Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Afentis_Epi8ymiwn, στις 6 Ιουλίου 2007.

  1. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Ορμώμενος από αλλού εγώ θέλω να ρωτήσω την γνώμη Σ/σας για το τι εννοούμε λέγοντας την λέξη "σεξ". Τη ακούω (και την διαβάζω) αριστερά και δεξιά και απ' ότι έχω καταλάβει μιλάνε για το "γαμήσι".

    Τελικά το σεξ στην ζωή μας (στην καθημερινή ζωή μας) είναι το γαμήσι? Το "σεξ" ισούται με ένα "γαμήσι"?
    Οταν λέμε "κοίτα μια σεξουαλική γυναικά" εννοούμε "κοίτα μια γαμημένη γυναίκα"?
    Οταν λέμε "έχει απίστευτη σεξουαλικότητα" εννοούμε "είναι απίστευτα γαμημένη/ος"?
    Οταν λέμε "το σεξ κυριαρχεί στην ζωή του/ης" εννοούμε "πηδιέται όλη την μέρα"?

    Τελικά, το σεξ στην ζωή μας έχει καμιά διαφορά από το γαμήσι ή όχι? Γιατί, αν δεν έχει, να σταματήσω θεωρώ τον εαυτό μου πως είναι "σεξουαλικό άτομο" 
     
  2. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

    Σεξ=ερωτικη πραξη κοινος
    (γαμησι)
    Το σεξ στην ζωη μας δεν εχει καποια διαφορα απο την ερωτικη πραξη, ομως εχει τεραστια διαφορα σε ποιοτητα, και τεχνικη..
     
    Last edited by a moderator: 7 Ιουλίου 2007
  3. HiSasori

    HiSasori Regular Member

    Εκ του λατινικού sexus που σημαίνει φύλο..
    Θεωρώ το "σεξ" ως την λέξη για την γεννετίσια πράξη και την χρησιμοποιώ αχρωμάτιστα..

    Τα γαμήσια, πηδήματα, αγαπούλες, έρωτας, αγάπη(όταν χρησιμοποιούνται για την πράξη), αυτά είναι χαρακτηρισμοί για το σεξ (όλοι τους καλοί,κανένας υποτιμητικός   )

    Ας μην ξεχνάμε ότι και η λέξη γαμήσι έτσι όπως έχει καταλήξει να την χρησιμοποιούμε σήμερα έχει τις ρίζες της στην "εις γάμον κοινωνίαν", σεβαστή και "ιερή" έννοια..

    Λέξεις και μόνο λέξεις..   Έχουν την έννοια που "τρέχει" στην κοινωνία και με την οποία τις χρησιμοποιούμε για να γίνουμε αντιληπτοί, αλλά πάντα έχουν και την έννοια που τους δίνουμε εμείς οι ίδιοι και μοιραζόμαστε με λιγοστούς..
    Παλαιότερα παραδείγματα: Μουνόδουλος, πουτάνα κλπ
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    σεξ ειναι το καροτο για να κινηται ο γαιδαρος ...........
    σπανιως ο γαιδαρος καταφερνει μια δαγκωνια ... μα ακομα και τοτε αυτο τον κανει να τρεχει περισσοτερο .. κατα περιεργο τροπο εχει συμβιβαστει να αρκειται στην οσμη και την εικονα του καροτου ......
    φυσικα σε μιαν αλλη εποχη θα μπορουσε να εχει για ορισμο το πολυ απλο : "οτι ποιο υπεροχο μπορουν να κανουν δυο ανθρωποι" ........
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor


    Καλή ερώτηση (μάλλον)... διότι αν ισούνται οι δυο έννοιες, τότε η φράση "έκανε έρωτα στο μυαλό μου" είναι αδόκιμη έως σιχαμένη (από πλευράς κυριολεκτικής και φυσικής αναπαράστασης  ). Παραδόξως, το αποτέλεσμα ενός τέτοιου κατορθώματος δεν είναι καθόλου δυσάρεστο, οπότε και συμπεραίνω πως υπάρχει διαφορά.
    Η διαφορά σεξ και γαμισιού κατ' εμέ έγκειται στην μορφή της επικοινωνίας. Στο γαμήσι επικοινωνούν μόνο σώματα. Αντίθετα, στο σεξ επικοινωνεί και ο ψυχισμός του ενός με τον αντίστοιχο του συντρόφου του.


