Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τακτικές και ιδεολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 25 Μαϊου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αφορμή για το νήμα αυτό είναι η ερώτηση της @Just_Me στο νήμα "Φάλαγγας: Πώς και με ποιούς τρόπους ενδείκνυται;"

    Ο φάλαγγας είναι κάτι που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω όπως και ηλεκτρόδια στα γεννητικά όργανα. Ο λόγος είναι καθαρά ιδεολογικός: Θα με έκανε να νιώσω τρομερά άσχημα ξέροντας ότι τα βασανιστήρια αυτά είχαν χρησιμοποιηθεί σε πολιτικούς κρατούμενους.

    Θα μου πεις και το μαστίγωμα, και το βρεγμένο πανί στο στόμα και πολλά άλλα έχουν χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο λόγο, οπότε το ιδεολογικό μου κόλλημά μου είναι ακριβώς αυτό: κόλλημα.

    Εσείς έχετε κάτι ανάλογο; Υπάρχει S/m τεχνική την οποία δε θα θέλετε να εξασκήσετε όχι για πρακτικούς αλλά για ιδεολογικούς λόγους;

    Και για να κάνω και λίγο χιούμορ:
    Στάση Μπουμπουλίνας
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Έχει κάποιο νόημα να περιορίζουμε ιδεολογικά τις καύλες μας ?

    Να υποθέσω ότι θα είχες δυσκολία να απολαύσεις το τσοντοιστορικό μέσες άκρες ντοκιμαντέρ "Ilsa, she wolf of the ss" ή το Salò ?
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, και η ερώτηση του νήματος δεν αφορά στο αν αυτό γίνεται καλώς ή κακώς, ρωτάω αν απλά υπάρχουν και άλλοι που έχουν το ίδιο κόλλημα με εμένα.

    Το πρώτο δεν το έχω δει, το Salo δε μου άρεσε για πολλούς λόγους.
     
  4. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Σωστό αυτό αλλά δεν θα έχει ενδιαφέρον η συζήτηση αν παραμείνουμε στην αναφορά μόνο και δεν προχωρήσουμε σε διαφωνίες και χάσματα.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε νομίζω ότι θα πει κανείς "καλά κάνεις και έχεις κόλλημα" πέραν αυτών που δεν ακουμπάν το SSC ή έστω το RACK (και φυσικά σε αυτή την περίπτωση δεν είναι κόλλημα) οπότε δε βλέπω οποιαδήποτε συνέχεια σε αυτή τη συζήτηση.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2020
  6. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Υπάρχει μία εξίσωση εδώ που δεν αντιλαμβάνομαι.

    Καλώς. Θα μπορούσα να προσθέσω κάτι αιρετικό ως προς το νήμα, χωρίς όμως την πρόθεση να προκαλέσω ενόχληση ?
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έκανα διόρθωση: Εννοώ ότι δε φαντάζομαι ότι θα βγει κάποιος να πει "καλά κάνω και έχω ενδοιασμούς" αν αυτοί δεν αφορούν το καθαρά πρακτικό κομμάτι αλλά αν υπάρξει κάποιος που έχει διαφορετική άποψη πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
    Αν είναι εντός θέματος γιατί όχι;
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Θα είχε νόημα συζήτησης το αν τέτοιου είδους ενδοιασμοί είναι κάτι που δεν θέλεις να αποβάλεις ή κάτι που θέλεις αλλά δεν μπορείς ?
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γιατί να μη μπορείς αν το θέλεις;
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Θα δοκίμαζες ή έχεις δοκιμάσει κάποια από τις πρακτικές αυτές που αναφέρεις ή το αποκλείεις εντελώς?

    Για παράδειγμα ποτέ δεν είχα δοκιμάσει αγκινάρες μόνο που τις έβλεπα αηδίαζα κ όμως πρίν λίγο καιρό όχι απλά έφαγα αλλά σκούπισα και το πιάτο  

    Θα σου προκαλούσε δυσάρεστα συναισθήματα αν λάμβανε χώρα μπροστά σου ένα play που εμπεριέχει αυτές τις τεχνικές;
    Δεν έχω ακόμα τόσο μεγάλη εμπειρία σε S/m πρακτικές, έως τώρα δεν έχω βρει κάποιο κόλλημα ιδεολογικού χαρακτήρα.
    Ίσως και να επιστρέψω κάποτε σε αυτό το νήμα με ανάλογες απαντήσεις..
     
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Μήπως εννοείτε RACK?
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RISC .... χαχαχα τρομάρα μου!

    Ναι, RACK εννοούσα, ευχαριστώ, σπεύδω να διορθώσω!