Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τεχνικες ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Amartoboros, στις 14 Μαρτίου 2006.

Tags:
  1. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Καλησπερα.

    Διαβασα σε αυτο το ΦΟΡΟΥΜ περι τεχνικων.
    Ομολογω πως αυτο ειναι κατι προσωπικο.

    Ενας που θελει να λεγεται μαστερ η ντομ εχει τις τεχνικες του αλλα και την πειρα του.

    Πρεπει να εχει τις δικες του τεχνικες που τις εφαρμοζει αναλογα με την περισταση.

    Αλλα πρεπει να βαζει και την φαντασια του.


    Ολο τα ιδια και τα ιδια ?
    Γινεται κουραστικος.

    Αποψη μου.

    Ας το συζητησουμε αυτο εαν θελετε.

    Καλο βραδυ.
     
  2. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Καλησπερα.

    Περι τεχνικων συνεχεια...

    Αυτος που λεει κανω αυτη την τεχνικη η την αλλη μαλλον δεν εχει φαντασια.
    Αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

    Ποσο γνωριζει τη sub/δουλα που θα παει μαζι του ?

    Το θεμα της γνωριμιας με τον/την αλλον τι γινεται ?

    Τι ειναι αυτο απο τον μαστερ/ντομ που θα δει στην/στον sub/δουλα να του βγαλει αυτο που εχει μεσα του ?

    Ξερω πως βαζω πολλα ερωτηματα.

    Ας τα συζητησουμε εαν θελετε.

    Καλα να περνατε.
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Σίγουρα ο κάθε Master/Dom, πρέπει να βάζει και την φαντασία αλλά και την πείρα του. Νομίζω όμως ότι μερικά ήδη τιμωριών, συμπεριφοράς κλπ που αναφέρονται εκφράζουν όλους όσους είναι Master/Mistress Dom κλπ..
    Οσον αφορά το ερώτημα ποσο γνωρίζει την δούλα/sub, για μένα μοθ φαίνεται σαν λαχείο..είναι τόσο περίπλοκοι οι άνθρωποιποθ δεν βγάζεις άκρη...
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Καλώσορίσατε στην κοινότητα Amartoboros, καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σας  

    Για το ενδιαφέρον θέμα που θέτετε προς συζήτηση νομίζω ότι οι τεχνικές μαθαίνονται και η πείρα αποκτιέται. Οι τεχνικές δεν είναι απαραίτητες μόνο στους Top αλλά και στους bottom.

    Ας πάρουμε για παράδειγμα τη ζωγραφική. Έστω ότι επιθυμώ να εκφραστώ ζωγραφίζοντας ένα παράθυρο. Θέλω να μεταδώσω ένα μήνυμα μέσα από αυτό το ζωγραφισμένο παράθυρο. Για να δουν όμως οι άλλοι το παράθυρο, τί πρέπει να κάνω εγώ; Να το σκεφτώ μόνο; Να δω με τη φαντασία μου πώς θα είναι στο τέλος; Όχι. Πρέπει να έχω καμβά, να ξέρω να τον στρώσω στο τελάρο, να διαλέξω χρώματα, να τα αναμείξω στην παλέττα, να έχω τα σωστά και καθαρά πινέλα, να ξέρω να κάθομαι μπροστά στο τελάρο έτσι που να μην σκεβρώσω να έχω συναίσθηση του πόση περίπου ώρα θα μου πάρει το ζωγράφισμα και πόσο φως θα χρειαστώ και να κάτσω να φτιάξω τον πίνακά μου.

    Δηλαδή, πρέπει να έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου ή να έχω εκπαιδευτεί προκειμένου να κατέχω τις τεχνικές για να κάνω αυτό που με εκφράζει.

    Εφόσον έχω τις τεχνικές, από κει και πέρα δουλεύει η φαντασία, το ένστικτο, η ανάγκη επικοινωνίας, το συναίσθημα, η διαίσθηση και χίλια δύο άλλα.

