Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το μεγαλυτερο λαθος σε μια ερωτικη σχεση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Mirella_trans_Domme, στις 7 Αυγούστου 2008.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @MasterJp Μήπως έχουμε παραγίνει κυνικοί;
     
  2. rea..

    rea.. Contributor

    Το αρνητικό πρόσημο το συμπέρανα από την διατύπωση σου. Η αντίληψη μας βάζει πρόσημα σε κάθε επιλογή μας, άρα και στην συνήθεια. Ο εγκέφαλος είναι "προγραμματισμένος" να στοχεύει στα θετικά πρόσημα.

    Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως τίποτα δεν είναι αιώνιο και μακάριοι εκείνοι που πρόλαβαν να χορτάσουν ζωή.
    Είναι σπουδαίο πράγμα να φεύγεις με χαμόγελο, χωρίς μετάνοιες και παράπονα.
     
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Διαπίστωση 1: η διατροφή άνευ ή μετά διατροφολόγου είναι χρήσιμη.
    Διαπίστωση 2: η νηστεία παχαίνει.
    Διαπίστωση 3: η συνήθεια είναι παρεξηγημένη λέξη.

    Προσωπικά, μου αρέσει . Όλη. Όλο το "τελετουργικό" της. Η οικειότητα είναι επικίνδυνη. Συνήθως δεν καταφέρνει ποτέ να προβιβαστεί σε εγγύτητα.
     
  4. Candl

    Candl άκρον άωτον ...

    Περιμένεις να κρατήσει για πάντα Κ χάνεις τις στιγμές...
    Η ζωή είναι στιγμές.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Impressed. Pleasantly.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    pervert
     
  7. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόσημο απο εμάς εξαρτάται.Δεν την βλέπω σαν αρνητική συνέπεια του χρόνου αλλά σαν μια αναπόφευκτη πτυχή της πραγματικότητας η οποία μέχρι κάποιο βαθμό - ίσως μεγαλύτερο απο ότι νομίζουμε - είναι αναγκαία αλλά (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω) παρεξηγημένη.
    Πρίν καμιά 20ετία μου έκανε μεγάλη εντύπωση το 'ευτυχία είναι η λαχτάρα της επανάληψης' του Κούντερα.Όταν το διάβασα την πρώτη φορά, με ζόρισε, κάτι μέσα μου 'πολεμούσε' εναντίον αυτής της πρότασης, αλλά γυρόφερνε μήνες - χρόνια μέσα στο μυαλό μου γιατι ήξερα ότι κάτι υπήρχε σε αυτή την πρόταση χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι. Ακόμη και σήμερα, δεν μπορώ να πώ ότι την κατανόησα πλήρως ή τί ακριβώς εννοούσε ο συγγραφέας, αλλά έπιασα αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια τον εαυτό μου να την θυμάται σε ανύποπτες στιγμές,συχνά σε φάσεις συνήθειας της καθημερινότητας των σχέσεων μου.
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Ο Κούντερα, έχει αυτήν την επιρροή στους ανθρώπους.

    "'Εμείς που ανατραφήκαμε με τη μυθολογία της Παλαιάς Διαθήκης θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ειδύλλιο είναι η εικόνα που διατηρήθηκε μέσα μας σαν μια ανάμνηση του Παραδείσου. Η ζωή στον παράδεισο δεν έμοιαζε με τη διαδρομή σε ευθεία γραμμή που μας οδηγεί στο άγνωστο, δεν ήταν μια περιπέτεια. Οι μετακινήσεις της ήταν κυκλικές, ανάμεσα σε πράγματα γνωστά. Η μονοτονία της δεν ήταν ανία, αλλά ευτυχία.
    Όσο ζούσε ο άνθρωπος στην εξοχή, ανάμεσα στη φύση, περιτριγυρισμένος από οικιακά ζώα, στον κλοιό των εποχών και της επανάληψής τους, διατηρούσε πάντοτε μέσα του κάτι, ακόμα κι αν δεν ήταν παρά μια αντανάκλαση αυτού του παραδεισιακού ειδυλλίου...

    ...στον Παράδεισο ο άνθρωπος δεν ήταν ακόμα άνθρωπος. Πιο συγκεκριμένα: ο άνθρωπος δεν είχε ακόμα εκτοξευθεί στην τροχιά του ανθρώπου. Εμείς οι υπόλοιποι έχουμε εκτοξευθεί σ΄αυτήν από πολύ καιρό και πετάμε στο κενό του χρόνου που ολοκληρώνεται σε ευθεία γραμμή. Υπάρχει, όμως, ακόμα σε μας ένας λεπτός λώρος που μας συνδέει με τον μακρινό ομιχλώδη Παράδεισο, όπου ο Αδάμ έσκυβε πάνω στην πηγή του και, διαφορετικά απ' ότι συνέβαινε με το Νάρκισσο, δεν υποπτευόταν ότι ο αχνός λεκές που έβλεπε να εμφανίζεται εκεί ήταν αυτός ο ίδιος. Η νοσταλγία του Παραδείσου είναι η επιθυμία του ανθρώπου να μην είναι άνθρωπος...

    ...κανένα ανθρώπινο πλάσμα δε μπορεί να κάνει σ' ένα άλλο τη δωρεά του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί επειδή δεν το έδιωξαν ακόμα από τον Παράδεισο. Η αγάπη ανάμεσα στον άνθρωπο και το σκύλο είναι ειδυλλιακή. Είναι μια αγάπη χωρίς συγκρούσεις, χωρίς σπαρακτικές σκηνές, χωρίς εξέλιξη...

    ...Ο ανθρώπινος χρόνος δε γυρίζει κυκλικά, αλλά προχωρεί σε ευθεία γραμμή. Γι αυτό και ο άνθρωπος δε μπορεί να είναι ευτυχισμένος, επειδή η ευτυχία είναι επιθυμία επανάληψης...''

    ...και αυτό είναι τέχνη!
     
  9. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Το μεγαλύτερο λάθος σε μια ερωτική σχέση: έλλειψη αυτοσεβασμού και ότι συνεπάγεται με αυτό.
    (γνώμη μου)
     
  10. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Το μεγαλύτερο λάθος, είναι να προσπαθείς να κρατήσεις κάποιον/α, επι της ουσίας με το ζόρι!
    Το μονο πού κανεις ειναι απλά να καθυστερείς εναν προαναγγελθεντα θάνατο...
    Για να κλέψεις λιγες ακόμα στιγμες..
    Δεν λέω..ισως να είναι ειναι ωραίες στιγμές..
    Ίσως να τίς εχεις ανάγκη!
    Αλλα στο τέλος αυτές οι στιγμες θα γίνουν οι δαίμονες και για τους δυο..
    Για διαφορετικούς λόγους για τον καθενα!
     
  11. Xtx

    Xtx Ούτε καν βανίλια, σκέτος χωνάκης

    Να παραδωθεις στη ρουτινα
     
  12. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Μα αυτό δεν είναι αναποφευκτο?