Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι είναι τελικά επικίνδυνο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 25 Αυγούστου 2016.

  1. ellianna

    ellianna Regular Member

    Οτιδήποτε βάζει σε κίνδυνο την ζωη μας... Όλα τ αλλα είναι επιλογες
     
  2. Η άγνοια των συνεπειών
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Στη συζήτηση κατά την οποία προέκυψε το ερώτημα, το θέμα ήταν αν τελικά οι σωματικές ή οι ψυχικές βλάβες είναι οι πιο επικίνδυνες.

    Θέση της φίλης που έθεσε το ερώτημα ήταν ότι αν κάποιος πχ μου κάνει κάτι και σπάσω το χέρι μου αυτό μπορεί:
    α. Να θεραπευτεί
    β. Να είναι ένα πολύ αναγνωρίσιμο σημείο ότι είναι πιθανόν επικίνδυνος ο συγκεκριμένος. Μπορώ ας πούμε να μεταφέρω την εμπειρία μου σε άλλους.

    Ενώ με τις ψυχικές βλάβες δεν ισχύει αυτό.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Η υπερβολική αυτοπεποίθηση στο S/M έχει αποδειχτεί επικίνδυνη σε διεθνές επίπεδο, το ίδιο και το να αφεθεί να κάνει άνθρωπος μόνος του S/M που δεν γνωρίζει ή δεν μπορεί να χειριστεί π.χ. να ξεχαστεί δεμένος και φιμωμένος σε καμία ντουλάπα.

    Όσον αφορά τις ψυχικές βλάβες, αν δεν γίνεται να δείξετε, πείτε μου για έναν που να έχει βλαφτεί ψυχικά από το BDSM που του έκαναν και που αλλιώς δεν θα είχε βλαφτεί και το συζητάμε. Η ψυχολογική άμυνα είναι πολύ ισχυρό εργαλείο του καθένα, είτε το θέλει είτε όχι, το ίδιο και οι δικοί του συναισθηματικοί σταθεροποιητές.

    Υποσημείωση: Παρακαλώ μην αρχίσουμε να λέμε για το M/s και για την άμυνα της σκλάβας  
     
  5. Επικίνδυνο; ... So what?
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ω τίποτε... Αν σας περισσεύουν ένα πόδι, ένα χέρι και μερικά πλευρά, μην ασχολείστε...
     
  7. Το στοιχείο του κινδύνου είναι ερεθιστικό από μόνο του!
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Τι να σας πω; Το Allou Fun Park Shock Tower δεν είναι του γούστου μου αλλά περί ορέξεως...  
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Αν είσαι κατ’ ελάχιστον άτομο με κρίση, το BDSM το πολύ πολύ να σου αφήσει κάποιες μελανιές στον ποπό που θα εξαφανιστούν σε λίγες μέρες. Είναι όπως όλα τα άλλα πράγματα στη ζωή.
     
    Last edited: 28 Αυγούστου 2016
  10. χα.
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Νομίζω ότι λόγω της "εξειδίκευσης" και της "ιδιαιτερότητας" σε σχέση με άλλου είδους σχέσεις αναφέρθηκαν οι ψυχολογικές βλάβες αλλά στην ουσία σε όλα τα επίπεδα όταν το Κ άτομο (εντός και εκτός BDSM) προσεγγίσει το υ άτομο (ή θύμα θα μπορούσες να πεις στην προκειμένη) χωρίς ηθική, δηλαδή αναγνωρίζοντας τρύπες (π.χ. ανασφάλειες και ανάγκες) και του "πουλήσει" ένα παραμυθάκι ως υπόβαθρο προκειμένου να πετύχει το σκοπό του το "αδύναμο" (γιατί για τέτοια περίπτωση μιλάμε ασχέτου status) θα μπει στην πλάνη που θα οδηγηθεί και ο γάιδαρος και θα πετάει και βούλες θα έχει και το bdsm (και ότι άλλο πει αυτός που έχει θεοποιήσει) θα είναι τέλεια και καταπληκτικά αφού το λέει ο/η Χ.
    Αλλά εδώ μιλάμε ούτως ή άλλως για οριακές ψυχικές διαταραχές και από τις δυο πλευρές.
    Μην σου τύχει είναι να κυλήσει τέτοιος τέντζερης και βρει και καπάκι...
     
  12. conner

    conner Contributor

    Στα ιατροφετιχιστικά session, θα πρέπει ο ασκων τα φετιχ να είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου:
    Να γνωριζει τα εργαλεια
    Τις τεχνικές
    Την ανατομία του σώματος
    Ενα ελαφρυ ιστορικο, πχ μπορει να ειναι αλκεργικη σε κατι πχ λατεξ
    Αν πανικοβληθει η υπό να μπιρει να την επαναφέρει
    Γενικά να ειναι ψύχραιμος
    Κανόνες υγιεινής παντα