Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ταινιες : UN MOMENT D'EGAREMENT

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 10 Ιουνίου 2016.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    Lola le Lann

    Είναι η νέα lolita ή δεν ξεπερνάει την Dominique Swain?

    Το un moment d'egarement είναι η σύγχρονη εκδοχή της lolita που τη θέλει πιο "επιθετική";

     

     

     
     
  2. Α να τι ταινία θα δω το βράδυ! Thanks!
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    Περιμένω να ακούσω τις εντυπώσεις σου
     
  4. Ermioni

    Ermioni Regular Member

    Ωραία βραδιά προβολής απόψε....
     
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    Περιμένω εντυπώσεις.

    Προσωπικά την βρήκα πολύ ανώτερη απο τη ταινία Lolita
     
  6. Ωραία ταινία, συμφωνώ, κι εγώ την βρήκα ανώτερη, αλλά δεν θα έκανα σύγκριση με την λολιτα αν δεν το είχες αναφέρει. Δεν θα λεγα ότι υπάρχουν πολλές ομοιότητες..
     
  7. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Μόλις είδα την ταινία. Νομίζω κι εγώ ότι δεν έχει καμία σχέση με τη λολίτα. Επίσης σαν ταινία δεν μου άρεσε πάρα πολύ. και μιας και η Λολίτα αποτελεί από τις αγαπημένες μου ταινίες θα επεκταθώ λίγο παραπάνω στις διαφορές τους.
    Πρώτη κι ίσως κυριότερη διαφορά. Η ηλικία. Η Dominique ήταν μόλις 17 ετών όταν γυρίστηκε η ταινία ενώ η Lola ήταν 19. Αυτό είναι αρκετά εμφανές. Επίσης συναντάμε τη Λολίτα σε ηλικία 14 ετών αρχικά ενώ τη Λούνα λίγο μετά τα 17. Με λίγα λόγια στη δεύτερη ταινία μιλάμε για μια κοπέλα σχεδόν ενήλικη ενώ στην πρώτη ταινία το θέμα ξεκάθαρα αφορά μια παράνομη πράξη. Όλα αυτά αλλά και το πώς ξετυλίγονται οι δυο ταινίες δημιουργούν την εξής διαφορά. Ενώ η Λολίτα λάμπει από αθωότητα, η Λούνα παρουσιάζεται σαν μια "μικρή γυναίκα" που ψάχνει τον σύντροφο της ζωής της. Ενώ η Λολίτα "παίζει" με τον πατριό της, η Λούνα "φλερτάρει" με τον φίλο του πατέρα της, μπροστά στον πατέρα της. Είναι επίσης σημαντικό το γεγονός ότι η Λολίτα λόγω συνθηκών εξαναγκάζεται να μείνει μόνη με τον πατριό της ενώ η Λούνα επιδιώκει η ίδια ξανά και ξανά να μείνει μόνη με τον 40άρη. Άλλη μεγάλη διαφορά είναι επίσης ότι ο Jeremy Irons είναι σε ηλικία 49 ετών στην ταινία ενώ ο Vincent Cassel 39 ετών. Κι αυτό επίσης είναι εμφανές. Τέλος οι δυο ταινίες διαφέρουν και σε άλλα σημεία. Πχ. η Λολίτα ξεκάθαρα είναι μια δραματική συναισθηματική ταινία ενώ η άλλη ταινία έχει αρκετά περισσότερα κωμικά στοιχεία. Τέλος, ενώ στην πρώτη ταινία πρωταγωνιστεί το παράδοξο ζευγάρι στην δεύτερη ουσιαστικά τον κεντρικό ρόλο έχει η σχέση μεταξύ των δύο φίλων.

    Θεωρώ δηλαδή ότι οι δύο ταινίες έχουν βασιστεί σε τελείως διαφορετικές δομές.

    Για να επανέλθω όμως στις κοπέλες. Βρίσκω την Dominique αξεπέραστη και νομίζω δεν είναι τυχαίο ότι βραβεύτηκε για την ερμηνεία της...

    Τέλος βρίσκω ότι η ταινία un moment d'egarement σίγουρα έχει αρκετά ελλειπή ερωτισμό.

    Χάρηκα όμως με αυτό το νήμα. Ελπίζω να υπάρξουν κι άλλα παρόμοια στο μέλλον όπου θα μπορούμε να σχολιάζουμε ταινίες.  

    Φιλιά
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    @SAP καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

    Πραγματι η ταινία αυτη δεν εχει σχέση σαν υπόθεση με την Lolita απλώς το μονο κοινό σημείο που εχουν ( και γαι το οποίο εκανα τη σύγκριση ) ειναι η σχέση μιας ανήλικης με εναν ενήλικα με μεγάλη διάφορα ηλικίας μεταξυ τους.(στην ταινία που αναφέρω ο Vincent ειναι πανω απο 45 και οχι 39 που αναφέρεις )

    Προσωπικά τη βρήκα πολυ πιο ενδιαφέρουσα απο τη Lolita που (για τα δικα μου γούστα ) ειναι καθαρα μια αμερικανια. Στη Lolita υπάρχουν μονο οι δυο πρωταγωνιστές και τιποτα αλλο. Ενω αντιθέτως στην γαλλική ταινία και οι 4 χαρακτηρες συμβάλλουν συνεχεια στην εξέλιξη.

    Ενα αλλο ειναι οτι η Lolita ειναι ξεκάθαρα ενα παιδί. Ο ερωτισμός που βγάζει δεν ειναι κατι που το κανει συνειδητά απλα ετσι ειναι....ο Jeremy irons ειναι αυτος που "μεταφράζει" αυτη τη συμπεριφορά της ως "σεξουαλικο κάλεσμα". Προσωπικά αυτο ακριβως το βρισκω εντελως αντί καυλωτικό. Μονο προς το τέλος της ταινίας η Lolita αρχίζει να αντιλαμβάνεσαι καπως τη διαφορά.

    Αντίθετα στην γαλλική ταινία ο ερωτισμός και η σεξουαλικότητα ειναι συνειδητά και απο τους δυο και αυτο ειναι που του προσφέρει περισσότερο ενδιαφέρον. Άλλωστε (πάντα κατα τη γνώμη μου) η καυλα απαιτεί την συνειδητή αλληλεπίδραση των δυο.
     
  9. SAP

    SAP Premium Member Contributor


    Προσοχη σποιλερ!

    Ναι αλλα στην γαλλικη ταινια ο τυπος ειναι ξενερωμενος τελικα...... αρα...δεν υπαρχει καν ερωτισμος απο μερους του...
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

    Εγω δεν το αντιλήφθηκα ως ξενέρωμα αλλα ως τύψεις προς τον φιλο του...ξεχνάς την αντίδραση της Λούνα και τη δική του στη τελευταία σκηνή.
     
  11. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Θυμισε μου τη δικη του αντιδραση. Οντως δεν την αντιληφθηκα
     
  12. Κι εγώ πιστεύω ότι ο ερωτισμος από μέρος του ήταν ελάχιστος.