Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι είναι φετίχ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 6 Οκτωβρίου 2005.

  1. Vicnone

    Vicnone New Member

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, δυστυχώς εστιάζει κυρίως στην ποδολαγνεία.
    Η φαντασίωση μου είναι τα μεσαιωνικά βασανιστήρια, μπροστά σε κοινό, όπως συνήθιζαν να γίνονται εκείνη την εποχή δηλαδή. Για να το γενικεύσω, με εξιτάρει να νιώθω φόβο/τρόμο, εξευτελισμό και αβοήθητη (εδώ θα πρέπει να ξανατονίσω οτι πρόκειται για φαντασίωση και όχι για κάτι που θα ήθελα να μου συμβεί φυσικά). Νομίζω πως δεν είναι τόσο κοινή η φαντασίωση μου, παρόλα αυτά έχω δοκιμάσει παιχνίδια ρόλων με άτομα που μοιράζονται τις ίδιες φαντασιώσεις με εμένα εδώ μέσα, ήταν κατι που μου άρεσε πολυ, ωστόσο οι οφλαιν σχέσεις μου ήταν πάντα vanilla.
    Σ' αυτό το σημείο ήθελα να ρωτήσω αν αυτό χαρακτηρίζεται σαν φετίχ, παραφιλία ή αν θεωρείται μόνο φαντασίωση και όχι φετίχ ή παραφιλία.
    Είμαι σίγουρη οτι θα υπάρχουν πολλά άρθρα εδώ μέσα που θα εξηγούν τι διαφορά αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τα πάντα, οπότε αν κάποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη να μου απαντήσει... θα έχει την ατελείωτη αγάπη μου 
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @Vicnone άνευ όρων αγάπη;  

    Το φετίχ ξεπερνάει το να σε φτιάχνει, είναι αναγκαίο για να ερεθιστείς, τουλάχιστον σε εκείνο το βαθμό που θα λέγαμε ''συγκλονίζομαι''.
     
  3. Vicnone

    Vicnone New Member

    Το άνευ όρων θα έλεγα πως είναι τουλάχιστον ουτοπικό  

    Άρα για να καταλάβω, δεν χαρακτηρίζεται ως φετίχ;
     
  4. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Για εμένα μόνο χρησιμοποιώντας τον όρο καταχρηστικά, εφ' όσον παίρνω ως δεδομένο ( μπορεί και εσφαλμένα ) ότι έχεις ερεθιστεί και σε βανιλοσχέσεις εκτός απ' τις φάσεις με μέλη του φόρουμ.

    ***
    άνευ όρων αλλά με αστερίσκο σε μερικά redlines;  
     
  5. Vicnone

    Vicnone New Member


    Σωστά υπεθεσες, αλλά ή φαντασίωση που περιεγραψα, κάνει τον ερεθισμό πολύ πιο έντονο!

    Και ποια είναι αυτά τα redlines παρακαλώ;  
     
  6. Ορισμός του φετίχ:
    Ένα αντικείμενο ή ένα μέρος του σώματος, η θέαση του οποίου αρκεί για να προκαλέσει διέγερση και να επέλθει οργασμός.
    Ένα από τα πιο ιδιαίτερα που έχω ακούσει είναι τα παράσιτα του ραδιοφώνου!
     
  7. nikossub93

    nikossub93 Contributor

    Τα γυναικεία ποδια
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Με τρίχες κι άβαφα νύχια;
     
  9. AlphaMaleMaster

    AlphaMaleMaster Regular Member

    Φετίχ είναι οποιοδήποτε αντικείμενο ή μέρος του σώματος το οποίο δεν αποτελεί κλασική ερωτική διέγερση.Ενα ζευγάρι ψηλές μπότες,από μόνες τους π.χ. δε προκαλούν διέγερση,αλλά αν μια γυναίκα τις φορέσει και φυσικά έχει τη κατάλληλη κίνηση,μπορεί να επιφέρει μέχρι και την κορύφωση.Καθε άνθρωπος έχει τα δικά του φετίχ σύμφωνα με τις προτιμήσεις και τα βιώματά του.Αν δεν έχετε φετίχ,ψάξτε περισσότερο μέσα σας
     
  10. Steliosk

    Steliosk Για παρέα και κουβέντα

    είμαι φαν τον ποδιών τών ψηλοτάκουνων και μου αρέσει πολύ η γυναίκα να είναι σέξι και προκλητική!

    Με λέτε και ποδολαγνο αλλά μου αρέσει!
    Και συμφωνώ μαζι σου!
     
  11. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Ισως ο καλλίτερος ορισμός του τι είναι fetish, αποδίδεται σε αυτήν την σκηνή, από το έργο "A fish called Wanda"