Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 11 Ιουλίου 2011.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν θα συμφωνήσω. Θεωρώ ότι στο BDSM τουλάχιστον, δεν έχουμε ξεχάσει τί σημαίνει να είσαι παιδί. Σαφέστατα είμαι παιδικότατη στις σχέσεις μου και σαφέστατα βλέπω ότι αυτό το εισπράττουν θετικά οι σύντροφοί μου (αλλά και οι φίλοι μου). Παίζω. Και μάλιστα παίζω πολύ. Πιστεύω δε ότι το γεγονός ότι φαίνομαι τόσο μικρή - ενώ δεν είμαι - το οφείλω ακριβώς σε αυτή την παιδικότητα. Είθε να κρατήσει ως τα βαθιά γεράματα και να περνάμε όλοι μας πάντα όμορφα, ασχέτως ηλικίας. Και να είμαστε πάντα παιδιά (ακόμη και οι "μπαμπάδες" μας...) 

    In fact, μία πτυχή της πρόσφατης σχέσης μου με νεαρότατο άντρα του χώρου μας, αποτελεί έκφανση ακριβώς αυτής της παιδικότητας, την οποία για μία ακόμη φορά άφησα να με συνεπάρει. Οι ασύμμετρες σχέσεις συχνά λειτουργούν με έναυσμα την παιδικότητα της sub - και ωριμάζουν με την ωριμότητα της συνέπειας και των δύο...

    Επομένως, για να μην διαστρεβλωθεί το θέμα προς συζήτηση, θα έλεγα πως το "κοριτσάκι" αναφέρεται μόνο στη συμπεριφορά που απαιτεί ένα είδος παθητικής πρόσληψης "τροφής" πνευματικής, συναισθηματικής, σεξουαλικής), και ο Μπαμπάς στον Κυριαρχικό που παρέχει αυτήν την τροφή- έστω και ως έμπνευση. Το μπιντιεσεμικό σχήμα που προτείνω, δεν είναι αυτής της δυναμικής.

    Να κάτι που δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω - παρεκτός ως bottom, όπου έχω πάντα τον πλήρη έλεγχο, εν γνώσει του "πλάσματος".

    Αλλά εδώ; Τί κάνουμε εδώ, tender, όταν ο έλεγχος υφαρπάζεται με το α-μπε-μπα-μπλομ? Εγώ προσωπικά, σηκώνω τα χέρια ψηλά (όταν δεν είναι δεμένα τουλάχιστον...)

    Το ακριβώς αντίθετο θα ήταν πιο ακριβές, αγαπητέ isnogood... 
     
    Last edited: 15 Ιουλίου 2011
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Ο έλεγχος υφαρπάζεται όταν δεχτεί η ελεγχόμενη να τον υφαρπάξει ή όταν επιδιώκει να τον υφαρπάξει ή όταν έστω προσπαθήσει να κάνει κάτι απ όλα αυτά. Αν απλά φύγει ή αν δεν ήταν ποτέ εκεί διότι δεν υπάρχει έλεγχος ουσιαστικά αλλά μόνον επίφαση ελέγχου, κατά τη γνώμη μου είναι άλλο.

    Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να ελέγξει (να ελεγχθεί από) τον οποιονδήποτε, dora_salonica.
     
    Last edited by a moderator: 15 Ιουλίου 2011
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Αυτό είναι το σκλαβοκεντρικό μοντέλο που λένε;
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Διάβαζε πιο προσεκτικά  

    Αυτά όλα είπα ότι δεν τα δέχεται κάποια και φεύγει αν ο έλεγχος που της ασκείται τhς δίνει τέτοια περιθώρια. Απλά δεν μπορεί να κάνει ότι δεν βλέπει τα περιθώρια επειδή αυτή είναι μια καλή σκλάβα.

    Και πάλι, στην ουσία του σχόλιου μου δεν μπήκες και το έχω παράπονο  

    Η παιδικότητα της σκλάβας είναι κάτι που πηγάζει από μέσα της, είναι ένας από τους τρόπους που απολαμβάνει ότι δεν έχει τον έλεγχο δεν έχει σχέση με την ηλικία του Κυρίου της.
     
    Last edited by a moderator: 15 Ιουλίου 2011
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Εγώ προσεκτικά το διάβασα, όμως έκρινα ότι απαιτούσε (την πολύ σωστή) διευκρίνιση για τους υπόλοιπους. Δεν θα έπρεπε να αφήνουμε φλου σχόλια να μπερδεύουν τον κοσμάκη. 

    Δεν βλέπω γιατί η παιδικότητα έχει σχέση με την απώλεια ή την παράδοση του ελέγχου. Την βλέπω ως πηγή δημιουργικότητας και συναισθήματος και μάλλον οδηγεί σε πρωτοβουλίες, αν μη τι άλλο...

