Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το πρωτόκολλο του πληθυντικού

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 26 Ιανουαρίου 2006.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Σωστό κι αυτό...
     
  2. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Ο πληθυντικός στην Ελληνική είναι μπάσταρδη γλωσσική φόρμα φραγκολεβαντίνικης καταβολής, επίπλαστης ευγένειας και εμετικής δουλοπρέπειας. Απορώ πως εξελίχθηκε ετούτο το μόρφωμα στις πρώτες απόπειρες ανάπτυξης κανόνων αστικής ευγένειας. Διότι η απαρχή του 'πληθυντικού ευγενείας' δεν είναι πληθυντικός παρά προσφώνηση του 'σεβαστού' προσώπου σε τρίτο πρόσωπο, σύγχρονη της πρώτης περιόδου του νεοσύστατου ελληνικού κράτους και σύμφωνη με το πνεύμα και τις απαιτήσεις δημιουργίας 'αριστοκρατικής τάξης'.

    Δεκτό από γυναίκα που βρίσκεται στους ορισμούς μου και εκφράζεται έτσι στην μητρική της γλώσσα.
    Απαράδεκτο σε κάθε άλλη περίπτωση.

    Ο ενικός δεν αντίκειται στο σεβασμό.
    Τουναντίων, φρονώ πως προσδίδει αμεσότητα και είναι δηλωτικός του ενσυνείδητα πειθαρχούντως ατόμου.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Να ανοίξουμε ένα νέο thread να συζητήσουμε για τον πληθυντικό στην καθομιλουμένη?Γιατί βρε καπετάνιε είναι μπάσταρδη γλωσσική φόρμα?Επειδή δεν τον είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι?Και η ομοκαταληξία στην ποίηση είναι καθαρά ιταλική επιρροή,όμως έδεσε όμορφα στην ποίηση μας...

    Πάντως ο λόγος είναι κάτι ζωντανό,όσο και το ανθρώπινο ένστικτο και δραστηριότητα.Ας έχει την ελευθερία να τον χρησιμοποιήσει κανείς στην όποια εκδήλωση της καθημερινότητας του ελεύθερα,έστω και αν αυτή αφορά το bdsm..
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αγαπητέ Mavrobasilis, ώρες ώρες μου θυμίζεις τον, εξαίρετο μεν αλλά..., κ. Ζουράρη, άλλο το να μιλάει κανείς σωστά την γλώσσα του και άλλο το να μένει προσκολημένος, σαν τελευταίο μέσο άμυνας, στο πως μιλιόταν κάποτε προσπαθώντας ν' αποδείξει πως έχει μείνει ανεπηρέαστος από τις "μπάσταρδες γλωσσικές φόρμες φραγκολεβαντίνικης καταβολής, επίπλαστης ευγένειας και εμετικής δουλοπρέπειας".
     
  5. Mparmpara

    Mparmpara New Member

    Master Mavrobasilis ..................
    Θεωρω απαραδεκτα τα οσα λες για την Ελληνικη γλωσα .
    ****
    Ο πλυθηντικος ειναι δειγμα σεβασμου ακομα και υποταγης , αυτο φυσικα δεν σημενει πως και ο ενικοςδεν εχει το στοιχειο του σεβασμου απλα δειχνει μια οικιοτητα που στο χωρο αυτο δεν νομιζω πως κολαει !
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Φίλτατε MasterJp, η παραπομπή κρίνεται μάλλον αδόκιμη- οι ικανότητές μου στο χειρισμό της Ελληνικής υπολείπονται κατά πολύ του κ. Ζουράρι.

    Δεν συνιστά προσπάθεια απόδειξης η μη χρήση του πληθυντικού, πολλώ δε μάλλον άμυνας. Απλώς κρίνω πως είναι ασύμβατη με την ευθύτητα και αμεσότητα που χαρακτηρίζουν τη γλώσσα μας. Επί προσθέτω, δεν είμαι καθόλου δεκτικός σε νόρμες ειδικά όταν αντιβαίνουν τη λογική. Ας το θέσω διαφορετικά: δεν διακρίνω καμιά σύνδεση μεταξύ εκδήλωσης σεβασμού και προσφώνησης ενός ατόμου ως πλήθους.

