Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα λόγια τα μεγάλα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 11 Νοεμβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Η θεωρία απέχει από την πράξη.
    Τα λόγια είναι μέρος της θεωρίας όταν αυτά μπορούν να υποστηριχτούν από πράξεις.

    Τι γίνετε όμως όταν μένει κάποιος στα λόγια ή τα χρησιμοποιεί μόνο και μόνο γιατί δεν μπορεί να προχωρήσει στην πράξη?

    Πολλοί Κυρίαρχοι μήπως τελικά είναι πιο ¨αδύναμοι¨ από τους υποτακτικούς?

    Κατά κόρο τα έχω ακούσει, το έχουμε δει, το έχουμε βίωση.
    Λόγια και λόγια που δεν γίνονται πράξεις και πολύ εύκολα παίρνονται πίσω, σαν να μην ειπώθηκαν ποτέ.
    Λόγια μεγάλα, υποσχέσεις, που τις παίρνει ο αέρας με το πρώτο φύσημα το ποτάμι με την πρώτη βροχή.
     
    Last edited: 12 Νοεμβρίου 2006
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Τα λόγια τα μεγάλα

    Μιλάς γενικά ή έχεις κάτι στο μυαλό σου;
     
  3. chocollata78

    chocollata78 Regular Member

    μιλα γενικα επειδη εχει κατι στο μυαλο του...
     
  4. slavede

    slavede New Member

    Απάντηση: Τα λόγια τα μεγάλα

    θεωρία απέχει από την πράξη.
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Τα λόγια τα μεγάλα

    Έχω πολλά υπόψη μου αλλά δεν θα φωτογραφίσω άτομα. Εξάλλου το θέμα δεν είναι να καταδεικνύουμε κανέναν αλλά το ίδιο το θέμα να συζητήσουμε και κατά πόσο τα άτομα που είναι μέσα σε ένα τόσο ευαίσθητο χώρο να έχουν τιμή και λόγο που τον κρατάνε.
     
  6. amira

    amira Regular Member

    Τα λόγια που επιλεγούμε να λέμε όλοι Μ/μας τις περισσότερες φορές είναι κάτω από κάποια σκέψη και προσπαθούμε να τα υποστηρίξουμε. Σκέψου τώρα Αυτόν να λέει και να μην μπορεί να κάνει…. Δεν είναι λίγο ευνουχιστικο αυτό για τον εγωισμό Του;


    Αρχικά όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις αδυναμίες Μ/μας. Είτε μικρές είτε μεγάλες. Και προσπαθούμε να ζούμε μαζί με αυτές.....  
     
    Last edited: 12 Νοεμβρίου 2006
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Τα λόγια τα μεγάλα

    Δεν νομίζω πως τους ενδιαφέρει αυτό, ο εγωισμός τους διότι είναι πολύ εγωιστές,
    για να νιώσουν ευνουχισμένοι. Διότι πάντα τα πράγματα τα φέρνουν στα μέτρα τους και φταίχτες είναι οι άλλοι.
    Αλλά το θέμα δεν είναι ο εγωισμός τους αλλά το ότι μπαίνουν σε ένα πλαίσιο D/s χωρίς να έχουν ικανότητα να το στηρίξουν και το μόνο που τους μένει τελικά είναι τα λόγια που έχουν πει.
     
  8. kerkyraiosfun

    kerkyraiosfun New Member

    Μήπως η θεωρία απέχει απ'τήν πράξη ανάλογα με το αισθηματικό δέσιμο μιάς σχέσεις?


    "Είναι κι'αυτό μια άποψη"
     
     
  9. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Έχεις δίκιο ναι soft_crystal πολλές φορές ακούμε λόγια μεγάλα, υποσχέσεις κλπ.
    Γιάυτό ΄καλό είναι να προσέχουν οι δέκτες όλων αυτών των λόγων!!!!
    Γιατί οι λαοπλάνοι πάντα θα υπάρχουν, όμως κάποιες πόρτες πρέπει να κλείνουν για τη "σωτηρία της ψυχής μας" που λένε.....
    ......Προσωπικά δεν προτιμώ τα "όμορφα τα λόγια τα μεγάλα" αλλα τα "λόγια τα σταράτα!
     