    Παραθέτω τις προσωπικές μου ερμηνείες στις κάτωθι φράσεις

    "κοίτα μια γυναίκα που αποπνέει ερωτισμό"

    "με έλκει, την θέλω ερωτικά"

    "γουστάρει και απολαμβάνει το σεξ, χωρίς ενοχικότητα ή καθωσπρεπιστικούς περιορισμούς"

    Έχει και μάλιστα μεγάλη. Κανένας δεν θυμάτε πόσες φορές γάμησε στην ζωή του, θυμάται όμως κάθε φορά που έκανε σεξ. 
     
  6. bearcy76

    bearcy76 Regular Member

    Απάντηση: Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

    Πολύ σωστά το έθεσες.'Οταν λέμε σεξ εννοούμε το γαμήσι ή αν θες να χρησιμοποιήσω μια πιο "λόγια" έκφραση εννοούμε την συνουσία.Δεν υπάρχει τίποτα ποιητικό σε αυτό.Είναι μια καθαρά πρωτόγονη,σαρκική,ζωώδης έκφραση του ανθρώπινου είδους.
     
  7. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Sex είναι να μην σταματά το μυαλό να γεννά εικόνες και επιθυμίες, και η κάβλα να ζεί απο αυτά μέρες, μήνες, μια ζωή ολόκληρη.
    Sex είναι να λείπει Εκείνος απο το σπίτι μας και να χύνω στην σκέψη Του και μόνο.
    Sex είναι να θέλω να κάνω μαζί Του «πραγματικότητα» μα και πραγματικότητα ό,τι δεν τόλμησα ποτέ πριν να σκεφτώ.
    Sex είναι να μην έχει μείνει κανένα απο τα «πρέπει» και τα «σωστά» που μου φόρτωσαν.
    Sex είναι η ελευθερία του νου και της ψυχής.
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    σωστη pleasing
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    δηλαδη σεξ δεν ειναι η ''σ''τεριση ''εξ''οδου που τρωγαμε στο στρατό????
     
  10. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

    Μέχρι να ξεκινήσω να γράφω το ποστ, άλλαξα τουλάχιστον 5 γνώμες και κατέληξα ότι είναι όπως το πάρει κανείς. Σαν λέξη περιγράφει τη συνουσία. Σαν έννοια, σαν σεξουαλικότητα δηλαδή, είναι υπόθεση πολύ προσωπική πως την αντιλαμβάνεται ο καθένας.

    Για μένα το σεξ είναι μια διαδικασία πολύ πιο σύνθετη από την εφαρμογή του κάμα σούτρα. Πολύ πιο εγκεφαλική. Και θέλω να πιστεύω πως έτσι είναι και για τους περισσότερους στο χώρο μας. Κατά την άποψη μου αυτός είναι και ο κύριος διαχωρισμός από τους βανίλα. Το ότι δεν αντιλαμβανόμαστε το σεξ σαν απλή διείσδυση.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

    Ως προς τι το αντιλαμβάνονται οι bdsm-τζίδες;
    Γιατί από τις περισσότερες Κυρίαρχες θυμάμαι πως δεν θέλουν καν να κάνουν sex με τον υποτακτικό τους.
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Τελικά, τί εννοούμε με την λέξη "σεξ"?

    Δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω, αλλά επειδή ακριβώς δεν αντιλαμβάνονται το σεξ σαν απλή διείσδυση αλλά σαν έκφραση κυριαρχίας γι αυτό και δεν κάνουν σεξ με τους υποτακτικούς τους. Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.