Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το σώμα σου Μου ανήκει

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 10 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Kits

    Kits Contributor


    Και γιατι οχι??? Κυριαρχος ειναι και κανει οτι γουσταρει!!!

    Αμα θελει σκυβει και φιλαει τα ποδια της σκλαβας δημοσιως μονο και μονο επειδη γουσταρει να το κανει εκεινη την ωρα....
    ( ( αυτο Καποιος μου το ειπε) βρε τι μαθαινει κανεις σε ενα βραδυ...)
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    ας μην χαρακτηρίσω το συμπέρασμα λολ


    Ενας γιατρός λέει ναι.. άλλος γιατρός λέει όχι... τρίτος λέει ναι.. τέταρτος ναι μεν αλλά... πέμπτος γιατρός λέει όχι... έκτος λέει ναί... όλοι με επιχειρήματα...

    και το παράδειγμα... η σκλάβα κολλάει πχ στο worst case scenario και μένει αναποφάσιστη.. ο Μάστερ διακρίνει περισσότερα οφέλη στο ναι και την στέλνει για νυστέρι. Ναι το έχει το δικαίωμα. Του το έχει παραχωρήσει.

    αυτά
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2007
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Καθόλου, αυτήν ακριβώς την έλλειψη σημασίας ήθελα να τονίσω. Συνεπώς, σημάδια εμφανή τα θεωρώ χαριτωμένα, πλην όμως περιττά ως αποδεικτικά ιδιοκτησίας. Ο Ηλίας με κάλυψε

     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Είναι δυνατόν να αναλαμβάνει κάποιος τέτοια ευθύνη; Πόσο αναίσθητος μπορεί να είναι;

    Αν ένας γιατρός λέει ναι .. άλλος όχι ...τότε στην καλύτερη περίπτωση ζυγίζει κανείς τις απαντήσεις βάσει του κύρους των γιατρών, της εμπειρίας τους και του αριθμού των θετικών ή αρνητκών απαντήσεων στο να κάνει ή όχι την επέμβαση. Όχι βάσει της απόφασης του Master!!!! Έλεος...
    Το να παραχωρήσεις σε κάποιον το δικαίωμα του να αποφασίσει αν θα ζήσεις ή όχι, στην καλύτερη περίπτωση είναι απερισκεψία - χαζομάρα, στη χειρότερη είναι αυτοκτονία.

    Σκεφτείτε και το σενάριο ο/η υποτακτικός πριν τη σχέση με τον Κυρίαρχο να έχει και παιδιά. Ο Κυρίαρχος εκεί λοιπόν τι θα πει; "Ναι έχω το δικαίωμα να αποφασίσω για σένα, γιατί μου το παραχώρησες..."


    Υ.Γ. Και άντε το σώμα να ανήκει στον Κυρίαρχο. Η ζωή ανήκει επίσης;
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2007
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Μπορεί εσένα να σου φαίνεται φοβερό και τρομερό και ίσως και να είναι ... αλλά έτσι είναι Οι Μάστερς και για αυτό είναι λίγοι, επειδή δεν είναι πολλοί εκείνοι με τα ανάλογα... χμμμ προσόντα να το πώ? εκείνοι δηλαδή που με σώας τας φρένας αναλαμβάνουν την πλήρη και απόλυτη ευθύνη που έχει και ένας γονιός για το παιδί του όταν αποφασίζει να το φέρει στην ζωή. Να κρίνει το καλύτερο για την υγεία του.
    Η δυστυχής διαφορά είναι πως τα παιδιά δεν διαλέγουν σε ποιον θα εμπιστευθούν την ζωή τους.
    Μπορεί λοιπόν να σου φαίνονται τα περί ιδιοκτησίας τρομερά και φοβερά λόγω της μεγάλης ευθύνης που ελάχιστοι θέλουν η μπορούν να αναλάβουν αλλά μάζεψε λίγο τους χαρακτηρισμούς σου ως προς τα άτομα που επιλέγουν σε ποιον θα διαθέσουν την ζωή τους με την απόλυτη έννοια και μην υποτιμάς την ωριμότητα, εμπειρία, εξυπνάδα και κρίση κάποιου επειδή λέγεται σκλάβος/α.
     
