Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Έχω φροντίσει να μην συσταθεί τέτοιο επιχείρημα, εδώ:

     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Δυστυχώς, δεν είναι καθόλου εύκολο να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα είναι εγγενές ή όχι. Δεν θεωρώ λοιπόν έγκυρη τη συνθήκη σου. Είναι τόσο υπερβολικά θεωρητική, που αυτοαναιρείται...





    .
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Αυθαίρετη συνεπαγωγή.

    Για να μην υπερθεματίσω όμως, ας θεωρηθεί ένα άλλο παράδειγμα ως σημείο αναφοράς για την περαιτέρω ανάπτυξη του νήματος. Αρκεί να γίνεται λόγος για εντολή η εκτέλεση της οποίας είναι και τεχνικώς εφικτή και αντικειμενικώς ευκταία.  
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Ουφ! Κι εγώ γιά μιά στιγμή φοβήθηκα, πως θα υπερθεμάτιζες, και θα μ' αναθεμάτιζες...





     
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";





    ΥΓ. συγνώμη, δεν άντεξα... και αν προσέξουμε τους στίχους, δεν είναι και τόσο άσχετο (αναφορικά πάντα με την αρωγή του Κυρίαρχου στην όποια προσπάθεια της σκλάβας)
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. anchor

    anchor Regular Member

    θα ήθελα να συμβάλλω λέγοντας ότι εγώ αυτό το κάνω επειδή έχω καταλάβει ότι ο Κύριός μου γνωρίζει και ενδιαφέρεται καλύτερα από εμένα την ίδια ή τον κάθε άλλο άνθρωπο για αυτό που στην πραγματικότητα χρειάζομαι.
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Ποιό ακριβώς είναι "αυτό", tinky, αν μου επιτρέπεις την ερώτηση;




    .
     
  8. anchor

    anchor Regular Member

    είναι απώλεια μεγάλου αριθμού κιλών με παράλληλη σταδιακή διακοπή καπνίσματος
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τί σημαίνει "Δεν μπορώ";

    Ευχαριστώ γιά την απάντηση. Και καλή επιτυχία...  
     
  10. ariadni

    ariadni Regular Member

    Κατά τη γνώμη μου, η αφετηρία είναι το κίνητρο. Το οποιοδήποτε κίνητρο και η προοπτική που μου δίνει.
    Π.χ, θέλω να περάσω το τελευταίο μάθημα, άρα στρώνομαι αλύπητα και διαβάζω. Θέλω να κόψω το κάπνισμα γιατί μου τη δίνει που δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου ή που βήχω σαν το κοράκι και άρα έρχεται μια μέρα και έχω σιχτιριαστεί τόσο πολύ, που ξυπνάω και λέω θα το κόψω το ρημάδι.
    Όσο πιο ισχυρό είναι το κίνητρο, τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητες να τα παρατήσω στη μέση ή και να μην προσπαθήσω καθόλου.
    Εξαιρώντας όλο τον κατάλογο τον κακών συνηθειών, προσωπικά δεν μπορώ (ή μάλλον δε θέλω) να κάνω πράγματα που με κάνουν να βαριέμαι, που δε μου ταιριάζουν και που γενικώς δε με ευχαριστούν. Σε περίπτωση που κάτι τέτοιο μου ζητηθεί από το σύντροφό μου, τότε μπορώ να το κάνω μόνο εφόσον παίρνω την αντίστοιχη ευχαρίστηση στη σκέψη ότι το κάνω για εκείνον και μόνο. Αν αυτό το κίνητρο είναι αρκετό, τότε έχει καλώς.
     
  11. kardy_

    kardy_ Regular Member

    φυσικα και υπαρχει δεν μπορω....
    δεν μπορω τοτε που η ψυχολογια μου και οι φοβιες μου οργιαζουν και νιωθω οτι μπορει να μην εχω στηριξη απο τον Κυριαρχο μου....
    δεν μπορω οταν ασχετα με το αν εχω δεχτει μια εντολη βλεπω οτι με "περνει" να την αποφυγω αν ειναι κατι που δεν θελω να κανω....
    Απο την αλλη αν οπως προ αναφερθηκε ο Κυριαρχος ειναι αρωγος δεν υπαρχει δεν μπορω....
    μπορω και θα το κανω και θα το επιτυχω και θα ειμαι και πολυ χαρουμενη οχι μονο επειδη το καταφερα αλλα επειδη καταφερα και κατι που ειχε ζητησει εκεινος!!!
    συμβαλουνε πολλα πραγματα στο δεν μπορω ενος σκλαβου.....οπως και στην αδυναμια ενος Κυριαρχου να στριξει αυτα που λεει...(χμμμμ.....τοτε ειναι Κυριαρχος ομως????ας μην το πιασω αυτο!)
     
  12. anchor

    anchor Regular Member

    Να ξεκαθαρίσω ότι στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει ούτε στήριξη ούτε βοήθεια σε αυτό το στάδιο. Είναι δε και το δυσκολότερο σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Η στήριξη είναι εσωτερική και όχι εξωτερική. Τότε μπορεί να μεταβληθεί σε ντάντεμα ή και απλώς να εκληφθεί σαν τέτοιο.