Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά τι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 29 Οκτωβρίου 2021.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Αν μου επιτρέπεις. Το ερώτημα δεν ήταν "ποιος ο σκοπός της σκλάβας". Αλλά ότι αφορά τον θυμό, τη ζήλια και την στεναχώρια τους.
     
  2. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ω ναι, φυσικά. Δεν ήθελα να παρεκκλίνω από το αρχικό ερώτημα. Μια διευκρίνιση ζήτησα για να καταλάβω, καθώς μέσα στο δικό μου μυαλό υπάρχει το "μαθαίνω να διαχειρίζομαι τα συναισθήματα μου"και όχι το "σε καθοδηγώ να διαχειριστείς τα συναισθήματα σου όπως εγώ επιθυμώ". Στ'αληθεια δεν γνωρίζω καν αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Και ίσως να χρειάζεται περισσότερη ανάλυση. Αλλά σίγουρα όχι σε αυτό το νήμα. Συγγνώμη.
    για τα οφ τοπική σχόλια.
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ο μόνος λόγος που το ανέφερα ήταν γιατί η απάντηση στο "ποιος είναι ο σκοπός της σκλάβας" ενδεχομένως να είναι πολύ διαφορετικη. Όχι για να σε κρίνω . Πολύ καλά κάνεις και γράφεις αυτό που σκέφτεσαι κατά τα άλλα. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βγει. Να εισαι καλά!  
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Και εκανες πολυ καλά που το ανέφερες. Κάθε διαφορετική σκοπιά και απάντηση είναι για όλους μας κέρδος!
    Κι εσύ να είσαι καλά! Να έχεις ένα υπέροχο υπόλοιπο Κυριακής 
     
  5. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Εφόσον αναφερόμαστε σε σκλαβα και, άρα, σε πλήρη παράδοση ελέγχου, μία εκ των υποχρεώσεων της είναι να επικοινωνεί/μεταφέρει τα πάντα.

    Παρότι κατανοώ την χρήση του όρου εμπιστοσύνη από τα υποτακτικα σε πολλές συζητήσεις, δεν είμαι σίγουρος πως αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση, κρίνοντας από τις περιπτώσεις παράδοσης ελέγχου "επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς" που έχω συναντήσει...
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    επειδή δεν ανήκουν όλες στον ίδιο αφέντη, δεν υπάρχουν γενικοί κανόνες, ούτε είναι ίδιες μεταξύ τους, η κάθε μιά ξεχωριστά έχει τις οδηγίες της.
     
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
    Τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνει ένα άτομο αν είναι εσωστρεφές η έστω δεν αισθάνεται άνετα με το να μοιράζεται τα συναισθήματα του (θετικά ή αρνητικά);
    Ελπίζω να μην εκμεταλλευομαι την ευγένεια σας ρωτώντας όλα αυτά 
     
  8. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Καταρχας να επικοινωνήσει αυτό το συγκεκριμένο χαρακτηριστικο, αυτή τη δυσκολία.
    Θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι μεταφοράς της -απαραίτητης, εφόσον μιλάμε για M/s- πληροφορίας. Ας μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι ενδεχομένως το "διαβασμα" από τον ιδιοκτήτη, ίσως τα γνωρίζει ήδη και, μάλιστα, σε καλύτερο βαθμό από την ίδια την σκλαβα.
    Μια ανεπιτηδευτη και ειλικρινής στάση, λοιπόν, πολλές φορές μπορεί να αρκεί, γιατί άλλο το κρυβομαι και άλλο το δυσκολεύομαι.
    Σε περίπτωση, πάντως, που θα ζητηθεί κάτι, το να απαντήσει, η σκλαβα, αποτελεί την μόνη οδό!

    Whatever the case, με τον καιρό και την εκπαίδευση θα μαθει η σκλαβα να ανοίγεται και να επικοινωνεί τα πάντα, καθώς οτιδήποτε κρατάει για τον εαυτό της διατηρεί ένα κομμάτι ελέγχου για την ίδια, κάτι που είναι τροχοπεδη για την ολική παράδοση...
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά!
    Ευχαριστώ πολύ!
     
  10. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Μου κάνει εντύπωση το ότι τονίζεται δύο φορές πως η αναφορά γίνεται για σκλάβα.
    Μόνο σε M/s θεωρείτε απαραίτητη την πληροφορία;
     
  11. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Εάν παρατηρούσατε πιο προσεκτικά, θα βλέπατε ότι η συζήτηση ξεκίνησε από αυτήν την πολύ συγκεκριμένη ερώτηση :
    Το ότι η πληροφορία, πέραν των υπολοίπων σχετισμων του βδσμ, είναι ακόμα απαραίτητη και στις βανιλα σχέσεις, δεν σημαίνει πως θα ερωτωμαι για M/s και θα πλατειαζω/γενικευω, φτάνοντας ως τους βανιλα...   
     
  12. Magister Nobilis

    Magister Nobilis New Member

    Αν δεν αισθάνονται τίποτα, τότε δεν θα νοιώθουν κ την αίσθηση της σκλαβιάς...
    Άρα, να αισθάνεσαι κ να το διαχειρίζεσαι....