Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θέλει και τι δεν θέλει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 26 Μαρτίου 2007.

  1. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Νομίζω πως όταν καποια πρωτομπαίνει σε μια σχέση Κυριαρχιας στην αρχή φαντάζεται πως θέλει να γίνει η καλύτερη υποτακτική του κόσμου, εντάξει όχι του κόσμου αλλά σίγουρα του Κ (της), να ικανοποιεί τον Κ (της), να τα κάνει όλα σωστά και άλλα τέτοια παραμύθια με πεταλούδες και κάμπιες που καπνίζουν πίπες.

    Μετά σιγά σιγά βγαίνουν τα θέλω της στην επιφανεια, εκείνα τα καλά στερεομένα από την προϋπάρχουσα ζωή της και αυτά δεν εμπεριέχουν πεταλούδες και τα σχετικά, είναι πραγματικές επιθυμίες καλά ριζωμένες στο μυαλό της και αποτελούν ακόμα απόλυτα λογικές σκέψεις. Τόσο λογικές που μπορεί να χτυπιέται για μέρες ότι δεν μπορεί να είναι αλλιώς.

    Έπειτα αρχίζει σιγά σιγά με την καθοδήγηση του Κ να ξεγυμνώνεται από αυτές. Εκεί πάνε και οι κάμπιες με τις πίπες που φέρνουν εκείνη τη γλυκιά μαστούρα, πανε και τα χαπακια που σε κάνουν να βλέπεις τραπουλόχαρτα να βάφουν θάμνους, πανε και τα κουνέλια που τρέχουν να προλάβουν δικαστήρια.

    Εκεί έρχεται το δεν θα έχω την προσοχή και τον χρόνο που θέλω, δεν θα έχω μασημένη τροφή και χέρι προστασίας αλλά βράδια που θα κλαίω και θα βαράω τοίχους από τα νεύρα μου γιατί η μάχη είναι εσωτερική και το μονοπάτι κατά βάθος μοναχικό, εκεί έχει "το έχεις τόση σημασία όση θα σου δωθεί" και θα πεις και ευχαριστώ, εκεί δεν θα έχει καν ασφάλεια ότι αν προσπαθήσεις ολα θα πάνε καλά γιατί αν η προσπάθεια σου δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα κάνεις δεν θα σου κανει ψυχικό να μείνει. Θα στραπατσαριστεί το εγώ σου από χίλιες μεριές.

    Και τότε τι σου μένει; Η γύμνια σου. Α, ναι! Και το να ικανοποιείς τον Κ (σου). Αλλα τώρα πραγματικά.
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2018
  2. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Επιθυμώ ηρεμία.
    Δεν ειμαι άνθρωπος των εντάσεων.
    Μισώ την υποκρισία.
    Οι θεατρικές παραστάσεις μπορούν να παραμείνουν στο χώρο όπου ανήκουν.
     
  3. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Όσο δεδομένη είναι η ύπαρξη επιθυμιών (γιατί η ζωή ταυτίζεται με την επιθυμία), άλλο τόσο δεδομένο είναι πως οι επιθυμίες προκύπτουν από διαμορφωμένες πεποιθήσεις. Εάν αλλάξουν οι πεποιθήσεις, διαμορφώνονται ανάλογα και οι επιθυμίες.
    Για την τροποποίηση των πεποιθήσεων, γνωστή στην Ψ ως "γνωσιακή αναδόμηση", πρέπει να συμφωνήσουν τα δύο εμπλεκόμενα μέρη. Η ισχυρότερη πεποίθηση συνήθως είναι " η ικανοποίηση των αναγκών μου είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. Στην περίπτωση του υ αυτή η πεποίθηση πρέπει να τροποποιηθεί εν τέλει.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ορθόν, για να υπάρξει όμως η πιθανότητα έστω, να τροποποιηθεί θα πρέπει πρώτα να αναγνωρισθεί η πεποίθηση που αναφέρετε ως ισχύουσα. Όχι πάντα τόσο απλό όσο ακούγεται.
     
  5. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις που υποδηλώνουν την εν λόγω πεποίθηση. Για παράδειγμα:
    - Η κατηγορηματική διαβεβαίωση περί του αντιθέτου. Το έντονα βερμπαλίζον υ κάτι επιχειρεί να συγκαλύψει. Συνήθως ένα χαμήλωμα των ματιών αρκεί.
    - Η υπεραναπλήρωση, αλλιώς υπερβάλων ζήλος. Η πραγματική υποταγή έχει πόνο και σιωπή.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @proteus : Συμφωνώ, αναφερόμουν στην αναγνώρισή / παραδοχή της εκ του φορέως της, λυπάμαι που δεν υπήρξα σαφής.
     
  7. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Έχετε δίκιο. Στην περίπτωση αυτή λίγα έως τίποτα είναι αυτά που μπορούν να γίνουν. Ίσως μόνον η τυφλή εμπιστοσύνη προς το Κ μπορεί να βοηθήσει.
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Η ζωή δεν ταυτίζεται με την επιθυμία.
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Έβαλα λαικ κυριως για το ίσως καθώς δεν πιστεύω ότι είναι χαμένη υπόθεση. Απλά βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση και αυτό με τη σωστή καθοδήγηση και διάθεση μπορεί να αλλάξει.
    Φυσικά μιλάω για την ασυνείδητη λανθασμένη κατάσταση που θα γίνει συνειδητή και θα αλλάξει, όχι για την περίπτωση συνειδητής δήλωσης εξ'αρχης γιατί εκεί έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάμε.
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Δεν βλέπω γιατί να τροποποιηθεί , ειδικά αν συνυπάρχει με την πεποίθηση εχω άναγκη την υποταγή ...
     
  11. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Ας το δούμε. Έρχεται ένα υ και σας λέει:
    1) Έχω ανάγκη την υποταγή, και
    2) Δίνω προτεραιότητα στην ικανοποίηση των αναγκών μου
    Βλέπετε την αντίφαση;
    Μπορούν το (1) και το (2) να συνυπάρχουν;
    Το (1) δεν καταργεί α πριόρι το (2);
    Η συνύπαρξη τους επομένως είναι αφελής ή ύποπτη και χρειάζεται να διερευνηθεί.
     
  12. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Ας ξεμπερδέψουμε το κουβάρι.
    Μια λανθάνουσα ( ή ασυνείδητη, το ίδιο είναι) κατάσταση μπορεί να αλλάξει μόνον εφ' όσον γίνει συνειδητή. Διαφορετικά δε μπορεί να αναγνωριστεί. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η συναίνεση και συνεργασία του υ και στα δύο στάδια.