Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τακτικές και ιδεολογία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Arioch, στις 25 Μαϊου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει, αισθάνομαι άβολα και μόνο στη σκέψη.

    Δε μου έχει τύχει να σου πω την αλήθεια, δε γνωρίζω πως θα αντιδρούσα, αν και νομίζω ότι μάλλον θα αδιαφορούσα. Το κόλλημα το έχω με το να το κάνω εγώ όχι οι υπόλοιποι. Και το ξέρω ότι είναι κόλλημα με αυτά τα δύο, γιατί ανάλογες πρακτικές (πχ μαστίγιο, κάψιμο με τσιγάρο) δε με χαλάνε καθόλου. Τι να πεις, άβυσσος...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σταύρωση: απαγχονισμός πάνω σε πάγο κολώνες; ;-)
     
  3. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Ναι, ναι και ναι!
    Φίλτατε, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε!

    Και για να απαντήσω και στον νηματοθέτη:
    Όχι, δεν πάρχει s/m τεχνική την οποία δε θα ήθελα να εξασκήσω για ιδεολογικούς λόγους
     
  4. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Συνήθως όταν ιδεολογικά μας επηρεάζει κάτι, ενοχλεί και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό να συμμετέχουμε έστω και παθητικά.
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Επειδή δεν μπορεί κανείς όσα θέλει.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε νομίζω ότι το κόλλημα απαιτεί υπερδυνάμεις για να ξεπεραστεί αν πραγματικά θέλεις να το ξεπεράσεις. Κόλλημα είναι για μένα, πρώτος το παραδέχομαι, απλά στα μάτια μου δεν αξίζει ο κόπος να προσπαθήσω να το ξεπεράσω.
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Πάντα πρέπει να υπάρχει κάτι περιοριστικό, έτσι δεν είναι ?
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η υγεία του άλλου, πάνω απ' όλα. Όλα τα υπόλοιπα θαρρώ πως είναι διαχειρίσιμα.
     
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Πάλι δεν σε εννοώ, τα ιδεολογικά κολλήματα εμπλέκονται κάπου με την υγεία του άλλου ?
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σε αυτό απάντησα, εννοείς κάτι άλλο;
     
  11. Libertine SD

    Libertine SD Premium Member Contributor

    @Arioch
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου φίλτατε, αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να γίνει διάκριση σε ιδεολογικά αποδεκτά και ιδεολογικά μη αποδεκτά βασανιστήρια και η διάκριση γίνεται με γνώμονα την "ιδεολογική εγγύτητα" που έχεις με τον βασανιστή. Άρα τα βασανιστήρια της χούντας είναι ιδεολογικά απαράδεκτα αλλά της ιεράς εξέτασης ή του Vlad Tepes επί παραδείγματι μπορεί να είναι αποδεκτά.
    Έχω την εντύπωση (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι αν μπορεί να γίνει κάποια διάκριση, δεν θα ανευρεθεί στην ιδεολογία του βασανιστή αλλά στο κατά πόσο αποδέχεσαι, δικαιολογείς ή "αθωώνεις" εντός σου την πράξη με βάση το κίνητρο. Αλλά αν το καλοσκεφτείς, το κίνητρο για βασανισμό είναι πάντοτε η κατίσχυση, συνεπώς το όλο θέμα ανάγεται στο κατά πόσο αποδέχεσαι το "πρόσωπο" ή το σκοπό του κατισχύοντος. Με άλλα λόγια αν ο Kim Jong Un σου είναι "συμπαθής" βασανίζει όμορφα ενώ αν δεν σου είναι, βασανίζει απαράδεκτα...
    Κατά την άποψή μου, τα βασανιστήρια δεν έχουν ιδεολογικό πρόσημο. Μπορούν να διακριθούν με βάση διάφορες παραμέτρους, όπως διάρκεια, αποτελεσματικότητα, σχεδιασμός, πολυπλοκότητα, ανάγκη μέσων και συνθηκών κλπ
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Θα συμφωνήσω.

    Ditto

    Δικό μου κόλλημα είναι, τίποτα περισσότερο