Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί θέλετε τα Κ να είσαστε για τα υ σας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Θρυαλλίς, στις 31 Μαρτίου 2019.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ειλικρινεις απορίες μετά από όλα αυτά που διάβασα. Ωραία, να είσαστε τα Κ, αλλά τι σημαίνει αυτό για εσάς;

    Θέλετε να είστε τα πάντα ; Να είσαστε η πρώτη τους έννοια όταν ξυπνάνε το πρωί και η τελευταία όταν κοιμούνται; Να είσαστε ο Θεός τους; Ο σύντροφος τους; Ο καλύτερος τους φίλος; Ο μέντορας τους; Ο Πυγμαλίων; Τίποτα από όλα αυτά; Όλα αυτά μαζί; Κάτι άλλο; Να είσαστε όλος ο κόσμος τους; Να είναι εξαρτημένα τα υ από εσάς; Θέλετε να είναι διατεθημενα να κάνουν τα πάντα για εσάς;

    Πολλές οι ερωτήσεις, θα μου πείτε υπάρχουν τόσες απαντήσεις όσα και τα Κ. Αυτό θα ήθελα να δω λοιπόν. Τοποθετήσεις ειδικές αλλά και γενικές, με ότι σκέφτεται ο καθένας.

    Τα υ τι γνώμη έχετε για όλα αυτά;
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Ο Κ αποτελεί έμπνευση για το υ του.
    Του εμπνέει θαυμασμό και εμπιστοσύνη, σεβασμό και υπακοή. Αυτό είναι κάτι που χτίζεται, θέλει τόσο χρόνο όσο και προσπάθεια.

    Επί προσωπικού, πέρα από τη σχέση (καθώς ο σύντροφος για μένα ισοδυναμεί με συμβίωση), επιζητώ να είμαι και φίλος και ᾽᾽πατέρας᾽᾽ (με την έννοια της ασφάλειας και της προστασίας).
    Σε καμία όμως περίπτωση θεός ή κάτι παρόμοιο (που οι περισσότεροι το αντιλαμβάνονται ως το ανώτατο).

    Γενικότερα, αποτελεί πεποίθησή μου πως τα υ πρέπει να πατάνε πολύ γερά στα πόδια τους από μόνα τους. Και η συσχέτισή τους εντός Κ/υ σχέσης να είναι επιλογή και όχι ανάγκη.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εγώ έχω την περιέργεια πως θα ερμηνευτεί αυτή η ερώτηση, γιατί η διατύπωση, όπως αυτή έχει καταγραφεί στον τίτλο του νήματος, δεν έχει για μένα νόημα.
     
  4. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Η ερώτηση του τίτλου αναπτύχθηκε. Τι δεν έγινε κατανοητό να βοηθήσω; Δηλώνεις σαδιστής, αναφέρομαι σε D/s. O @MindFeeder μια χαρά τοποθετήθηκε
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    αφεντικό.
     
  6. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Δεν θελω να περιορίσω προσδιορίζοντας....
    απλά να Είναι....
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ιδιοκτήτρια/Κάτοχος.
     
  8. Sofia__

    Sofia__ In A Relationship

    Πιστεύω ότι η σύνδεση της υποταγής και της αδυναμίας είναι ο απόλυτος μύθος. Ενα υποτακτικης φυσης άτομο σε καμία περίπτωσή δεν πρέπει να είναι ένα αβουλο πλασμα χωρίς προσωπικότητα

    Το γεγονός ότι ενδιαφέρεται για έναν άτομο με ηγετικές τάσεις δεν συνεπάγεται οτι θα γινει και χαλί στις συζητήσεις μαζί του .
    Ο σεβασμός και ο αυτοσεβασμός πρεπει να ειναι η βαση για μια ποιοτική υποταγή.
     
    Last edited: 1 Απριλίου 2019
  9. whisperer

    whisperer Regular Member

    Ετσι το βλεπω κι εγω.
    Απλα να προσθεσω και το να λειτουργει ο Κ.σα κινητρο ,εκτος απο εμπνευση.
     
  10. Ημουν ευτυχισμενη σκλαβίτσα οταν ειχα την τιμή να υπηρετησω την Κοπέλα που ημουν ερωτευμενος μαζι Της στο σχολειο. Την λατρευω, σκεφτομαι μονο Αυτή, ειναι ο,τι πιο Σημαντικο στον κοσμο κ ειναι για εμενα πιο Σημαντικη απο τον εαυτο μου.
     
  11. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Εντονότατη αντίρρηση για τα χρήση του ουδετέρου γένους άρθρου στον τίτλο και την εισαγωγική ανάρτηση. Ο συμβολισμός της απροσωποποιησης, ανήκει (κατά προσωπική θέση ως μείζονα αξιολόγηση) σε σ. και μόνο . Ούτε καν σε υ.

    Πέραν των ανωτέρω, η θέση του Κυβερνήτη σε μάχιμο πλοίο του πολεμικού ναυτικού, είναι το περιεκτικοτερο και πληρέστερο παράδειγμα που δύναται να περιγράψει βδσμ Κυρίαρχο .
     
  12. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Εάν εξαιρέσουμε κάποιους αντικειμενικούς παράγοντες,
    όπως απόσταση, οικογενειακή κατάσταση υ κτλ ιδεατά,
    κατ' εμέ, υπάρχει μια κλιμάκωση.

    Αρχικά, εκπαιδευτής, με σκοπό την σωματική εκπαίδευση/απελευθέρωση.
    Ώστε να ξεπεράσει κάθε ταμπού κάθε ανασφάλεια με το σώμα της.
    Κατόπιν μέντορας, με σκοπό την νοητική εκπαίδευση/απελευθέρωση. Ώστε
    να αποχτήσει τελικά δυνατότητα να πατάει γερά στα πόδια της και να είναι
    ικανό το υ να προχωρήσει μόνο του.
    Εφόσον παραμείνει, τότε, συνυπάρχουν όλα μαζί. Ιδιοκτήτης, Αφέντης,
    Πατέρας, Οδηγός, Μέντορας.