    ΥΓ.Δεν κάνω διακρίσεις ανάμεσα στην πραγματικότητα και σε αυτό που εκλαμβάνεται ως πραγματικότητα. Είναι μία μάταιη προσπάθεια, άνευ νοήματος...Ελπίζω αυτό να καλύπτει το παράπονο...
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Η σχέση μητέρα - παιδιού είναι η πιο αμιγή και ωμή μορφή κυριαρχίαςστη φύση και στον πολιτισμό.

    Η σχέση μιας μεγαλύτερης γυναίκας προς ένα πολύ μικρότερο άνδρα θεωρώ ότι είναι σχέση κυριαρχίας, άσχετα αν καμουφλάρεται με διάφορα ενδύματα. Η κατανόηση προς το νεαρό λιοντάρι, την ορμητικότητά του, τη διαχείρισή του μέσα από την ωριμότητα, την καλώς εννοούμενη ανοχή, τη σιωπηλή ενιότε διδακτικότητα, την διόρθωση, την αποδοχή 'δείχνει' σχέση κυριαρχίας της μεγαλύτερης γυναίκας προς τον νεαρό. Ο νεαρός φυσικά θα βαυκαλίζεται σε ένα συνδυασμό 'μα ποιος είμαι τέλως πάντως' και ' πώ πώ πόσα μαθαίνω", η μεγαλύτερη γυναίκα θα παίρνει δύναμη από την ορμή του και επιβεβαίωση... . Η μεγαλύτερη γυναίκα είναι ένα θαυμάσιο σχολείο για τον νεαρό άντρα και τον βοηθάει να χτίσει μια καλή ερωτική αυτοπεποίθηση. Όλα καλά και όμορφα αυτά αλλά αληθινή απώλεια/παράδοση ελέγχου δε βλέπω. Φυσικά ο νεαρός κυριαρχικός θα βγει ωριμότερος από αυτή τη σχέση, η δε ώριμη σκλάβα ικανοποιημένη ότι παρέδωσε στον κόσμο ένα ικανό κυριαρχικό. Όλοι ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι βγαίνουν από αυτή τη σχέση.
     
  7. Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Τα παραπάνω με βρίσκουν σύμφωνο με βάση την όχι μικρή προσωπική μου εμπειρία σε τέτοιου είδους σχέσεις.


    ...
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Πρόκειται για μία σχέση παρηγοριάς. Μόνο ο Νόμος κυριαρχεί και αυτός συνήθως αντιπροσωπεύεται από τον πατέρα, ο οποίος κοινωνικοποιεί το τέκνο, ως επί το πλείστον (τελευταία φορά που κοίταξα τις επικρατούσες απόψεις της Ψυχολογίας). Είναι γνωστή η στρεβλωτική επενέργεια της μητρός που με τον μαστό της απαλύνει πάσα νόσο...Οι Αφέντρες δεν το παίζουνε μανάδες, αλλά Πατεράδες, αλλιώς το χάσανε το παιχνίδι...

    Μία σχέση όμως του είδους που συζητούμε εδώ, εάν βεβαίως μιλούμε για αμιγώς μπιντιεσεμική σχέση και όχι για τεκνατζούδες κωλόγριες, λολ, δεν σχετίζεται με καμία παρηγορία, πόσο μάλλον με Κυριαρχία της Υ. Η δική μου εμπειρία μου δείχνει ότι απαιτεί τεράστια υπομονή από την πλευρά της δυστυχούς ώριμης που έπεσε στα χέρια Του και ο Θεός να βάλει το χέρι του...Θα ήθελα βεβαίως να ακούσω και τις απόψεις άλλων γυναικών που βρέθηκαν κάποτε στη θέση μου. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι και όλες φτιάχνουμε παρόμοιες σχέσεις...

    Ναι, κι εγώ έτσι νόμιζα, μέχρι που άρπαξε το μαστίγιο και μου εξήγησε τί θα γίνει την επόμενη φορά που θα πάω για μπάνιο στη θάλασσα χωρίς άδεια, λολ. Είσαι το δεύτερο μικρό και αθώο με το οποίο συνομιλώ σήμερα. Τί έγινε, έχει πολλή ζέστη στην Αθήνα και ξεχάσατε ότι οι σαδιστές Κυρίαρχοι δεν έχουν σχέση με στοργή και προδέρμ; 

