Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ταπεινοφροσύνη.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος carissa[L_T], στις 24 Ιουλίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Γλυκιά μου anasia{L G}].. οι πράξεις μαζί με αυτά που σκεφτόμαστε για τις πράξεις μας και νιώθουμε καθορίζουν τον εαυτό μας …ποιος είπε όμως ότι το να μην είμαστε ταπεινόφρονες κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας?
    Θέλει πολύ δουλεία να είσαι ταπεινόφρον τόσο στις πράξεις όσο και στην σκέψη,
    Παραδ.μπορει να κάνουμε μπροστά στον Κυρίαρχο μια πολύ ταπεινή πράξη όμως μέσα μας να σκεφτόμαστε «τώρα πήρα πόντους» η «πω πω !!!είμαι η καλύτερη σκλάβα» να θαυμάζουμε δλδ τον εαυτό μας … αυτό ήθελα να πω…
     
  2. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Ασχέτου ταπεινοφροσύνης

    Όλοι έχουν κώδικα συμπεριφοράς ( το ονομάζεις και λειτουργικό αν θες να εκφραστούμε με όρους υπολογιστών) είτε το γνωρίζουν είτε όχι.

    Νομίζεις π.χ. ένας Μ δεν κινείται σε πλαίσια υποσεινήδητα προγραμματισμένης συμπεριφοράς; Δέχεται κάποιο ερέθισμα και αντιδρά με τον τρόπο του. Και αυτός έχει, ιδανικά, επιλέξει το software που θα τρέχει.

    Δε ξέρω αν με πιάνεις…

    Η κοπέλα αν κατάλαβα καλά ρωτάει αν η συμπεριφορά της ταιριάζει σε αυτό που έχει επιλέξει να είναι. Δεν είναι τυχαίο το training που αναφέρετε στα resources. Θέλει να πετάξεις από πάνω σου ότι “βρωμιά” σου έχει μπει στον εγκέφαλο. Το αν συμφωνείς με αυτό ή όχι ανήκει μάλλον σε άλλο thread.

    Και να το επιλέξεις να είσαι κάτι γιατί αυτό γουστάρεις δεν είναι εύκολο στην εποχή μας όπου υπάρχουν πολλές πηγές προγραμματισμού (τηλεόραση, internet, εκκλησία, κοινωνία, φίλοι, οικογένεια κτλ).

    Τα κανα λιανά;
     
  3. adelina

    adelina Regular Member

    δεν εχω γνωρισει σκλαβα που να μην ειναι εγωκεντρικη.
    δεν εχω γνωρισει σκλαβα που να ειναι ταπεινη με αλλους περα απο τον Ιδιοκτητη της και ισως μερικους αλλους κυριαρχους.
    και οσο προχωραει η εκπαιδευση τοσο περισσοτερο νιωθει περηφανη και δυνατοτερη σαν ανθρωπος, τοσο μειωνεται η αισθηση κατωτεροτητας, αν εχει και εχει πολυ καλο self esteem.

    ταπεινοτητα πρεπει να εχουν ολοι ΑΝ ταπεινοτητα ειναι η κατανοηση πως απο ολους μπορουμε να μαθουμε ολοι και αποδοχη του δικαιωματος των αλλων να ειναι διαφορετικοι και να επιλεγουν αλλους δρομους.

    ταπεινοτητα δεν πρεπει να εχει κανεις, αν αυτο σημαινει συμπλεγμα κατωτεροτητας, ή ανωτεροτητας που εκφραζεται μεσα απο την δηθεν ταπεινοτητα(ειμαι ταπεινος αρα ειμαι καλυτερος).
     
  4. female

    female Contributor


    Σοφά λόγια! Συμφωνώ απόλυτα.​