Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα όρια της ελευθερίας μας...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Μαϊου 2008.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    για μενα η ελευθερια ειναι κατι υποκειμενικο.μια ψευδαισθηση.απο την ωρα που ερχομαστε στη γη μπαινουμε σε καλουπια.και οταν κανεις κατι για πολυ καιρο εχεις την αισθηση πως το κανεις επειδη το διαλεξες εσυ γιατι σου εχουν μαθει πως ετσι ειναι το σωστο.
     
  2. Janine

    Janine Regular Member

    Να υποθέσω ότι αυτή είναι η πηγή σας;
    http://e-rooster.gr/05/2006/259
    Δε νομίζετε ότι θα ήταν καλό να την είχατε παραθέσει;
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Χωρις να διαφωνώ, ισχυρίζομαι, οτι ο χώρος μεταξυ δυο ανθρώπων, αυτο που λέγεται σχεςη, ειναι η δικη τους no man s land, αρκεί οι ίδιοι να τον περιφρουρούν και να μην χρειάζονται θεατές για επικύρωση. Και μεςα σε αυτον το χώρο μπορούν να κάνουν οτι θέλουν, αρκεί να μην απεμπολεσουν την ιδιώτευση τους. Και δεν μιλαω σε θεωρητικό επίπεδο. Και δεν θεωρώ αυτονόητο, οτι κάποιος απο τους δυο θα προβεί σε ασυδοσία. Όλα εξαρτώνται απο την ισχυ της ομάδας του ζεύγους, την μεταξυ τους κτισμένη εμπιστοσύνη, αποδοχή, και ποςο εχουν κοπιαςει να συνεννοηθούν πραγμςτικα, οπου τοτε εκεί, στον ανςμεςα τους χώρο, όλα επιτρέπονται. Αν ένας απο τους δυο σπάσει την ιδιώτευση τους, τοτε καλεί τους τρίτους και το κράτος να παρέμβει αν χρειαστεί και σε αυτο συμφωνώ μαζι σας.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κοιτάξτε, τίποτε δεν είναι αυτονόητο, πόσο μάλλον η ασυδοσία. Γι' αυτό και την χαρακτήρισα πιθανή. Απλά είπα να καλύψω την υπόθεση.
    Συμφωνώ μαζί σας ότι η σχέση δυο η περισσότερων ανθρώπων, είναι μια No man's land από μόνη της, με τους κανόνες και τους κώδικες της...
    Ένα "άβατο" στο οποίο δεν μπορεί να εισέλθει κανείς άλλος πέρα από τους ιερείς και τους προσκυνητές της.
    Το ζήτημα όμως είναι, ότι εντελώς άβατο δεν θα ήταν και ότι σε κάποιες περιπτώσεις, εισέρχονται και "ξένοι" για να "συμμαζέψουν"/διευθετήσουν καταστάσεις.
    Θα είχε παραβιαστεί η όχι η ιδιωτικότητα εκ μέρους κάποιου από την ομάδα.

    Σε κάθε περίπτωση, σας ξαναγράφω ότι για κείνο που αξίζει, συμφωνώ μαζί σας.
    Τώρα αν θα ίσχυε πάντα το σκεπτικό σας η όχι ( και αφού συμφωνώ μαζί σας και δικό μου ).
    Αυτό είναι ένα ζήτημα πολύ υποκειμενικό  
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Συμφωνώ μαζι σας. -  Να υποθέσω οτι έχετε νομικό υπόβαθρο και καλύπτετε όλες τις πιθανότητες;      
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δυστυχώς για μένα, ναι. Είμαι του επαγγέλματος. Ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος εδώ, άρα τα ζαρζαβατικά τα μοιράζομαι και με άλλους χαχα....  

    Υ.Γ. Εδώ και λίγη ώρα, μου ήρθε η φαεινή ιδέα ν' ανοίξω ένα νήμα χάρη παιχνιδιού. Όπου θα δίναμε "νομοθετικό πλαίσιο" στο BDSM, ο καθένας/καθεμια μας, όπως θα το ήθελε/φανταζόταν.
    Πως σας φαίνεται σαν ιδέα?

    Μην νιώθετε την υποχρέωση να μου απαντήσετε, παρά μόνο αν θα είχατε την ευχαρίστηση.  
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Να το ανοίξετε, αλλα δεν εγγυώμαι οτι δεν θα γίνουμε μπίλιες... Γενικώς, οχι με εσάς.  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πείτε μου ένα θέμα στ' οποίο δεν γινόμαστε μπίλιες? Εγώ είμαι εγγεγραμμένος εδώ κι ένα χρόνο...
    Έχω γράψει άπειρες σελίδες...Έχω διαβάσει απίθανο αριθμό νημάτων, ακόμη κι εκείνα με τα πιο "εξωπραγματικά" θέματα...
    Δεν είδα ούτ' ένα, στο οποίο να μην υπήρξαν "κοκορομαχίες"...

    Θα το επεξεργαστώ στο μυαλό μου...Και θα τ' ανοίξω...
    Θα τ' αφήσω αρκετά "ελεύθερο"...Για να γράψει όποιος/α θα ήθελε, ότι θα ήθελε...
    Στο κάτω κάτω της γραφής, θα ήταν ένα είδος "παιχνιδιού"...
    Αλλά ίσως και να παίρναμε μια ιδέα παραπάνω...
    Για το πως βλέπουν το BDSM οι περισσότεροι/ες από απόψεως "ελευθερίας" καθώς και ανοχής στις αλλότριες ιδιαιτερότητες/γούστα...

    Και ίσως και να επιβεβαιωνόταν η σκέψη (πιστεύω όχι μόνο δική μου ), ότι τ' άτομα που συχνάζουν τα διάφορα "δωμάτια" του εναλλακτικού ερωτισμού...
    Θα ήταν στην πλειονότητα τους πουριτανοί/ες...
    Γιατί ώρες ώρες, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο "ελεύθεροι" την σκέψη, πιο διαλλακτικοί/ες οι "κατάπτυστοι/ες" vanilla, παρά πολλοί/ες από εμάς...

    ( Παρένθεση και off topic λήξαν )....

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας  
     
  9. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ενα πραγμα χειροτερο απο τους δικηγορους ειναι οι wannabe δικηγοροι χεχεχε(εξαιρεση αυτοι που συμπαθω.για να μη φαμε πολυ ξυλο !!!)
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ξέρεις πόσοι έχουν την άδεια, μα στην πραγματικότητα είναι wannabe? Εγώ είμαι ένας απ' αυτούς χαχαχα...
    Ας φάω ξύλο, εγώ απεχθάνομαι όλους τους δικηγόρους, αληθινούς και wannabe    
    Εντάξει, μου φαίνεται ότι θα τ' ανοίξω το νηματάκι...Αν μη τι άλλο για να βγάλουμε όσοι θέλουμε το "άχτι" μας...
    Τώρα και wannabe νομοθέτες...Κάτι σαν τον Σαράφη στα Τρίκαλα, στο Παρίσι και εν μέσω κρίσης και στην Κινσάσα χαχαχα...  
     
  11. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    α εσυ εισαι πολυ κακος χεχεχε
     
  12. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Συγγνώμη, παραλειψις μου!!!ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αγαπητή.. Εξαιρετική η διάλεξη πάντως!!!