    Και βέβαια θα μπορούσε κάποιος να το κάνει έτσι όπως τα λες.Το αποκλείεις όμως ότι μπορεί ένας νεαρός Κυριαρχικός να είναι όντως εξαιρετικός, με φοβερές δυνατότητες και ένα λαμπρό μέλλον; Αποκλείεις το γεγονός ότι κάποιος μπορεί να γνωρίζει ήδη αρκετά πράγματα για το ποιος είναι και τί θέλει και τί μπορεί να πάρει από μία μεγαλύτερη γυναίκα; Γιατί θα έπρεπε ένας νεαρός Κυρίαρχος να είναι το τσουτσέκι που περιγράφεις; Γιατί μία μεγαλύτερη γυναίκα με την αυτογνωσία μίας σκλάβας να επιλέξει ένα τσουτσέκι; Και γιατί να ζητά επιβεβαίωση μία γυναίκα που θάλλει σε σχέσεις ελέγχου; Είναι όλες οι γυναίκες πεινασμένες για επιβεβαίωση; Προσωπικά δεν χρειάζομαι ουδεμία, νιώθω πολύ όμορφη στο πετσί μου (κι ας είναι καλά αργασμένο αυτή τη στιγμή... )

    Το ότι δεν την βλέπεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξει. Η υφαρπαγή του ελέγχου εξάλλου δεν γίνεται εν μια νυκτί. Η άποψή μου είναι ότι η μεγάλη διαφορά στην ηλικία είναι ενισχυτική της πολύ καλής πιθανότητας που έχει - αν όντως είναι ένα Κυριαρχικό ον - να αρπάξει τον έλεγχο, λόγω των αιτιών που ανέλυσα στην αρχική μου τοποθέτηση. Προσωπικά, δεν κάνω χάρες όσον αφορά τέτοια θέματα. Είμαι εντελώς bitch, σε περίπτωση που σας έχει διαφύγει... 
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Πήγες όμως στη θάλασσα χωρίς άδεια, αυτό τα λέει όλα, το εκ των υστέρων του καλού μαστιγίου δεν μου λέει τίποτα, ούτε θα το έκανε Κυρίαρχος βέβαιος για κάποια πράγματα.
    Όχι βέβαια! Ας γίνει Κϋριος μιας εικοσάρας ή τριαντάρας να πέφτει στα γόνατα με το που Τον βλέπει, μ εμένα τί δουλειά έχει;

    Είναι θέμα συνάψεων dora_salonica. Δεν μπορεί ο δεκαπέντε χρόνια νεώτερός μου να δει εμένα όπως είμαι γιατί δεν έχει τον τρόπο να αξιολογήσει τις συνάψεις μου. Δεν ξέρει και δικαιούται να μην ξέρει π.χ. τί σημαίνει για μένα το σπίτι μου και τί ένα ταξίδι και εγώ δεν μπορώ να του εξηγήσω ούτε καν να του δείξω.

    Αλλά όλα καλά και ωραία, επειδή εγώ δεν βούλομαι συνειέναι με νεώτερους κατά πολύ δεν σημαίνει ότι είναι κακό ή ότι δεν μπορεί να είναι όμορφο για χίλιους δικούς του λόγους.

    Πλην όμως, έχεις αναλογιστεί το υπόβαθρο ανταγωνισμού που μπορεί να δίνει σε μια σχέση όταν ο Έτερος σε βλέπει ως πρόκληση στις ικανότητές του Κυριαρχίας και το βάρος που μπορεί να φέρνει αυτό;
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Η αλήθεια είναι ότι επρόκειτο για ξεκαθάρισμα, ως τμήμα της εδραίωσης της σχέσης. Δεν είχα ιδέα ότι ήταν επιθυμητός και αυτού του είδους ο έλεγχος. Μήπως πρέπει να ενημερώνω κάθε φορά που παίρνει ένα κομμάτι μου; 

    Δεν κατανοώ γιατί ένας άντρας δεν μπορεί να κυριαρχήσει με τον τρόπο που το επιθυμεί ο ίδιος. Δεν τους έχω καλουπώσει ακόμη τους Κυρίαρχους. Τί θα πει "δεν θα το έκανε Κυρίαρχος βέβαιος για κάποια πράγματα"; Μακριά από μένα αυτού του είδους το σκεπτικό. Ένας άντρας σε προσεγγίζει και αρχίζει τη "δουλειά" του επάνω σου. Τον βάζεις στο μικροσκόπιο όποτε ζητάει κάτι καινούργιο; Ή αναρωτιέσαι γιατί το κάνει όταν σου ρίχνει κι ένα μπερντάχι ζητώντας το; Μήπως είμαι σε λάθος φόρουμ;

    Δεν έχω ιδέα. Εσύ επέλεξες να τοποθετηθείς. Το νήμα πραγματεύεται την Κυριαρχία νεαρού Κυριαρχικού επί ώριμης υποτακτικής. Εάν δεν έχεις άποψη επ' αυτού, δεν κατανοώ το σχόλιο. Φυσικά, θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις της elfcat.

