Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το συναισθηματικο δεσιμο σε σχεσεις d/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος submassive_21, στις 5 Μαρτίου 2015.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Είναι να μη δει τσιπς...
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Από τις πατάτες τηγανητές στον φούρνο (γίνονται, αν και υπερπαραγωγή) στο ...ψωμάκι με την φέτα...
    Μεγάλο κάθαρμα είσαι, μολόγα το..!
    Ουρτ, μεσημεριάτικο, συγκαλυμενοσαδιστάκι..!
    Μωρέ, άι χεβ στίτσις φορ γιορ φερ, έννοια σου...
     
  3. brenda

    brenda FU very much


    Να ξέρεις, τα κατάλαβα όλα, λίγο μου διέφυγε η αρχή, η μέση και το τέλος. 
    Πέρα από την πλάκα, εγώ δεν αμφισβήτησα τον συσχετισμό, ξέρω ότι έτσι γίνεται, για το πρωθύστερο απόρησα.
    Δεν θα μπορούσε δηλαδής, εξ΄αρχής να μην τεθεί θέμα ''αποκλειστικότητας''?
    Ή να ξηγηθεί το Κ αλμυρό φυστίκι και να την αφήσει έξω από το ''σχετίζεσθαι'' τους την ''αποκλειστικότητα''?
    ''Μαρία, είπα και ελάλησα, θα πηγαίνεις με όποιον θέλεις και θα σχετίζεσαι με όποιον θέλεις. Ομοίως κι εγώ'', ένα χαζοπαράδειγμα φέρνω τώρα. Φερ' ειπείν!
    Είναι κάποιος κανών αυτός που δεν παραβιάζεται?
    Το λέει το manual? 
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Το διάβασα και λέω " ναι ρε φίλε" χαχαχ

    Κλάψα είναι δράση που συνηθίζεται aka βολεύει ( όχι απαραίτητα μόνο αυτόν που κλαίγεται ) να αποδίδεται στον έρωτα.
    Στα δικά μου μάτια, και απο ότι φαίνεται και πολλών άλλων, δεν ειναι ο έρωτας..ευτυχώς!
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Δεν είμαι;
    Ω τι έπαθα!!!

    Εδιτ: αν γράψω τι δεν τρώω (όσο περνάει από το χέρι μου), θα είναι πάπλωμα όχι απλά σεντόνι
    Χαχαχαχα
     
    Last edited: 13 Οκτωβρίου 2017
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    ε τότε "το σώζει".  

    Ναι. Σε όλα.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αν είναι αυτό που αναφέρετε εδώ, μου φαίνεται λίγο μπερδεμένο, μονογαμικό αλλά συγχρόνως σε άλλη σχέση;
    Αν εννοείτε κάτι διαφορετικό, ευχαρίστως να το διαβάσω.
    Άλλο καυλωμένο, άλλο ανερμάτιστο. Ισχύει γενικότερα για κάθε στάτους, άτομο, σχέση, εντός και εκτός bdsm. Όσο για τον αυτοκινητόδρομο, έχω ακούσει ότι λέγονται πολλά, και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές που κάνει. Εξ άλλου στην συνέχεια του ποστ σας αυτό ακριβώς αναφέρετε:
    με το οποίο συμφωνώ πλήρως.
    Δεν κατανοώ γιατί συνδέετε άρρηκτα την συγκεκριμένη επιθυμία με φόβο. Προσωπικά αυτή η επιθυμία δεν μου φαίνεται να διαφέρει από οποιαδήποτε άλλη που μπορεί να προβάλει/επιβάλει ο κυριαρχικός. Από κει και πέρα, συνειδητές επιλογές και λοιπά.
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τελικά η μετεμψύχωση του μπαμπά του κατενάτσιο είσαι...
    Χελένιο Χερέρα τον έλεγαν...

    Ουδεμία σχέση με του βιρίκουκου...
    Μιλάμε για άνθρωπες ή για βλήτα..?
    Μιλάμε για του κώλου τα εννιάμερα ή της πούτσας τα σαράντα..?
    Δηλαδής για σχέσεις ηγούμενου/ακόλουθου ή γαμείτε με (το εί όλα τα λεφτά) κι ας κλαίω η δόλια στον σταθμό του Μονάχου η μάνα η Γκρέκα η λεβεντομούνα η αξιογάμητη η πεταλούδα από χωρίου είς χωρίον κι ό,τι κάτσει Μαριγώ τόκανε η κότα το αυγό..?

    Ανακεφαλαίωση και πάπαλα...
    Όταν τίθεται εν αμφιβόλω το σημείο ροής ενέργειας σε ένα διατεταγμένο όπως παραπάνω σύνολο, τότε το σύνολο παύει υφιστάμενο.
    Το πώς τίθενται τα ιδιοχαρακτηριστικά του, χου κέαρς, μεγάλα παιδγιά είναι, να πα να γαμηθούνε αν δεν νογάνε, δεν είναι κάτι υποχρεωτικό... Κι άλλη ευχή να δώκω..?
    Τα υπόλοιπα έχουν αναφερθεί διεξοδικά δεκάδες φορές.
    Δοχεία δακρύων αλά Nέρων στο QVO VADIS για το φιλοθεάμον κοινό, δεξιά πριν την είσοδο της αίθουσας.
    Διευκολύνουν το μπανιστίρι...
    Τι άλλο πχια..?
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    η ανάγκη στερεότυπης συνάρτησης της αποκλειστικής χρήσης με θολό εξιδανικευμένο, εξαρτησιακό ή δραματοποιημένο "δέσιμο" είτε με εκλογίκευση φοβικής στάσης αποκαλύπτει την ενοχικότητα με την οποία κάποτε αντιμετωπίζεται η ασυμμετρία, την αίσθηση της "αδικίας" ή της "κατωτερότητας".
    εκδηλώνεται και με την εμφανή αντίφαση "προσέρχομαι με την υποταγή μου, αλλά θα διαλέγω τι θέλω να κάνω (μην με πουν και τίποτε σαμπ)". ακόμη καλύτερα "θα σου παραγγέλνω τι θα μου λες να κάνω, αλλιώς θα με πληγώσεις, παλιοκουφάλα"  
    ο έχων την πρωτοβουλία διαμορφώνει τη σχέση. αν η σχέση λειτουργεί συνεχίζεται.