    Πιστεύω να κάλυψα και την αγαπητή Mparmpara.
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εμένα πάντως με ενοχλεί όταν ο πληθυντικός χρησιμοποιείτε αλόγιστα από άτομα που υποκρίνονται ότι είναι είτε ευγενείς είτε υποτακτικής ψυχολογίας.

    Για να πω την αλήθεια μου ποτέ δεν τον έχω απαιτήσει από κανένα..
    Το σίγουρο όμως είναι ότι τον έχω κερδίσει από πολλούς.
    Πολλά άτομα που έχουν ξεκινήσει να μου μιλούν στον ενικό καταλήγουν να μου μιλούν στον πληθυντικό από μόνα τους.

    Σιχαίνομαι να μου μιλούν στον πληθυντικό για να με εντυπωσιάσουν και όταν δεν «υποκύπτω» στα γούστα του κάθε sub που με φλερτάρει αρχίζει να χρησιμοποιεί τον ενικό και όχι μόνο....

    Τον πληθυντικό τον χρησιμοποιώ και εγώ στην καθημερινότητα μου όταν συνομιλώ με τον Πατέρα μου (αν και υποτακτικής ψυχολογίας) που του απευθύνομε πάντα (μα πάντα) στον πληθυντικό ( ένδειξη απεριόριστου σεβασμού και ευγνωμοσύνης) και φυσικά σε υπέργηρα άτομα.

    Πολλούς που με ξέρουν και το έχουν δει να συμβαίνει τους εκπλήσσει.
    Γιατί φίλοι μου?

    Μη μου μιλάτε για την Ελληνική γλώσσα... είναι ασυναγώνιστη και τόσο πλούσια!
    Η ίδια εκφράζει με τις λέξεις της τόσα πολλά συναισθήματα που άλλες γλώσσες δεν μπορούν να συναγωνισθούν.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αγαπητέ Mavrovasilis, η παραπομπή αναφερόταν στην προσέγγιση και όχι στην δεξιότητα <s>.

    Όσον αφορά στην δεκτικότητα στις νόρμες ή μαλλόν στην σύνδεση μεταξύ εκδήλωσης σεβασμού και προσφώνησης ενός ατόμου ως πλήθους, δεν θα διαφωνήσω.

    Δεν βρίσκω όμως τίποτε κακό όταν η ύπαρξη σεβασμού υφίσταται να συνοδεύεται / εκφράζεται από την χρήση του πληθυντικού, την στιγμή που η συνειρμική τους σύνδεση έχει ήδη αναπτυχθεί από τον τρόπο ανατροφής και / ή παιδείας (ας μην ξεφύγουμε από το θέμα του <χαμογελάει> νήματος αναλύοντας τις δύο αυτές έννοιες).

    Όπως ανέφερα, αποτελεί μέσον.
     
  9. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Ο δούλος ή η δούλα πρέπει να μιλάνε στον πληθυντικό η στο ενικό?

    Ο δούλος ή η δούλα πρέπει να μιλάνε στον πληθυντικό η στο ενικό όταν απευθύνονται στον η στην κυρίαρχο τους??
     
  10. Astarty

    Astarty Contributor

  11. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Ο δούλος ή η δούλα πρέπει να μιλάνε στον πληθυντικό η στο ενικό?

    afentis25 αυτό εξαρτάται από τον κάθε Κυρίαρχο/η.

    Εγώ απαιτώ πληθυντικό και εάν τολμήσει να μιλήσει ενικό ή να με κοιτάξει στα μάτια χωρίς την άδειά μου........χεχεεχχεχε......έχει ένα ( το λιγότερο ) ανάποδο χαστούκι  
     
  12. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Ο δούλος ή η δούλα πρέπει να μιλάνε στον πληθυντικό η στο ενικό?

    Επειδή ο χρόνος είναι χρήμα και τελευταία πιέζομαι αρκετά, κάνω quote τα λόγια Μου στο νήμα "Το Προτόκολλο Του Πληθυντικού" ελπίζοντας οτι θα σε βοηθήσουν στο να ξεδιαλύνεις την άποψή Σου afentis25.