    Με την ίδια λογική, βοηθάει να ξέρει ο Top πώς, για παράδειγμα, θα Δέσει τους καρπούς της bottom ώστε να μην πιαστεί κάποιο νεύρο, αλλά και πώς περίπου θα αισθάνεται αυτή δεμένη και βοηθάει να ξέρει η bottom για πόση ώρα αντέχει περίπου σε αυτή τη στάση και τί συναισθήματα της προκαλούνται με το δέσιμο. Το αν θα Π/πάνε Α/αυτοί στο Domspace/subspace μέσα από το bondage είναι συνάρτηση πολλών άλλων παραγόντων εκτός από τη στενή τεχνική, αλλά η διαδρομή μάλλον διευκολύνεται αν κάπως Γ/γνωρίζουν τεχνικά "πώς γίνεται".

    Αυτό πάνω - κάτω Π/προσπαθούμε να Ε/εχουμε στο φόρουμ για τις τεχνικές εκπαίδευσης.

    Λίγο - πολύ, καλό είναι να Γνωρίζει ο Κυρίαρχος τί Κάνει και ποιό βασικό αποτέλεσμα Προσδοκά απ ότι Κάνει. Βοηθάει αυτό στο να Του έχει εμπιστοσύνη η "υπό", στην αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων, στο να μην υπάρξουν περιθώρια απώλειας ελέγχου από πλευράς Του (topping from the bottom) και στο να Νιώθει ο Ίδιος περισσότερη αυτοπεποίθηση, άρα να Μπορεί να Αφιερώσει περισσότερο και καλύτερο χρόνο στην "υπό".

    Κάτι που, νομίζω, αρέσει σε πολλές "υπό"  
     
  5. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Kαλημερα.

    Εκανες ενα πολυ καλο παραδειγμα με την ζωγραφικη αγαπητη tender lilly .
    Αλλα (παντα υπαρχει ενα αλλα) πρεπει να δουμε περα αυτο..
    Ποιο ειναι ????

    Η σκεψη για δημιουργια κατι νεου.
    Ο πινακας ειναι το μιαλο του "υπο" εκει θα πρεπει ο "ΤΟΠ" να ζωγραφισει να δημιουργισει.

    Να μπει μεσα στο μιαλο να δει τα "θελω του"...
    Αυτα που αναζητα απο εναν "ΤΟΠ".

    Μεσα στο μιαλο του θα πρεπει κατα την γνωμη μου να κυριαρχισει σε αυτο.

    Μαζι θα πρεπει να προχωρισουν..
    Μαζι τα θελω του ενος και του ΑΛΛΟΥ.

    Καλο βραδυ.
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Καλώς ήρθες.

    Δεν ειμαι σίγουρος πως κατάλαβα τι θέλεις να πεις με τη συνθηματική (και αισθητικά) γραφή σου. Οτι η σχέση Μ/s ή D/s δεν περιορίζεται στην εφαρμογή τεχνικών? Ή οτι η γνώση τεχνικών οδηγεί κάποιον στο να γίνει τεχνοκράτης της σχέσης? 'Η τι άλλο?.

    Θα μπορούσες να εξηγήσεις τις απόψεις σου?
     
  7. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Καλημερα.

    Αγαπητε KyriosG με αυτα που γραφω θελω να πω πως οι σχεσεις (ετσι θελω να τις βλεπω και ετσι τις βλεπω) δεν περιοριζονται μονο πως να την/τον δεσεις η να κανεις οτιδηποτε αλλο.

    Αλλα να κατακτησεις το μιαλο και την σκεψη του/της "ΥΠΟ'....

    Αυτο δεν ειναι τεχνικη αλλα πειρα και διαβασμα μιαλου και συναισθηματων.

    Και απο το μιαλο και την σκεψη μετα προχωρας στο σωμα.

    Μετα απο εκει και περα ασε την φαντασια σου να οργιαζει και ταυτοχρονα να κανεις και την πραξη..

    Δεν ξερω αλλα το θεμα περι τεχνικων μου θυμιζει κατι σαν "BDSM ανεφ διαδασκαλου".

    Καλο μεσημερι.
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Η τεχνική δεν αρκεί αλλά είναι απαραίτητο εργαλείο για την τέχνη. Στην ουσία, αυτό που ονομάζεις "πείρα" εμπεριέχει την τεχνική αναπτυγμένη σε τέτοιο βαθμό που πλέον αποτελεί βίωμα.

