Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί έχετε μάθει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Uther, στις 25 Μαρτίου 2015.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Καλησπέρα σας.
    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για όποιον θέλει να συμμετέχει.
    Υπάρχει κάτι που έχετε μάθει μέσα από το bdsm, και που είστε πεπεισμένοι ότι δεν θα το μαθαίνατε με άλλο τρόπο στη ζωή σας;
    Παραδείγματος χάριν, προσωπικά έμαθα ότι η άσκηση βίας δεν επηρεάζει τα όρια των αποστάσεων στις ερωτικές σχέσεις. Αυτό δεν θα μπορούσα να το έχω διαπιστώσει αλλιώς, καθώς δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη βία για να πλησιάσω κάποιον. Από όσο διαπίστωσα, δεν είναι η βία που τα αλλάζει, αλλά η ικανοποίηση, ανεξάρτητα με τον τρόπο που επιλέγει ο καθένας να ικανοποιηθεί.
    Επίσης έμαθα ότι ο έλεγχος δεν σχετίζεται με την μηχανική της λειτουργικότητας, όπως η εξουσία, δεν σχετίζεται με την παραγωγικότητα.

    Ποιές είναι οι δικές σας εμπειρίες; Πιστεύετε υπάρχουν πράγματα που δεν θα γινόταν να τα έχετε κατανοήσει με άλλο τρόπο;
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Πολύ πετυχημένο νήμα. Έμαθα ότι άπαξ και κάποια σου παραδώσει την σεξουαλικότητα της, η οποία να είναι και έντονη κιόλας, να την ελέγχεις και να την ορίζεις, με τον καιρό θα το δείς και μόνος σου, ότι σου έχει παραδώσει σε μεγάλο ποσοστό, όχι όλο, την καθημερινότητα της.

    Για να το δώ αυτό , έπρεπε να φτάσω bdsm πλανήτη  
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Η λεξη βια με ενοχλει. 
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    H λέξη κακοποίηση;
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ολες αυτες οι λεξεις με ενοχλουν γενικα.
    Ειμαι κατα της βιας αληθεια και οποιαδηποτε μορφη βιας με ενοχλει.
    Δεν μιλαω για το συναινετικο ξυλικι στο βδσμ.
    Μετα μου λες εμενα για bulling  
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Lol, σ' αρέσει ο πόνος είσαι μαζοχίστρια; :- )
    Είμαι αρκετά ''λεξολάγνα'', ο εξευτελισμός έχει μορφή βίας...
     
  7. de7

    de7 s


    Πολύ ενδιαφέρον νήμα @Uther ! Προσωπικά, οι εκφάνσεις του BDSM με τις οποίες έχω έρθει σε επαφή με έχουν βοηθήσει να καταλάβω ότι έχω την τάση να μην είμαι παρούσα στο εδώ και στο τώρα. Αυτό, ναι μεν μπορώ να το αντιληφθώ ως ένα βαθμό π.χ. μέσα από πρακτικές yoga, αλλά με το BDSM είναι πιο έντονο και επίσης με επαναφέρει πολύ γρήγορα στην παρούσα στιγμή.

    Κάτι άλλο που έχω μάθει είναι ότι έχω αρκετά ισχυρό Εγώ και το BDSΜ, ιδιαιτέρως μέσα από την άσκηση σωματικής βίας επάνω μου ή μεθόδων εξευτελισμού με βοηθά να το αποβάλλω, κάτι που δεν έχω βιώσει τόσο έντονα με άλλη πρακτική.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αυτομάτως, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται αυτήν την στιγμή να πω, είναι πως έμαθα να χειρίζομαι και να ελέγχω τη δύναμή μου.
     
  9. whisperer

    whisperer Regular Member

    ναι...κι επειδη πρωτα πρεπει να επικοινωνισεις και μετα να βγαλεις τα εργαλεια,ελεγχος και χειρισμος μυαλλου....
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Με τη λέξη "δύναμη", δεν αναφερόμουν μονάχα στη σωματική  
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Εχω μάθει οτι με καθε νέο παρτενέρ παντα μαθαίνεις και κατι καινούργιο
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Να σέβομαι ακόμη περισσότερο την οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα (σεξουαλική και μη)...