    Δεν βλέπω τί σχέση έχει η ηλικία κάποιου με το να μπορεί να σε δει όπως είσαι ή να μπορεί να αξιολογήσει τις συνάψεις σου. Εγώ πάντως μπορώ να εξηγήσω σχεδόν ότι επιθυμώ σε οποιονδήποτε έχει half a brain. Εκτός από τη μάνα μου, που είναι προκατειλημμένη απέναντί μου... 

    Ίσως δεν έγινε κατανοητό το ότι πιστεύω πως δεν είναι θέμα του Υ ποιος θα την προσεγγίσει και ποιος θα της πάρει τον έλεγχο...Αυτό προξενεί όλα τα προβλήματα που βλέπω στην μέχρι τώρα επικοινωνία μας επί του θέματος. Εάν μπορούσα να διαλέξω με ποιον θα κάνω ασύμμετρη σχέση, θα διάλεγα έναν Κύριο της ηλικίας μου, πλούσιο, μορφωμένο, σαδιστή, με τεράστια ψωλή, με σπίτι στο Παρίσι που το αγαπώ πολύ και μία BMW Z4. Επίσης θα ήθελα να μη με δέρνει πολύ με τη βίτσα...

    Γίνονται αυτά τα πράγματα; Δεν γίνονται βρε tender. Βρέθηκα μπροστά του και άπλωσε το χέρι. Ώρες είναι να με περάσετε και από το στρατοδικείο του BDSM... 

    Δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι μία ώριμη σκλάβα μπορεί να αποτελεί πρόκληση. Μάλλον το αντίθετο...Αυτή ακριβώς είναι η βάση της τοποθέτησής μου. Κατά την άποψή μου, πρόκειται για μία ιδιαίτερα βιώσιμη και πολύ απολαυστική μπιντιεσεμική σχέση. Όπως είπα εξαρχής.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Μια μικρή συμπλήρωση στη σκέψη μου για να την ολοκληρώσω. Η μεγαλύτερη γυναίκα σε μια σχέση με έναν π ο λ ύ νεαρότερο της άντρα, κρατάει στα χέρια της ένα Φαλλό, τον Χρόνο. Και είναι ένας από τους ισχυρότερους Φαλλούς, αν όχι ο ισχυρότερος.
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Το κοριτσάκι του μπαμπά μεγάλωσε...

    Όντως, μιλάμε για μία μεγάλη διαφορά ηλικίας, όχι λίγα χρόνια, αλλά μια εικοσαετία...

    Μα αυτή ακριβώς είναι η αδυναμία της γυναίκας. Δεν είναι αυτή που κρατάει τον Φαλλό, αλλά ο άντρας. Το έπιασες ότι ο χρόνος είναι ένας Φαλλός, απλά το βλέπεις ανάποδα...Αυτή ακριβώς είναι η αιχμή του επιχειρήματός μου. Ότι ο χρόνος, κρατάει την Γυναίκα εκεί που την θέλει. Σκασμός καριόλα, άνοιξε τα πόδια σου, δεν σου αρέσει η βίτσα, και τι μας νοιάζει, κλπ...Φυσικά, μία νεότερη γυναίκα θα είχε άλλα κουμπιά. Εδώ μιλάμε για μία σεξουαλική βιαιότητα, η οποία δικαιώνεται (εν μέρει) από τις συνθήκες της ηλικιακής διαφοράς.Το λιοντάρι έχει τη λεία του και δεν μπορεί να ισχύουν αηδίες περί compatibilitly. Το "γαμήσι" (σώματος και πνεύματος, και βεβαίως σε καθαρά μπιντιεσεμικές αποχρώσεις αφού οι περαιτέρω προοπτικές είναι ανύπαρκτες) είναι αγνό.

    Οι αντιλήψεις μας περί ζωής και σεξουαλικότητας, elfcat, είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Η αλήθεια είναι, όπως εξέθεσα και στο αρχικό ποστ, ότι νιώθω όλο και πιο ευάλωτη όσο μεγαλώνω, όχι πιο δυνατή. Η ηλικία μου με έχει αποσπάσει από τους δοτούς ρόλους και με έχει κάνει ένα θηλυκό ζώο, παραδομένο σε μία διέγερση άνευ προηγουμένου. Αναρωτιέμαι, αν αυτή είναι η μοίρα των γυναικών της ηλικίας μου. Δεν παραπονιέμαι όμως. Ποτέ στο παρελθόν δεν ένιωσα την απόλαυση σε τόσο εξοντωτική πληρότητα. Θα μπορούσα να πεθάνω αύριο και δεν θα είχα ούτε μία εκκρεμότητα με τη ζωή...

    Σαφώς χρειάζονται όλες οι διαφορετικότητες για να γίνει αυτή η ζωή όσο πιο ενδιαφέρουσα γίνεται. Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την τοποθέτηση, διαυγής και λιτή όπως πάντα.
     
    Last edited: 16 Ιουλίου 2011