Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 21 Ιουνίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    at underherfeet.
    Και εσένα έχω αρχίσει να βαριέμαι γιατί όλο συμφωνώ.  τώρα τελευταία και τον cider. Δεν προλαβαίνω να γράψω ούτε μια εξυπνάδα 
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Μαλλον βαριεσαι γενικοτερα ,λογω θερινης ραστωνης!. Περιμενα 5 σελιδες να γραψεις πρωτη, αλλα ειδα κι'αποειδα...  
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Οι απαντήσεις:

    Ως υ, θα πέρνατε την πρωτοβουλία να κάνετε μόνοι σας αίτηση στη σχολή, χωρίς να σας στείλει κάποιος;
    Αν ήμουν ελεύθερη δεν το βρίσκω και απίθανο με την προϋπόθεση πως η σχολή είχε κερδίσει την εμπιστοσύνη μου.

    Εάν ναι, θα το κάνατε γιά να αποκτήσετε εμπειρίες και να βελτιωθείτε ως υ, ή -"με το χέρι στην καρδιά"- θα το κάνατε κυρίως γιά την απόλαυση ενός τετραήμερου session;
    Υπήρξε ένα διάστημα πριν γνωρίσω τον Κύριο μου που γενικώς προσπαθούσα να βρώ τρόπους να είμαι όσο γίνεται πιο προετοιμασμένη για μια M/s σχέση. Δεν έχω ιδέα αν θα τα απολάμβανα τα session αλλά είναι πιθανό και σίγουρα θα το ευχόμουν.

    Πιστεύετε πως αν πηγαίνατε στη σχολή με δική σας πρωτοβουλία, θα είχατε την "εντιμότητα" να πληροφορήσετε τους εκπαιδευτές γιά το ποιές είναι οι πραγματικές "αδυναμίες" σας ως υ; Θα είχατε το κουράγιο να τους δώσετε δηλαδή το έναυσμα και την αρμοδιότητα να ασχοληθούν με αυτά ακριβώς που είναι κατά τεκμήριο τα πιό δύσκολα γιά εσάς;
    Ναι σίγουρα θα το έκανα. Κύριος σκοπός θα ήταν η βελτίωση, οπότε πιστεύω πως θα εκμεταλευόμουν την ευκαιρία να βελτιώσω, αποβάλλω, ξεπεράσω κολλήματα και αδυναμίες.

    Πώς βλέπετε το να αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης η σεξουαλική επαφή με τους εκπαιδευτές ή άλλους που αυτοί θα όριζαν?
    Θεμιτή αν και αρκετά δύσκολη στα πλαίσια της απόλυτης διάθεσης μου ως σκλάβας Δ.Χ. Θα βοηθούσε πιστεύω στην κατάργηση του εγώ. Ο εξευτελισμός σεξουαλικού χαρακτήρα είναι βασικό εργαλείο στην εκπαίδευση. Βασικό όριο μου θα ήταν η σεξουαλική επαφή με άλλες γυναίκες σε Κυρίαρχο ρόλο.
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αλήθεια, τι θα μπορούσε να διδάξει μία τέτοια σχολή; bdsmικές πρακτικές; Δε θα στερούσε, όμως, κάτι τέτοιο τη χαρά της συνεχούς ανακάλυψης από τον Κυρίαρχο; Μην αναφερθώ και στο ότι ίσως οδηγούσε κάποιους στο να υπερεκτιμήσουν τις δυνατότητές τους, απλά και μόνο γιατί παρακολούθησαν κάποια σεμινάρια. Ας μην ξεχνάμε πως ο Κυρίαρχος που υπερεκτιμά τις όποιες δυνατότητες, τις όποιες γνώσεις του, είναι σαφώς πιο επικίνδυνος από κάποιον που παραδέχεται την άγνοια ή την ελλειπή του γνώση και, κατά συνέπεια, είναι πιο διστακτικός. Πέρα απ' αυτό όμως τι άλλο θα μπορούσε να διδάξει μία τέτοια σχολή; Κωδικοποιημένες συμπεριφορές απέναντι σε υποτακτικούς; Δε νομίζω πως αυτό θα προσέφερε κάτι. Άλλωστε, δεν πιστεύω πως το ζητούμενο είναι να ακολουθούνται απλά συμπεριφορές by the book, όσο το να υπάρχει πραγματική κατανόηση στα θέλω, τους φόβους, τις ανασφάλειες του υποτακτικού. Και, φυσικά, αυτό δε νομίζω πως μπορεί να διδαχτεί, αλλά αντίθετα καλλιεργείται με την πάροδο του χρόνου, εφόσον υπάρχει διάθεση από την πλευρά του Κυρίαρχου.

