Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα Δικαιώματα Ενός Sub

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Master_Spiler, στις 19 Ιουνίου 2005.

  1. Master_Aris

    Master_Aris New Member

    Ετσι που πάμε όταν συνάπτουμε μια σχέση BDSM να φωνάζουμε τον δικηγόρο και τον συμβολαιογράφο και να φτιαχνουμε συμφωνητικό θεωρημένω από το πρωτοδικείο.
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor


    Αν ήταν νόμιμο ίσως να είχε την χρησιμότητα του αφού θα είχαμε μάλλον πολύ λιγότερα τάματα και περισσότερες ουσιαστικές πράξεις.  
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα ήθελα να τονίσω πως το να μην έχει καθόλου δικαιώματα μια υποτακτική, δεν αφορά όλες τις Ds σχέσεις και όλες τις υποτακτικές.
    Πολλές βαθιές και σοβαρές Ds σχέσεις έχουν περιορισμούς στο μέγεθος της εξουσίας και κατ΄ επέκταση στο πόσα και ποιά προσωπικά δικαιώματα μπορεί να διατηρήσει μια υπο.

    Σε πολλές σχέσεις, η δουλειά π.χ. είναι ένας τομέας που ο Κυρίαρχος δεν έχει λόγο, σε κάποιες άλλες αυτό επεκτείνεται και στα συγγενικά πρόσωπα και καταστάσεις, σε κάποιες άλλες περιορίζεται η επιβολή εξουσίας σε κάποιες συγκεκριμένες, εκ των προτέρων προκαθορισμένες ώρες κ.ο.κ.

    Μόνο στις Ms σχέσεις η σκλάβα εκχωρεί όλα της τα δικαιώματα στον Αφέντη, γιατί αυτές είναι οι ανάγκες Τ/τους.

    Η εκχώρηση των δικαιωμάτων γίνεται σταδιακά και σίγουρα δημιουργεί πολύ ή λίγο αντίσταση και αντίδραση, η οποίες πολύ αναλυτικά καταγράφονται στο http://www.bestslavetraining.com .
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Αγαπητή fata morgana.Ξέρεις πολλούς που αυτοαποκαλούνται Κυρίαρχοι ενώ δεν είναι? Μήπως έκανες εσύ μερικές λάθος επιλογές? Γιατί άσχετα αν δεν μπορούμε να το παραδεχτούμε, όλοι μας σε κάποια φάση της ζωής μας έχουμε κάνει λάθη. Εάν κάποιος από αυτούς τους αυτοαποκαλούμενους Κυρίαρχους σου προξένησε κάποια βλάβη, ας είσαι εσύ η πρώτη που θα το πεις και να είσαι σίγουρη ότι θα βοηθήσεις και αρκετούς άλλους με αυτήν σου την κίνηση   Φιλιά
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Εγκρίνω και επαυξάνω.
    Εύγε στην Κυρία που το έγραψε, άλλο τι λέμε στην πλάκα και άλλο η πραγματικότητα.
    Εννοειται ότι έχουν δικαιώματα, αλλά όχι περίεργες απαιτήσεις.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    H αφέντρα έπιασε το 42% ή πάει για την άλλη Κυριακή;

    Όχι πως διαφωνώ με κάθε φράση αλλά μου μοιάζει σαν διακήρυξη του συνδικαλιστικού οργάνου «υποτακτικοί – η ενότητα».

    Αγαπητοί μου, εάν μια υποτακτική μου έδειχνε αυτό το μανιφέστο όσο κι αν τη γούσταρα θα με ξενέρωνε. Ακόμα και στα επαγγελματικά, η γλώσσα δε μπορεί να είναι τόσο ξύλινη.

    Λοιπόν, θα ανοίξω κι εγώ thread με μανιφέστο ΤΩΡΑ.
     
  7. amira

    amira Regular Member

    Απάντηση: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Πολύ ωραία ολα οσα έγραψες παραπάνω αλλά κατα πόσο ισχύουν δεν ξέρω....
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Αυτό υπάρχει σε κάποιο αγγλικό site, πες την Κυρία να σου πει πού το διάβασε για να μπεί σωστά...
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Ευχαριστούμε Yannis και πολύ καλά έκανες που μας το θύμισες αυτό το κείμενο γιατί καμμιά φορά ξεχνάμε κάποια πράγματα   και επειδή συγκέντρωσε και πηγαίες αντιδράσεις, λέω να μην το συνενώσω με το δίδυμο αδελφάκι του που ήδη υπάρχει εδώ σ εμάς  

    Αυτο είναι του Castle Realm και το έχουμε στα BDSM Resources and Tutorials με μετάφραση Master_Spiler   εδώ είναι

    Τώρα αν είναι μόνο του Castle Realm αυτό το κείμενο, προσωπική ιστοσελίδα είναι, πάρα πολύ καλή και πλούσια μεν αλλά προσωπική πάντα.

    Καλό, χρυσό και ωραίο και δεν διαφωνεί κανείς αλλά τα δικαιώματα είναι άυλα και συγκεχυμένα και ασαφή και άπιαστα και δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος ή θεσμός που να τα εγγυάται.

    Δικαίωμα στο νερό έχει και εκείνη κάτω στην Αφρική που σφίγγει το κοκκαλιασμενο στήθος της να βγει μία σταγόνα γάλα για το μωρό της που πεθαίνει από αφυδάτωση. Νερό δεν έχει.

    Αυτό που βρίσκω ότι είναι πολύ πρακτικά ενδιαφέρον ως εργαλείο χρήσης στην επικοινωνία, ψυχική και σωματική της μιάς φοράς ή της μιάς ζωής (η επικοινωνία) μεταξύ Κυρίαρχων και υποτακτικών είναι οι 10 κανόνες για Κυρίαρχους και οι 10 κανόνες για υποτακτικούς της Society of Janus.
     
    Last edited by a moderator: 17 Οκτωβρίου 2006
  10. gaby

    gaby Guest

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Το έχουμε εκεί το link Master_Spiler νομίζω, δεν θέλω να μπω τώρα στο Castle Realm γιατί θα μείνω εκεί για κανένα δίωρο το λιγότερο και δεν πρέπει να γίνει αυτό  

    Αν έχεις την καλωσύνη να δώσεις εσύ το συγκεκριμένο λινκ για τα δικαιώματα, χάρη θα μου έκανες  
     
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Πολύ ευχαρίστως να το κάνω post όταν με το καλό λειτουργήσει το search του CR. Ακόμα το ψάχνω όμως στα κείμενα, πού θα πάει, θα το βρώ, είτε στα κείμενα, είτε στο δίσκο μου  
     
  12. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥ

    Δεν το έγραψε Κυρία, αλλά Κύριος... η μετάφραση είναι δική μου αυτολεξεί και έχει γραφεί στο νήμα Τα δικαιώματα ενός sub πριν από ένα χρόνο. Επίσης, είναι και κάτι μήνες στην κεντρική σελίδα του community... https://www.greekbdsmcommunity.com/index.php?id=40