Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΤΙΜΩΡΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος mds, στις 4 Απριλίου 2007.

  1. mds

    mds Regular Member

    Λοιπόν διαβάζοντας διάφορα θέματα μου ήρθε μια ιδέα! 
    Θα έπρεπε να ιδρυθεί μία "αστυνομία ορθογραφίας" και ένα "δικαστικό σώμα" και να ελέγχει τα λάθη που γίνονται στις απαντήσεις. Μιλάμε για τερατουργήματα ε?
    Και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου για να μην λέτε.
    Κάτοι θα έχο κάνη κε αιγό λάθωσ καμία φωρά κε δαιν το έχο δι!
    Ο δικαστής θα επιβάλει ποινές τις οποίες και θα πρέπει να εκτίσουν οι κατηγορούμενοι
    στα κρατητήρια του community!
             
    (Πω πω φαντασία ο άνθρωπος)
     
  2. JohnT4

    JohnT4 Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου για να μην λέτε.
    Κάτοι θα έχο κάνη κε αιγό λάθωσ καμία φωρά κε δαιν το έχο δι!

    ΑΨΟΓΟΣ!!!
    Απλά άψογος!

    Καλές γιορτές!!!!
     
  3. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Ευχαριστώ επίσης καλό Πάσχα.
    Αποδοχή δεν βλέπω όμως....
     
  4. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Πέρα από τον ¨γλυκό¨ τρόπο που τέθηκε το ζήτημα ώστε να μην προσβληθεί κανείς, θα πρέπει πράγματι κάτι να γίνει.
    Είναι κρίμα (αλλά και αντιφατικό) να διαβάζει κανείς τόσο βαθιές σε νοήματα απόψεις και να συναντά τόσα ορθογραφικά λάθη.
    Κάποιες φορές , χωρίς υπερβολές, η σωρεία ορθογραφικών λαθών δυσχεραίνει και την κατανόηση των (αξιόλογων κατά τα άλλα ) συλλογισμών που βρίσκουμε στα διάφορα νήματα.
    Βέβαια , πάνω απ΄όλα μετράει η ουσία και ίσως είναι λάθος να εστιάζουμε στον τρόπο απόδοσης και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά γραφής.
    Ας μην ξεχνάμε , ωστόσο , ότι βρισκόμαστε στο διαδίκτυο...Η απουσία εικόνας μας υποχρεώνει , συνειδητά ή ασυνείδητα, να επικεντρωνόμαστε στα κείμενα. Αυτά αποτελούν το μόνο κριτήριο για τη διαμόρφωση άποψης.
    Είναι κρίμα η καταραμένη η ορθογραφία να χαλάει την εικόνα και να υποβιβάζει την αξία των όσων λέγονται.
     
  5. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Φαντάσου λοιπόν, παρόλο που εδώ επικεντρωνόμαστε περισσότερο στα κείμενα, και γίνονται τέτοια λάθη... τι θα γινόταν αν είχαμε και εικόνα!
     
  6. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    εγω είμαι μιας αλλης επικοινωνιακής σχολής που υποστηρίζει πως στα πλαίσια που επιτυγχάνεται η επικοινωνία, όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.

    εκτος βεβαια εαν η ανορθογραφία είναι το μέσο για να επιτευχθεί ένα άλλο είδος επικοινωνίας (με την τιμωρία) οποτε έχει λειτουργικό ρόλο και πρεπει να ενθαρρύνεται.
     
  7. month

    month Regular Member

    Ουπς! Αυτό θα είναι καταστροφικό! Θα τρώμε όλη την ημέρα στις τιμωρίες, με τα λάθη που γίνονται όταν γράφεις!
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Συμφωνώ απόλυτα με τους δύο χαρακτηρισμούς της magda37, και θα ήθελα να προσθέσω υπέρ τους και κάποια δικά μου επιχειρήματα:

    Αντιφατικό:
    Η λανθασμένη χρήση μίας λέξης παραπέμπει σε σύγχυση αναφορικά με την έννοια που αυτή η λέξη εκφράζει. Στην ελληνική γλώσσα η ετυμολογία μία λέξης οδηγεί κατά κανόνα στον ορισμό της.

    Συνεπώς όταν ένας συνομιλητής δηλώνει ειδήμων επί του "penticure" ή επί των μαγνητικών "παιδίων" αυτοαναιρείται.

    Το ίδιο ισχύει με το συντακτικό, μία ασύντακτη πρόταση δεν μπορεί να εκφράζει μία δομημένη σκέψη.

    Κρίμα:
    Ένας άριστος ορθοπεδικός, που τοποθετεί έξω από το ιατρείο του την ταμπέλα "Ορθοπαιδικό ιατρείο" αφήνει να εννοηθεί ότι δεν έχει βαθιά αντίληψη του επιστημονικού του πεδίου.

    Τα παραδείγματα δεν γράφτηκαν χάρη υπερβολής, είναι πραγματικά (τα 2 πρώτα εντός και το 3ο εκτός forum) και τα επέλεξα λόγω της συνάφειας των λέξεων.

    Η ορθογραφία είναι ένα τεράστιο θέμα και πρέπει να διδάσκεται παράλληλα με ετυμολογία, γραμματική και συντακτικό. Κάτι τέτοιο δεν επιτυγχάνεται βραχυπρόθεσμα, και γι αυτό το λόγο προτείνω να γίνεται χρήση κειμενογράφου πριν καταχωρηθούν τα μηνύματα στο forum, έτσι ώστε να διασφαλίζεται ότι τουλάχιστον δεν έχουν ορθογραφικά λάθη. Τα λογικά και τα συντακτικά λάθη θα εξακολουθούν υπάρχουν.
     
  9. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Χαχαχαχα....θυμάμαι τις διαφημίσεις με τον οδοντίατρο και το τρυπάνι της τράπεζας πειραιώς.
    Ετσι είναι. Αλλο να λες "μίλα" και άλλο "μήλα"!
    Εχεις δίκιο!
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙΜΩΡΙΑ

    Κι όμως, ψαξ' το λίγο, στο Μπαμπινιώτη ας πούμε...
    Κι εγώ έχω διαρρήξει τα ιμάτιά μου στο παρελθόν, κραυγάζοντας ότι το "ορθοπαιδικό"
    δεν μπορεί παρά να είναι μιά γελοιότητα, αλλά, τελικώς, δεν είχα δίκιο.
    Και οι δύο τρόποι γραφής μπορούν να θεωρηθούν σωστοί, αλλά μάλλον (κατά την
    πραγματική ετυμολογία της λέξεως) "ορθοπαιδικό" είναι το σωστότερο (παρότι βεβαίως,
    ουδέποτε θα πάψει να πληγώνει τα μάτια μου)...
     
  11. Oralee

    Oralee New Member

    Πάντως και μένα τα ορθογραφικά μου κάθονται στο μάτι εντελώς..
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Δυστυχώς η ορθογραφία είναι κάτι που δεν διδάσκεται εύκολα. Και δεν αποτελεί κριτήριο του αν κάποιος είναι μορφωμένος ή όχι. Μπορεί κάποιος κάτοχος Μαστερ, στον τομέα του, να είναι ανορθόγραφος και κάποιος απόφοιτος δημοτικού να είναι άριστος στην ορθογραφία. Θεωρω πως τα συντακτικά λάθη και η απουσία ή λάθος χρήση σημείων στίξης είναι πολύ σημαντικότερα από την καθαυτή ορθογραφία των λέξεων.