Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι θεωρείται/ε τιμωρία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Donna Mia, στις 29 Ιανουαρίου 2020.

  1. Donna Mia

    Donna Mia New Member

    Μια συνήθης τακτική στον χώρο του bdsm είναι η επιβολή τιμωρίας από τον/την κυρίαρχο/η στο υπό του, όταν κάτι δεν πάει καλά σύμφωνα με τα κριτήρια του κυρίαρχου.

    Εννοιολογικά τιμωρία είναι ό,τι δυσάρεστο επιβάλλεται σε όποιον παραβαίνει νόμο ή κανονισμό (αυστηρή / επιεικής / δίκαιη / άδικη τιμωρία)

    Υπάρχουν πολλές μορφές τιμωρίας, σωματικού πόνου, ψυχολογικού πόνου, εξευτελισμού, συνδυασμός των παραπάνω κ.α.

    Στο υποθετικό σενάριο ότι έχουμε έναν σαδιστή κυρίαρχο και ένα μαζοχάκι υπό που γουστάρει τρελά τον σωματικό πόνο, θεωρείται/ε τιμωρία να υποστεί σπανκινγκ το υπό;
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Πιστεύω πως αν όντως μιλάμε για υ οποιαδήποτε μορφή τιμωρίας θα είναι πλήγμα για το ίδιο είτε είναι μαζοχάκι είτε όχι. Αν ένα υ αντλεί απόλαυση από τον μαζοχισμό τότε : a) το να γνωρίζει ότι θα πονέσει για κάποιο παράπτωμά του λογικά κατ'εμέ λειτουργεί κατασταλτικά στην όποια απόλαυση επί του πόνου και b) πάντα υπάρχει η υπέρβαση. Δηλαδή το τόσο όσο να βιώσει τον πόνο πράγματι ως τιμωρία και όχι ως απόλαυση.
     
  3. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Η τιμωρία είναι εργαλείο στα χέρια του Κ.
    Χρησιμοποιείται κατά βούληση του Κ για συμμόρφωση του υ.

    Εάν κατά το υποθετικό σενάριο (εδώ γελάμε), η υ στάζει ποτάμια, κάθε άλλο παρά ανασταλτικα θα λειτουργήσει.
    Το αντίθετο.
     
  4. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    να μη παω γυμναστήριο
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Άλλο ρωτάει, αλλά δώστε ιδέες εσείς, δώστε  
     
  6. estarian

    estarian New Member

    Αρχικά ευχαριστώ πολύ που έγραψες το "θεωρείται/ε" σωστά και δεν πάθαμε πονοκέφαλο

    Θά διηγηθώ μια προσωπική εμπειρία που νομίζω έχει και γέλιο:
    Είχα γνωρίσει κάποτε ένα ζευγάρι που η γυναίκα ήταν Κ και εγώ με τον σύζυγό της ήμασταν υ (Αν τα γράφω σωστά γιατί πάντα βαριόμουν να ασχοληθώ και πολύ σοβαρά με τέτοια)

    Ήμουνα στην δουλειά λοιπόν κ μου έρχεται μήνυμα από την Κ που λίγο πολύ μου έλεγε να πάω στην τουαλέτα, να φορέσω μια σφήνα κτλ και να της στείλω φωτογραφία....

    Είχα δουλειά κ δεν έδωσα σημασία. Μετά από λίγο χτυπάει το τηλέφωνο και την ακούω να λέει με τσιριχτή φωνή:
    "Αχρηστε, σου έχω δώσει μια διαταγή και έχουν περάσει είκοσι λεπτά..."

    Το "Δεν γαμιεσαι μεσημεριατικα... κτλ κτλ" βγήκε μεστό και πλήρες νοήματος...

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τιμωρία τελικά είναι κάτι που χρονικά και χωρικά θα ικανοποιήσει αυτόν που την δέχεται. Όλα τα άλλα είναι αυταπάτες.
     
  7. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    η απάντηση είναι τόσο προφανής στο ερώτημα του νηματοθέτη που προτιμώ να τρολάρω
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Η εκφώνηση και οι απαντήσεις αφορούν το BDSM ή μπερδεύτηκαν τα φόρουμ;
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Στη δική μου οπτική, η πραγματική τιμωρία είναι κάτι δυσάρεστο και για τους δύο. Ως Arioch ποτέ δε θα επέλεγα για πραγματική τιμωρία του υ κάτι που μου προκαλεί εμένα ευχαρίστηση και ο πόνος δεν είναι ο μόνος τρόπος να τιμωρήσεις.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    θα μπορούσε να είναι μιά ήπια διευκρινιστικού τύπου τιμωρία. εξαρτάται αν την τιμωρία την αντιλαμβάνεται κανείς ως εκπαιδευτικό εργαλείο ή ως δαντικού τύπου δράμα. εξαρτάται κι απ' το τι τιμωρείς.
     
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Όχι.
     
  12. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τιμωρία για το μαζοχακι είναι να του στερήσεις το spanking. Για τιμωρια κάτι άσχετο, Π Χ. να το αλειψεις με μέλι και να του πετάς τηγανιτες. Με απαξιωτικά ύφος να του λες "αυτό αξίζεις". Και να σε παρακαλάει για span king. Και να του λες, τελειώσαμε για σήμερα, φεύγω.

    Αλλιώς, απλά του κάνεις τα χατήρια

    Υ. Γ. 1. Ψυχολογική τιμωρία.

    Υ. Γ. 2. Πότε δεν τιμωρουμε άδικα ή για πλάκα, δεν δίνουμε ποτέ την αίσθηση στο υ ότι δεν θα βρει το δίκιο του. Το τιμωρουμε για λάθη, παραλείψεις, ανυπακοή, μη πειθαρχία κλπ.
     
    Last edited: 29 Ιανουαρίου 2020