    Εν πάση περιπτώσει, όπως δε συμφωνώ με την ιδέα των διπλωματούχων υποτακτικών, έτσι δε μ' αρέσει και η ύπαρξη Master που να κατέχουν Master.
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    @Durcet, πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου. Νομίζω ότι η απάντηση είναι προφανής: στην ιδανική της μορφή μια τέτοια σχολή θα δίδασκε πρώτα απ' όλα την αυτογνωσία, και θα άνοιγε τα μάτια των κυρίαρχων απέναντι στη δική τους άγνοια. Με την ίδια λογική που μια σωστή σχολή πολεμικών τεχνών δεν σου μαθαίνει να δέρνεις τον κόσμο, αλλά σου μαθαίνει πώς να ελέγχεις τον εαυτό σου και τα νεύρα σου. Κοντολογίς, κύριος σκοπός της θα ήταν να αποφευχθεί ακριβώς αυτό:

    ίσως οδηγούσε κάποιους στο να υπερεκτιμήσουν τις δυνατότητές τους, απλά και μόνο γιατί παρακολούθησαν κάποια σεμινάρια

    δίνοντας παράλληλα τα εφόδια για να συνεχιστεί η χαρά της συνεχούς ανακάλυψης.
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    Ορθότατο (ή τουλάχιστον, πολύ μου άρεσε)...  

    Κατά τ' άλλα, επί του πρακτικού σκέλους τουλάχιστον, πιστεύω πως πάντα υπάρχουν πράγματα να διδαχθεί κάποιος, και δεν είμαι σίγουρος γιά το κατά πόσον είναι ιδεώδες το να τ' ανακαλύπτει όλα κανείς μόνος του, ή πειραματιζόμενος στου κασίδη το κεφάλι, ή του υποτακτικού την πλάτη, εν προκειμένω. Η κυριαρχικότητα μπορεί να μη διδάσκεται λοιπόν, οι τεχνικές όμως κάλλιστα μπορούν να διδαχθούν, και ίσως καλό θα ήταν να συμβαίνει αυτό όταν μπορούν να διδαχθούν σωστά, διότι δεν είναι όλοι πρόθυμοι να αποδεχθούν την άγνοια, την ελλειπή τους γνώση, ή τα όρια που τίθενται απ' αυτές...



     
  7. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

    Eπεκτείνοντας το ερώτημα του cider: μόνο οι υ χρειάζονται εκπαίδευση; Ή απλώς γι αυτό συζητάμε τώρα επειδή αυτό είναι το θέμα που τέθηκε, και το νήμα "σεμινάριο εκπαίδευσης για Κ" ακολουθεί ευκαιρίας δοθείσης;
     
  8. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Θα συμφωνήσω και εγω με τη σειρά μου πως σχολές για κυριαρχικούς θα ήταν χρησιμότερες... Oχι ομως για να διδάξουν την ιδια την κυριαρχία αλλα την τεχνοτροπία για ασφαλείς και εναρμονισμένες κινήσεις.
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες


    Προφανώς γιά την εκπαίδευση των Κ μιλάμε κυρίως, εδώ και μερικά posts. Δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος βέβαια, αλλά εφ' όσον τέθηκε εδώ, έστω και εμβόλιμα, δεν βλέπω γιατί να μην το συζητήσουμε... Όσο γιά το εάν θα ανοίξει κάποιος άλλο νήμα, αποκλειστικά γιά την εκπαίδευση των Κ, δεν είμαι φυσικά σε θέση να το γνωρίζω...



    "Ασφαλείς και εναρμονισμένες κινήσεις"...
    Απαραίτητο, μιά και είναι τόσο δύσκολες οι ισορροπίες που πρέπει να φροντίζει ένας Κ να τηρηθούν κάποιες φορές, που είναι σα να βαδίζει σε τεντωμένο σχοινί...

    Με όλους τους κινδύνους, που αυτό συνεπάγεται:



     


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τετραήμερα Εντατικά Μαθήματα γιά Σκλάβες

      Αυτό πρέπει να πόνεσε!!!
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Είσαι εν γένει κατά της όποιας προσπάθειας τυποποίησης της γνώσης επί ανθρώπινων σχέσεων ή μόνο των BDSMικών;

    Εμβόλιμο το ερώτημα εν προκειμένω, καθώς η εκπαίδευση ενός σκλάβου δεν είναι ένα και το αυτό με τη σχέση αφέντη / σκλάβου και συνεπώς δεν ομιλούμε για το ίδιο πράγμα.
     
  12. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Αυτό που μου αρέσει από το σχετικό site είναι ότι πρόκειται για παραγωγή του kink.com που γίνεται μέσα σε ένα εγκαταλελειμένο ιστορικό κτήριο, το San Francisco Armory, δηλαδή την αποθήκη όπλων και τις εγκαταστάσεις της Εθνοφρουράς τις αρχές του περασμένου αιώνα. Αυτό σημαίνει ότι διαθέτει αχανείς χώρους, υπόγεια, σταύλους...ένα εξαιρετικό σκηνικό...

    Οσο για την εκπαίδευση...θα μου επιτρέψετε να την σνομπάρω καθώς θεωρώ ότι είναι για νεοβιτσιόζους...με τον ίδιο τρόπο που, έχοντας εικοσαετή διδακτική πείρα, θα σνόμπαρα κάποιον που μετά από ένα τετραήμερο σεμινάριο θα δήλωνε καθηγητής...

    κατά τα άλλα, και το γούστο του το έχει, και ένα cramming εμπειρίας έχει...και για να γίνεται θέμα, δημοφιλής φαντασίωση είναι...
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2009