    αν εντοπιστούν στον λυκαβηττό εξωγήινοι να παραγγέλνουν σε ανυποψίαστα κορίτσια κι αγόρια να εμπλακούν σε αταίριαστες δραστηριότητες, θα πάρουμε (ήδη παίρνουμε) μέτρα.
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Κοίτα και εγώ μισωωωω να δανειζω τα ρούχα μου σε άλλους, αλλά δεν έχω συναισθήματα για αυτα...νομίζω δλδ. :/

    Σοβαρά τώρα. Να δώσω και εγω μια πιθανή οπτική? Αν και δεν έχω υπάρξει σε τέτοιο D/s αλλά σε ελεγχόμενο απο πλευράς Του polyD/s, αλλά επειδή αν μου το ζητούσε θα το έκανα σαν ανάλυση στο μυαλό μου δεν θα το έριχνα ούτε σε συναισθηματικό δέσιμο, ούτε σε φόβο ούτε σε ανασφάλεια Του.

    Η δική μου σκέψη, θα έλεγε οτι ίσως απλα είναι άλλος ένας τρόπος να τονιστεί το ασύμμετρο, άλλος ένας τρόπος να νοιώσω στο πετσί μου τι θα πει ασυμμετρο, να καταλάβω στην πράξη τι θα πει οτι κάποιος αποφασίζει με βάση τα θέλω Του και εγω ακολουθώ αυτά τα θέλω, no matter what. Ακόμη, θα ήταν άλλος ένας τρόπος να απελευθερωθω απο ανασφάλειες ( χωρίς να σημαίνει οτι η άλλη πλευρά είναι poly για να απελευθερώσει εμένα χαχα είπαμε..) απλά θα μπορούσε η κατάσταση αυτή να με βοηθήσει να καταλάβω εμένα την ίδια περισσότερο. Η απλά...Πολυ απλά δηλαδή, γιατί θα ήταν απειρααα καυλωτικο για το Κ να έχει ότι του έρθει και ότι προκύψει και επιλέξει και ταυτόχρονα να έχει το ή τα υ Του μόνο για τον εαυτό Του. Εγωιστικό? Όχι δίκαιο? Γιατί το Κ που αφήνει το υ Του να γαμιεται η να έχει σχέσεις ( είτε τις ελέγχει Εκείνο, είτε οχι) το κάνει απαραίτητα απο ανιδιοτέλεια και για χάρη της ισότητας? Η επειδή καυλωνει, θέλει το υ Του τσουλι και ο,τι άλλο?

    Το οτι κάτι φαντάζει, επιφανειακά, δίκαιο δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας. Αν ένα πράγμα κατάλαβα καλά απο D/s σχέσεις...και μακάρι να καταλάβω και αλλά, είναι ότι δεν είναι μπακάλικο. Πάρε ένα και μου χρωστάς. Με τίποτα.

    Όπως και να έχει, όλα τα παραπάνω θα ταν απλά οι υποθέσεις μιας σουμπας, η της σουμπας Του. Η ουσία είναι πως αν το Κ κρίνει πως πρέπει να ενημερώσει το υ για το λόγο που επιλέγει αυτο να είναι μονογαμικο, θα το κάνει. Είτε γιατι θα βοηθηθεί στην επίτευξη του στόχου, είτε γιατί τον ενδιαφέρει το υ του να μην κλαταρει προσπαθωντας, είτε γιατί θεωρεί πως το υ του λειτουργεί καλύτερα μετα απο επεξήγηση. Μπορεί κάλλιστα όμως να κρίνει πως δεν χρειαζονται εξηγήσεις. Παλιιι υποθέσεις όμως..ουπς!

    Άρα, εγώ (εμείς σαν υ) τι κανω? Κάθομαι να αναλύσω γιατί μου το ζητά? Και τι κρύβεται απο πίσω? Η κάθομαι να δω αν θέλω να προσπαθήσω και γιατι? Έρωτας? Νοιώθω εκβιασμό? Νοιώθω υποταγη? Νοιώθω εξαψη? Τι? Αυτό μπορεί να κάνει το υ αν θέλει να έχει ένα ουσιαστικο αποτέλεσμα αλλιώς θα βασανίζεται αναλύοντας.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @kinsha no onna

    Το δίκαιο δεν έχει τίποτε να κάνει εν προκειμένω.
    Το δίκαιο έχει να κάνει μόνο με μοιρασιά...
    Το λέει και η λέξη άλλωστε, όπως ορθώς έχει αναφέρει ο @vautrin την ετυμολογία της σε ανύποπτο χρόνο σε ανάλογη συζήτηση...
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Ααααααχ η λεβεντομούνα! 
    Case closed.