Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα εν δυνάμει χαρακτηριστικά...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 24 Ιουλίου 2007.

  1. Ricardo

    Ricardo Staff Member

    Τα εν δυνάμει χαρακτηριστικά
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Ας βάλω μερικά ερωτήματα.

    Μερικά από τα εν δυνάμει λοιπόν χαρακτηριστικά των υποτακτικών είναι η ευγένεια και η υποχωρητικότητα. Όπως και μερικά από τα εν δυνάμει χαρακτηριστικά των γυναικών κυριάρχων είναι ο αυταρχισμός, η αγένεια, και η νευρικότητα.

    Κατά την γνώμη σας υπάρχουν άλλα εν δυνάμει χαρακτηριστικά κοινά ή μη που να (υπο)δηλώνουν υποταγή ή κυριαρχικότητα;
     
  3. gwendoline

    gwendoline Regular Member

    γυρνωντας στην πιο γκαου τιμωρια κυριαρχου προς υποτακτικο που εχω ακουσει εδωμεσα αν καποιος θελει να δει το Λοστ στην τηλεοραση και του πεις ΟΧΙ και σου πει αμεσως ενταξει τοτε ειναι καρατσεκαρισμενα υποτακτικος. Αυτο ισχυει και στηνπεριπτωση του αγωνα Ιντερ-Παρι Σεν Ζερμεν
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Υπάρχει, αλήθεια, χώρος για νόρμες και πλαίσια που "κατατάσσουν" κάποιον είτε "ως Τόπη είτε ως αποκάτωθε" (που θα έλεγε και ο Dolmance) βάσει γενικής συμπεριφοράς;
    Μια Κυριαρχική προσωπικότητα είναι βέβαιο πως θα είναι "αυταρχική κλπ" προς πάσα κατεύθυνση; Με την λογική αυτή, ένα κακομαθημένο παιδί που συμπεριφέρεται αυταρχικά είναι μια Κυριαρχική προσωπικότητα στα γεννοφάσκια της; Αστεϊσμοί...
    Αντίστοιχα, μια υποτακτική προσωπικότητα θα είναι "ευγενική, υποχωρητική κλπ" προς κάθε αποδέκτη;Δεν υπάρχουν αγενείς υποτακτικοί; Ή, μήπως, η ευγένειά είναι αποκλειστική τους αρετή; Ο τρόπος που εκφράζεται μια υποτακτική μπορεί κάλλιστα να είναι μέχρι και αγενής, όμως στον Κύριό της να στέκεται "σούζα" (και χωρίς doggie training  ). Αυτό την καθιστά διχασμένη προσωπικότητα;
    Εκτιμώ πως αδίκως αναζητούνται "επικουρικά στοιχεία κατάταξης" κάποιου/ας ως Κυρίαρχο/η ή υποτακτικό/η, βασιζόμενοι στην γενική συμπεριφορά τους. Η επιθυμία Κυριαρχίας ή υποταγής διαφαίνεται στην ζωή από στοιχεία βαθύτερα του επιφανειακού τρόπου συμπεριφοράς, όπως ο παρορμητισμός και η μεθοδικότητα, χωρίς να αποτελούν και πάλι σαφές κριτήριο.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Χάινριχ θέλεις να γράψουμε αυτά που θα έπρεπε να έχει κάποιος/α Κυρίαρχος - υποτακτικός/η ή αυτά που έχουν παρατηρηθεί να έχουν;  
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Λάιτνικ Στάικ δεν γνωρίζω την απάντηση. Τα παρατεθημένα χαρακτηριστικά δεν είναι δικά μου αλλά προέρχονται από κυρίαρχο γυναίκα που έχω μεγάλη εκτίμηση στην κρίση της.

    Κάνε δυο λίστες Λόστ Μπόυ και βλέπουμε...
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    Δεν το έχω δει βρε Γκουέν. Αποφάσισα μια μέρα να δω τι σκατά είναι αυτή η σειρά και φίλος φίλου μου έμεινε κλεισμένος δύο μέρες μέσα για να το δει στο ντι βι ντι συνεχόμενα. Έστειλα τον πιτσιρίκο τον αδερφό μου να το βρει στο βιντέοκλαμπ αλλά δεν είχαν τον πρώτο κύκλο! Έλεος!
    Σε ένα λεπτό μου πέρασε. Δεν ξανασχόληθηκα. Είμαι υποτακτική ε;
    Μήπως πρέπει να βάλω τον Χάινριχ να μου το βάλει τασκ (οι μίστρες βλέπεις βάζουν στραπον! Κάτι πρέπει να βάζουν και οι κυρίαρχοι!) ή είναι τιμωρία καλύτερα μιας και μου έφυγε το μεράκι;
     
  8. gwendoline

    gwendoline Regular Member

    Ο πρωτος κυκλος αξιζε μονο αστ. απο τον δευτερο it all went downhill....για τιμωρια μου κανει να το δεις. Οι σαδιστες ας λαβουν γνωση
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Syrah: ως εμμέσως νηματοθέτις, "δεν είναι απαραίτητα" ή "δεν συναπάγεται";
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    "Δεν συνεπάγεται" και ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διόρθωση. Προσπαθούσα από το πρωί να καταλάβω πώς προέκυψε ο συνειρμός του Χάινριχ_φον_Κλέιστ σε αυτό το νήμα, και δεν είχα προσέξει αυτή τη λεπτομέρεια.

    Όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου πως αυτές οι ιδιότητες αυτές για κάποιους ανθρώπους είναι απαραίτητες ενδείξεις κυριαρχίας/υποταγής, και απαντούσα μονάχη μου σε αυτό το "απαραίτητες".
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Πω πω σύγκληση δυνάμεων. Σύραχ και ΜάστερJp. Ότι και να κάνετε αγαπητοί μου ήταν καραμπινάτο πέναλτι. Το σκόρ είναι 1-0

     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: <laughs hard>, ποιος κρατάει τις κάρτες όμως;