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Τα λόγια τα μεγάλα

    ..εχω την εντύπωση οτι κατι σε έχει πειράξει..δυστυχως τα λογια τα μεγαλα τα λενε πολλοί παντου και όχι συγκεκριμενα στον χωρο αυτο..μη σε στεναχωρει..
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Τα λόγια των αντρών, Κυρίαρχων ή βανίλλα, για μένα είναι σαν ένα ευχάριστο, απαλό, ερωτικό άρωμα. Χαίρομαι την αύρα τους, το σύντομο πέρασμά τους από την ψυχή μου, ανταποδίδω προσφέροντας ανάλογη ευχαρίστηση και αυτό είναι.

    Τους άντρες πάντα τους βάζω στην ψυχή μου από τις πράξεις τους κυρίως και όχι από τα λόγια τους. Δεν το κάνω αυτό από κυνισμό ή από διάθεση αυτοπροστασίας, έχω δει όμως και έχω μάθει ότι αλλιώς μετράνε οι λέξεις σ εμάς τις γυναίκες και αλλιώς στους άντρες, χώρια που κάποιες λέξεις έχουν τελείως διαφορετικό νόημα στο κάθε φύλο, π.χ. το "για πάντα"...

    Είναι από ενόχληση ως πολύ μεγάλη απογοήτευση το να μιλάς με Κυρίαρχο και να σου λέει πράγματα που να αποδειχτεί σύντομα ότι δεν μπορούσε να υποστηρίξει ή δεν εννοούσε.

    Αλλά δεν είναι πάρα πολύ συνηθισμένο με την έννοια ότι αυτός που λέει πράγματα που δεν εννοεί φαίνεται αμέσως και σχετικά εύκολα.

    Στις περιπτώσεις που απλά τα λόγια τρέχουν λίγο ταχύτερα από τις πραγματικές διαθέσεις ή δυνατότητες του Κυρίαρχου, είμαι τις γνώμης ότι ισχύει αυτό που λέει η amira,

    Αυτό το διαβάζω, εγώ τουλάχιστον, ότι κάπου κοιτάζουμε να Τον υποστηρίξουμε λίγο, εφόσον έχει την καλή πρόθεση να κρατήσει αυτά που έχει πει αλλά δεν είναι ακόμα τελείως έτοιμος.

    Αλλιώς, σε πιό αρχικά στάδια, κρίνουμε από πράξεις και όχι από λόγια.

    Πάντως μπορώ να μπω στο νόημα των λεγόμενων της soft_crystal και να τα νιώσω, είναι ένα πρόβλημα για την υποτακτική γυναίκα γιατί την αναγκάζει να βρίσκεται σε κατάσταση άμυνας και καταστολής της υποτακτικότητάς της μέχρι να δει και να καταλάβει τί γίνεται και αυτό δεν είναι καθόλου ευχάριστο για την ίδια.

    Στο κάτω κάτω, όσο και αν το θέλει η ίδια, ούτε αυτή μπορεί ν απαιτεί από τον εαυτό της να νιώθει υποτακτικά ούτε κανένας άλλος ν απαιτήσει από αυτήν να φέρεται υποτακτικά αν δεν έχει λυθεί το θέμα μίας στοιχειώδους εμπιστοσύνης.

    Τελικά οι συστάσεις θα ήταν από τους πιό χρήσιμους κώδικες συμπεριφοράς στον χώρο...
     
    Last edited by a moderator: 12 Νοεμβρίου 2006
  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Τα λόγια τα μεγάλα

    Όχι Αγαπητέ Maley το νήμα δεν το άνοιξα για να βγάλω προσωπική πικρία, ήθελα όμως να τονίσω πως και μέσα σε αυτόν τον χώρο (bdsm) τόσο υποτακτικοί αλλά και πολύ περισσότερο Κυρίαρχοι να μην ξεχνάνε να είναι άνθρωποι και πως οι σχέσεις αυτές παίζουν πολλές φορές με πολύ ευαίσθητες χορδές τις ψυχής μας. Ερωτευόμαστε, δινόμαστε και πονάμε ακόμα και από γνωριμίες που γίνονται μέσα από αυτό το ψυχρό μέσο το νετ.