  6. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει



    αυτό που επιμελώς αρνείστε να καταλάβετε, εσείς οι "απέξω", είναι πως μια σκλάβα δεν παραχωρεί το δικαίωμα του να αποφασίζει αν θα ζήσει ή όχι, απλά σε κάποιον αλλά Στον Αφέντη της... έχει τεράστια διαφορά

    αν σε μια vanilla σχέση ο ένας δε θέλει να κάνει κακό στον άλλον, φαντάσου αυτή την κατάσταση υπερμεγενθυμένη όσο δεν πάει σε μια D/s, M/s σχέση
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor


    Συγκρίνεις τη σχέση παιδιού μητέρας με τη σχέση Master και slave;
    Κάτι δεν πάει καλά. Θεωρείς πως μια/ένας υποτακτικός έχει παρόμοια κρίση και αίσθηση του σωστού για τον εαυτό του με ένα παιδί, γι’ αυτό χρειάζεται την καθοδήγηση του Master;
    Ή ατυχές ήταν το παράδειγμά σου ή μάλλον για τους ψυχολόγους μπορεί να θεωρηθεί πως είναι ένας «υποτακτικός» τότε...



    Οι αυτόχειρες και οι δολοφόνοι έχουν τα δικά τους κίνητρα και λόγους γι’ αυτά τα οποία κάνουν. Δεν παύουν όμως να ονομάζονται αυτόχειρες και δολοφόνοι.

    Όσο πάει και ξεφεύγει η κατάσταση. Άνθρωποι που παραχωρούν σε άλλους το δικαίωμα αν θα ζήσουν ή θα πεθάνουν. Αυτή είναι η σχέση M/s ή D/s;
    Χαίρομαι που είμαι στους απ’ έξω...
     
    Last edited: 13 Σεπτεμβρίου 2007
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Αχ βρε λόστ.... με τόσο φόβο για το M/s γιατί ασχολείσαι με M/s topics?
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Ένα ένα τα μαθαίνω carissa[L_T]...

    Θα ήθελα όμως και την άποψη και άλλων που δε φοβούνται το M/s να ακούσουμε αν θα παραχωρούσαν το δικαίωμα της υγείας και της ζωής τους σε κάποιον "Master".
     
  10. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει


    το επιλεκτικό quoting ενδεχομένως δημιουργεί λάθος εντυπώσεις... γιατί εστίασες εδώ

    και όχι εδώ;

    και στην τελική τελική γιατί σε παραξενεύει κάτι που συμβαίνει γύρω σου; όταν 2 άνθρωποι παντρεύονται, ο ένας δεν είναι υπεύθυνος και δε χειρίζεται τη ζωή του άλλου; σου θυμίζω περιστατικό σε νοσοκομείο όπου ο/η σύζυγος πρέπει να υπογράψει για να γίνει ή όχι μια εγχείριση και όχι οι γονείς
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Αυτό ισχύει στις περιπτώσεις που ο ασθενής δεν μπορεί να υπογράψει ο ίδιος. Επίσης μιλάς για παντρεμένα ζευγάρια, που ο νόμος επιτρέπει κάτι τέτοιο. Δηλαδή για οικογένειες.

    Στις περιπτώσεις όμως που η ανάγκη - επιθυμία (ή όπως αλλιώς λέγεται) για εξουσία είναι το κίνητρο μιας τέτοιας απόφασης, επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω πολύ για την ορθότητά της επιλογής του...
     
  12. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Ένας πραγματικός Αφέντης, ποτέ -μα Π Ο Τ Ε- δε θα έκανε κακό στη σκλάβα Του
    αυτό το καταλαβαίνεις;