικόνα, παρουσία, απουσία, επαφή, πόνος, απόσταση, άχθος ("το σέρνω μαζί μου"), καλοντυμένο, κρεμάστρα ρούχων, άγχος, καμάρι ("κορμάρα!"), εργαλείο, σημαδεμένο, κομματιασμένο ("αποκλειστικό ενδιαφέρον-φετίχ τα πόδια"), αντικείμενο, υποκείμενο...

    Το σώμα μου (και η σχέση με τα σώματα των άλλων).

    Η ερώτηση είναι περίεργη, το ξέρω. Είναι αφορμή, επίσης.


     
  2. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Σώμα...

    Τα είπες όλα καλή μου...
     
  3. kali crow

    kali crow Guest

    εγω παλι που δε καταλαβα την ερωτηση? 
     
  4. sw

    sw

    Ευπειθως αναφερω..............Π.Ν.! (και αν ποτε τ' αλλαζα, παλι το ιδιο θα διαλεγα!)(με λιγο καλυτερη...μεση  )
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    ............................ 
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2008
  5. Emma

    Emma Contributor

    Πολύ καλό poll female.  

    Ψήφισα την τελευταία επιλογή.

    Το σώμα, στα δικά μου μάτια, (είτε το δικό μου είτε των άλλων - συντρόφου/φίλων) είναι το "περιτύλιγμα" και σε κάποιες, ελάχιστες, περιπτώσεις το "μέσο" για να κάνεις stimulate τα -σημαντικά- ενδότερα.
    Επίσης, μερικές φορές (όταν είμαι στα down μου) μου θυμίζει το mortality μας, γι' αυτό (και μόνο) προσπαθώ να το διατηρώ σε καλή κατάσταση (η προσπάθεια θα επιτύχει πλήρως όταν κόψω και το κάπνισμα).
    Κατ' εμέ λοιπόν -κι ας ακούγεται κλισέ- it's what's inside that counts. Το σώμα είναι εκεί για την πρώτη εντύπωση.
     
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Ειδικες Δυναμεις - Ορεινος Χιονοδρομος και δεν το αλλαζω για τιποτα στον κοσμο  
    Δεν παιζει ρολο.Ειναι απλα κατι περιττο σε σχεση με το μυαλο που θεωρω το πιο ενδιαφερον κομματι του αλλου
     
  7. female

    female Contributor



    Στην περίπτωση "Άλλο", παρακαλώ μιλήστε γι΄αυτό επίσης. Παράλειψή μου.

     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2008
  8. latexduck

    latexduck Contributor

    Δεν είχε επιλογή ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ όποτε επέλεξα το Α   
    Το σώμα είναι αυτό που εκτελεί την εντολή όποτε αυτό που μετράει είναι ο χαρακτήρας της και το μυαλό Της.
     
  9. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Είμαι σώμα.

    Ένα σύνολο από φυσικά καλώδια, βίδες, μικροκυκλώματα, "έξυπνες" σάρκινες, υγρές μικρομηχανές.

    Όλες μαζί αλληλεπιδρούν χαωτικά, απρόβλεπτα, και πυροδοτούν συναισθήματα και γνώμες ανάλογα με το πώς τα προγραμμάτισαν τα γονίδια της μάνας μου και του πατέρα μου, και ανάλογα με τα βιώματά τους (μαθαίνουν απ'τις εμπειρίες και ρυθμίζουν ανάλογα τις αναφλέξεις τους).

    Δεν υπάρχει τίποτα μέσα εκτός από (συνειδητά ή ασυνείδητα) καλλιεργημένα patterns συμπεριφορών, αντιδράσεων και επιθυμιών.

    Είμαι σώμα. Κάποια μέρα θα πάθω σημαντικές βλάβες, τα μικρο-μηχανάκια που με αποτελούν θα πάψουν να λειτουργούν και θα πεταχτούν στη θάλασσα (ελπίζω να μη θαφτούν).

    Είμαι σώμα. Οι επιθυμίες μου και οι φόβοι μου υπαγορεύουν τη στάση ζωής μου, και όποιους περιορισμούς θέτω στη συμπεριφορά μου το κάνω μόνο και μόνο επειδή κάποια νευρόνια μπαίνουν στη μέση.

    Κανακεύομαι, χαϊδεύομαι, δημιουργώ, ερωτεύομαι, ρισκάρω, αυτοκαταστρέφομαι: με απόλυτη αυτάρκεια. Όλα αυτά που κάνω μπορούν εύκολα να εξηγηθούν αν ανατρέξει κανείς στο log των χημικών αντιδράσεων μέσα μου.

    Καλησπέρα σας, είμαι σώμα. Καλησπέρα σας, είμαι ο Κόμης Δράκουλας. Καλησπέρα σας, είμαι ο Χρήστος. Καλησπέρα σας, είμαι 35 χρονών. Καλησπέρα σας, who gives a flying fuck. Καληνύχτα σας.
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

  11. Vicky

    Vicky Regular Member

    Μια απόλυτη αρμονία σώματος και μυαλού...
     
  12. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Σώμα...

    Θυμήσου, Σώμα...

    Σώμα, θυμήσου όχι μόνο το πόσο αγαπήθηκες,
    όχι μονάχα τα κρεββάτια όπου πλάγιασες,
    αλλά κ’ εκείνες τες επιθυμίες που για σένα
    γυάλιζαν μες στα μάτια φανερά,
    κ’ ετρέμανε μες στην φωνή — και κάποιο
    τυχαίον εμπόδιο τες ματαίωσε.
    Τώρα που είναι όλα πια μέσα στο παρελθόν,
    μοιάζει σχεδόν και στες επιθυμίες
    εκείνες σαν να δόθηκες — πώς γυάλιζαν,
    θυμήσου, μες στα μάτια που σε κύτταζαν·
    πώς έτρεμαν μες στην φωνή, για σε, θυμήσου, σώμα.

    Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ.

    Το σώμα οφείλει να έχει μνήμη για να έχει και ελπίδα.

    Όπως πολλοί, όμως, θα γνωρίζουν, κατά τον Πλάτωνα, το σώμα αποτελεί "σήμα" , δλδ, τάφο της ψυχής.
    Οι αισθήσεις (του σώματος) είναι που μας εμποδίζουν ν' αντικρίσουμε τις Ιδέες. Για ν' αγγίξουμε την
    α-λήθεια και να βγούμε από τη λήθη πρέπει ν' αποδεσμευτούμε από τις αλυσίδες του σώματος.

    Στα χωρικά ύδατα του bdsm, ξεπερνώντας τα όρια και τους φραγμούς που θέτει το σώμα, προσπαθούμε να θυμηθούμε τις επι-θυμίες της ψυχής μας.