    Μην υποτιμάς την τεχνική. Αντίθετα, να προσδοκάς την ώρα που θα την έχεις αφομοιώσει τόσο καλά που να μην τη σκέφτεσαι.
     
  9. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Kαλησπερα.

    Η τεχνικη ειναι η ιδια και η ιδια, καθε μερα τα ιδια......
    Καποιο κορμι λαχταραει να κανουμε κατι νεο...

    Τι θα πρεπει να την αλλαξη ???????

    Η φαντασια μονο αυτη...

    δουλεψε με αυτην..


    Καλο βραδυ.
     
  10. sub

    sub Regular Member

    Αυτό το thread φαίνεται ήσυχο γι'αυτο αποφάσισα να γράψω και εγώ και να εκφράσω την προσωπική μου άποψη!

    Στο ΒDSM οι τεχνικές γνώσεις είναι απαραίτητες , τη στιγμή που θα χρησιμοποιηθούν "τεχνικές" !
    Αυτό εν ολίγοις σημαίνει πως αν αποφασίσεις να δέσεις κάποιον , να χρησιμοποιήσεις κεριά ή αλλα ακόμη περιπλοκότερα "εργαλεία" θα πρέπει να γνωρίζεις πως , πόσο και που.

    Σε ότι αφορά τη φαντασία και τις εναλλαγές στο "παιχνίδι" είναι κάτι που είναι χάρισμα και αφορά κυρίως τον Dom/Master, τη διάθεσή Του , τις γνώσεις Του, τα ερεθίσματα που πέρνει απο τη sub και τις ικανότητές Του.

    Οσο για το 3ο κομμάτι του θεματος -αν διέκρινα σωστά - αφορά το μυαλό και τη σχέση. Τα παιχνίδια του μυαλού , που προϋποθέτουν ότι οι Ε/εμπλεκόμενοι και ιδίως ο Dom γνωρίζει και μπορεί να "χειριστεί" το μυαλο της sub και να την οδηγήσει σε διάφορες καταστάσεις , είτε παιχνιδιού, ειτε εκπαίδευσης , είτε τιμωρίας χωρίς να χρησιμοποιεί τεχνικές , αλλα χρησιμοποιόντας το μυαλό Του και το δικό της... "mind games" Iσως το ωραιότερο κομμάτι του BDSM όταν και οι Δ/δύο εμπλεκόμενοι έχουν το ανάλογο ...μενταλιτέ!!!

    sub
     
  11. Amartoboros

    Amartoboros New Member

    Καλησπερα.

    Νομιζω πω η sub ανεφερε το σημειο κλειδι (κατα την αποψη μου παντα)...

    "mind games" ....

    Εδω ειναι η δυσκολια ο χειρισμος σε κατι που δεν υπαρχει τεχνικη αλλα τα ερεθισματα που μπορει να παρει....

    Καποια συνιαλα του κορμιου ,του βλεματος να μπορει να τα μεταφραζει σε πραξεις.

    Σχετικα με το μενταλιτέ καλο θα ειναι να βαλουμε την χημεια μεταξυ sub και DOM.

    Αποψη μου ειναι πως οτι κανουμε να μην γινεται απο συνηθεια αλλα καθε φορα να γινεται σαν να το κανουμε πρωτη φορα.

    Αμαρτοβορος.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Οχι φίλε μου. Η επίκληση του αυθόρμητου σαν άρνηση να μπούμε στον κόπο να μάθουμε, να σπουδάσουμε, δεν ειναι παρά τεμπελιά.
    Αν σ΄ενοχλουν οι τεχνικές, ή αν φοβασαι οτι θα σου χαλάσουν τη χημεία, μην τις μαθαίνεις. Αλλά μην το κάνεις θεωρία.

    Ιδού το ακατεργαστο αυθόρμητο από νεο ποιητή..

    Έλα ξανθή αγάπη μου, η αρνάδα σου σε κράζει
    πέρα στην ακροποταμιά, στα πράσινα λειβάδια,
    τώρα π' ο ήλιος έγειρε, που πιάνει να βραδιάζει
    τώρα π' αρχίσαν στις βοσκές να βγαίνουν τα κοπάδια.
    Να δεις τ' αρνάκι που πηδά τριγύρω στη βρυσούλα,
    και πάλι πως χαρούμενο γυρίζει στη μανούλα.
    .........