Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι είναι για εσάς ο έρωτας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 8 Μαϊου 2008.

  1. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Έρωτας είναι ....να αποχωριστείς το πανάκριβο αγαπημένο σου make up για να καλύψει τα σημάδια - μελανιές που εσύ του προκάλεσες !
    Τι όχι ;;  
     
  2. ..η γραμμή της ζωής μου
    στην ανοιχτή παλάμη σου



    Είμαι


    το Εσύ

    μέσα μου.
     
  3. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Ο Δεμένος Ώμος

    Είπε που χτύπησε σε τοίχον ή που έπεσε.
    Μα πιθανόν η αιτία να ’ταν άλλη
    του πληγωμένου και δεμένου ώμου.

    Με μια κομμάτι βίαιη κίνησιν,
    απ’ ένα ράφι για να κατεβάσει κάτι
    φωτογραφίες που ήθελε να δει από κοντά,
    λύθηκεν ο επίδεσμος κ’ έτρεξε λίγο αίμα.

    Ξανάδεσα τον ώμο, και στο δέσιμο
    αργούσα κάπως· γιατί δεν πονούσε,
    και μ’ άρεζε να βλέπω το αίμα. Πράγμα
    του έρωτός μου το αίμα εκείνο ήταν.

    Σαν έφυγε ηύρα στην καρέγλα εμπρός,
    ένα κουρέλι ματωμένο, απ’ τα πανιά,
    κουρέλι που έμοιαζε για τα σκουπίδια κατ’ ευθείαν·
    και που στα χείλη μου το πήρα εγώ,
    και που το φύλαξα ώρα πολλή —
    το αίμα του έρωτος στα χείλη μου επάνω.
    Κ. Καβαφης
     
     
  4. I love the Handsome One:
    he has no death
    decay nor form
    no place or side
    no end or birthmarks
    I love him O mother. Listen.
    I love the Beautiful One
    with no bond or fear
    no clan no land
    no landmarks
    for his internal beauty.
    So my lord, white as jasmine, is my husband.

    Take these husbands who die,
    decay, and feed them
    to your kitchen fires!

    Mahadeviyakka
     
  5. -Volt-

    -Volt- Contributor

    είναι τόσο εύκολο να γραφτούν έπη για τις κακουχίες, τη δεινοπάθεια κι όμως σχεδόν αδύνατο να αναπαρασταθεί η ευτυχία. Με το που κατακτάται ο στόχος, κλείνει η αυλαία. Είναι το κυνήγι που μόλις πιαστεί, πεθαίνει.
     
  6. Jasmine

    Jasmine New Member

    Ή είμαι ερωτευμένη και δυστυχώ με τρόπο αστείο, ή είμαι λογική και πλήττω θανάσιμα.
    "Μαλβίνα"
     
  7. Jasmine

    Jasmine New Member

    Θέλω να είσαι ελεύθερος.

    Γιατί εγώ ελεύθερο σε θέλω, αγαπημένε μου. Και ελεύθερη θα είμαι και εγώ.

    Μόνο αν είσαι ελεύθερος μπορώ να σ’ αγαπήσω. Μόνο αν είμαι ελεύθερη μπορώ να μ’ αγαπήσεις. Γιατί ποτέ δεν μπορείς ν΄αγαπήσεις ούτως ή άλλως έναν άνθρωπο που δεν είναι ελεύθερος.
    Η ελευθερία μας είναι αυτή που μας κάνει επιθυμητούς, βλέπεις.

    Δε θέλω να είμαι το αδιέξοδο σου. Θέλω να είμαι η συνειδητή επιλογή σου. Δε θέλω να βρω τις απαντήσεις μου σε σένα. Θέλω να βρω τις απαντήσεις μου με σένα.

    Δε θέλω να είσαι δικός μου. Δικός σου θέλω να είσαι. Θέλω να έχεις όλες τις επιλογές του κόσμου, να μπορείς να κάνεις τα πάντα. Να ενθουσιάζεσαι με τον κόσμο, να ταξιδεύεις –χωρίς απαραίτητα να κουνηθείς από τη θέση σου. Θέλω να μπορείς να βρίσκεσαι οπουδήποτε και να είσαι δίπλα μου επειδή επιλέγεις να είσαι.

    Δε θέλω να έρθεις όταν θα σε φωνάξω. Έλα μια μέρα –όποια μέρα να’ναι- και χτύπα μου την πόρτα. Έλα όταν θα είσαι σίγουρος πως θες να μείνεις για πάντα. Όσο κι αν σημαίνει το για πάντα. Τα για πάντα, βλέπεις, μπορεί να είναι μόνο μια στιγμή. Αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε από πριν. Όταν έρθεις, όμως, θέλω να είσαι διαθέσιμος για το για πάντα. Μόνο όταν θα είμαι διαθέσιμη για αυτό το για πάντα, θα σου ανοίξω και εγώ την πόρτα.

