Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το "Δούναι και Λαβείν¨στις BDSMικές σχέσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MindFeeder, στις 12 Νοεμβρίου 2018.

  1. RAIN

    RAIN nefelibata

    Ανιδιοτέλεια δεν υπάρχει.
    Ακόμα και αυτός που δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει, με αυτό το τρόπο καλύπτει κάποια δική του ανάγκη.
    Θρέφει το ειναι του με την προσφορά.

    Προσωπικά μέσα από διάφορες εμπειρίες χρονων και λάθη έχω περάσει από το "δεν πειράζει κάποια στιγμή θα καταλάβει" στο "κάνε πιο εκεί μου κρύβεις τον ήλιο".
    Μεγάλο βήμα αλλά απαραίτητο για τη ψυχική μου υγεία.

    Υπήρξαν και αντίθετες περιπτώσεις. Που άλλος εδινε αλλά είτε δεν ήμουν έτοιμη, είτε δεν γουσταρα να ανταποδώσω.
    Τι πιο απλο, έντιμο μα συνάμα δυσκολο, να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και με τον άλλο, να εξηγήσεις τη θέση σου και να αποχωρήσεις.
    Δεν θα πω ψέματα. Μου έπαιρνε καιρό να το κάνω.

    Στη τελική αν δεν υπάρξει ικανοποιητικό δούναι και λαβείν και για τα δύο μέρη, δεν στεριώνει σχέση.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    έχω σχηματισμένη την αίσθηση οτι κανένα έμβιο δεν αλληλεπιδρά με το περιβάλλον του για να καλύψει ανάγκη τρίτου. πρωτογενώς, ικανοποιεί τις ανάγκες του, παίρνει.
    το ψαράκι που καθαρίζει τα δόντια του καρχαρία και του ροφού χρειάζεται έναν καρχαρία ή έναν ροφό για να του καθαρίζει τα δόντια, γίνεται χορτάτο, ασφαλές κι ευτυχισμένο έτσι, όπως κι ο ροφός. τα συμβιωτικά βακτήρια το ίδιο. τα μυρμήγκια που καλλιεργούν μύκητες το ίδιο. οι άνθρωποι καλλιεργούν σιτηρά και τα σιτηρά έχουν κατακλύσει τον πλανήτη. δεν το κάνουν για εξυπηρέτηση τον σιτηρών, αλλά τα σιτηρά (και τα βοοειδή) είναι ευτυχισμένα μ' αυτό.
    σε δεύτερο χρόνο, και σε ειδικές, παράδοξες περιπτώσεις, μπορεί να έρχονται οι λογαριασμοί και άλλες οικονομίστικες ιδεοληψίες, «ρε λες το καθήκι να κερδίζει περισσότερο από μένα; μήπως με ρίχνει; μήπως δεν είμαστε ίσοι που μου είπε ο γειτόνισος; γιατί να του καθαρίζω τα δόντια; (γιατί χορταίνει απ' τα δικά μου δόντια; ), ποιός νομίζει πώς είναι; είναι άδικο!» ... και παράγονται ρομαντικά γουτσου γουτσου και υποκριτικές συναλλαγές.
     
     
    Last edited: 28 Νοεμβρίου 2018
  3. lotus

    lotus Silence

    Υπάρχει ανιδιοτέλεια γενικά.
    Απλά είναι σπανίζει και είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί και αφορά πολύ προσωπική και εσωτερική εργασία  
    Οι σχέσεις είναι δούναι και λαβείν όμως είτε ακούσια είτε εκούσια γιατί έτσι είναι ισορροπημένες.