    Δε θέλω να με χρειάζεσαι. Θέλω να με επιλέγεις κάθε στιγμή. Να μπορείς ανά πάσα στιγμή να φύγεις και να επιλέγεις να μείνεις. Αυτό για μένα είναι αγάπη.

    Μη μου «πεις δεν μπορώ να ζήσω χωρίς εσένα» γιατί δεν θα το πιστέψω και, όταν σταματήσω να σε πιστεύω, θα τελειώσουμε εκεί. Μια χαρά μπορείς. Μια χαρά μπορώ κι εγώ. Πες μου «δε θέλω να ζήσω χωρίς εσένα» για να με πείσεις. Θέλω να είμαι η συνειδητή επιλογή σου, όχι το αδιέξοδό σου.

    Εγώ δε θα πεθάνω αν δεν είσαι δίπλα μου. Ξέρω πολύ καλά να περπατάω μόνη μου, να ζω μόνη, να ονειρεύομαι μόνη. Μπορώ μόνη μου να γιατρέψω τις πληγές μου. Δεν σε έχω ανάγκη. Και δε θέλω να με έχεις ούτε εσύ. Μακριά από μας οι ανάγκες και οι σχέσεις οι αλληλοεξαρτώμενες.

    Δε θέλω ν’ αλλάξω τίποτα σε σένα. Σε θέλω ολόκληρο. Θα αγαπώ όλους σου τους φόβους και όλο σου το σκοτάδι. Θα είμαι δίπλα σου. Όχι επειδή δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω, όχι επειδή δε θέλω να είμαι μόνη. Θα είμαι δίπλα σου επειδή θα θέλω να είμαι δίπλα σε σένα συγκεκριμένα και σε κανέναν άλλον.

    Θέλω να είσαι πιστός σε σένα. Και να σε αγαπάς. Πρώτα εσένα. Μόνο έτσι θα μπορείς να μου δώσεις την αγάπη που με αφορά. Θέλω να ξέρεις πως μπορείς να πετάξεις, πως ξέρεις πως να πετάς.

    Δεν ψάχνω το άλλο μου μισό. Γεννήθηκα ολόκληρη, βλέπεις. Όπως όλοι μας. Θέλω, όμως, αυτό να το ξέρεις κι εσύ.

    Δεν θα μου λες σ’ αγαπώ. Θα μου το δείχνεις με πράξεις και θα το βλέπω στα μάτια σου και στα χέρια σου. Και θα το ακούω τόσο δυνατά σαν να ουρλιάζεις. Όχι με λόγια, όμως. Χορτάσαμε από λόγια. Κι εγώ σε θέλω χορτασμένο. Χορτασμένη είμαι κι εγώ.


    Θέλει ελευθερία η αγάπη, βλέπεις. Θέλει ελεύθερη επιλογή και μυαλό σε εγρήγορση.

    Γιατί εγώ ελεύθερο σε θέλω, αγαπημένε μου. Και ελεύθερη θα είμαι και εγώ. Και θα είμαστε ελεύθεροι μαζί.
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Πριν από πολύ καιρό μου είχαν πει κάτι παρόμοιο, αλλά η φράση ήταν απλώς ένας κωδικοποιημένος τρόπος για να μην κάνω κάτι με αιτία εκείνη, γνωρίζοντας ότι θα φευγε, για να μη μπορεί να κατηγορηθεί, να μη μπορώ να πω όλα αυτά που θα δημιουργούσαν τύψεις. Δε θα τα 'λεγα ποτέ, αλλά αυτό ανήκει σε άλλη ιστορία.

    Κι αυτό το για πάντα, που έχετε γράψει, που γράφουν όλοι τόσο συχνά, απαιτεί μια συνειδητοποίηση που συχνά μας υπεκφεύγει.

    Όμορφο κείμενο. Αν μου το λέγανε, μάλλον θα 'μενα, αν και νομίζω ότι γενικά δεν είμαι και τέρας εξυπνάδας, πόσο μάλιστα συναισθηματικής.
     
  9. Jasmine

    Jasmine New Member

    Συνειδητα λέω το "για πάντα" μπορεί να κρατήσει μια στιγμή."Ελα εσύ για όσο κρατήσει αυτό το για πάντα"!!
     
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Λεκτικά το 'χεις. Τι άλλο έχεις;
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Να πάνε στο διάλο όλοι.

    Βασίλης Λεβέντης
     
  12. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    Κι έρχεται μια στιγμή που σκαλώνει ο χρόνος
    και περιτριγυρίζει κάνοντας κύκλους
    που βαθαίνουν και πλαταίνουν
    και κει, και ο πιο σίγουρος βρίσκει έναν
    αδιόρατο φόβο
    που εκφράζεται σε ζήλεια ή αγωνία
    και τούτο το καλούμε Έρωτα.

    (Στυλ. Κατσίκας, Αναφορά στο Λόγο).