Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το σώμα σου Μου ανήκει

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 10 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά δεν είναι σε θέση να πάρει μια τέτοια απόφαση όταν το καλό της σκλάβας βρίσκεται στις κρίσεις και στα χέρια των γιατρών και όχι στα δικά του.

    Αν μπορoούσε να βοηθήσει κάπως σε αυτήν την περίπτωση θα ήταν να ψάξει ο ίδιος για καλύτερους γιατρούς, για περισσότερες γνωματεύσεις και ίσως να στηρίξει οικονομικά την προσπάθεια για να θεραπευθεί η σκλάβα του. Όχι να προσπαθήσει να το παίξει Θεός επειδή η υποτακτική του, του παραχώρησε εξουσία.
    Αυτός για μένα θα ήταν πραγματικός Αφέντης (και ίσως σώφρον άνθρωπος).
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Ίσως δεν κατάλαβες καλά. Το νήμα αναφέρεται αποκλειστικά στο σώμα ως ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ κάποιου άλλου.

    Κανένας δεν μίλησε για παιχνίδια.

    Είναι ένα σοβαρό θέμα το οποίο το αντιμετωπίζω σοβαρά.

    Μερικά παραδείγματα: πες ότι θέλω να κάνω πλαστική στο στήθος και ο Κύριος μου το απαγορεύει. Δεν θα την κάνω.

    Πες ότι θέλω να δείχνω τη φωτό μου στο σάιτ γιατί είμαι χαζή και νομίζω ότι είμαι κουκλίτσα. Ο Κύριος θεωρεί ότι αυτό είναι ανοησία. Την βγάζω. Αν μου ζητήσει να κάνω ένα tatoo στο μέτωπο που να λέει ΑΝΟΗΤΗ για να μην είμαι τόσο ματαιόδοξη που είμαι κουκλίτσα θα το κάνω.

    Πες ότι θέλω να μην κάνω έρωτα με κανέναν γιατί θέλω να κάνω έρωτα μόνο με Αυτόν. Ο Κύριος έχει άλλη γνώμη και με στέλνει εκεί έξω να κάνω έρωτα με καναδυό άντρες για να χαλαρώσω λίγο όσον αφορά το σεξ. Το κάνω.

    Πες ότι θέλω να με αγγίζει συνέχεια, με όποιον τρόπο θέλει Αυτός. Όμως Αυτός δεν θέλει να με αγγίζει. Ίσως ποτέ. Το δέχομαι.

    Τί ακριβώς δεν κατάλαβες;
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Δεν αναφερόμασταν σε τέτοιες περιπτώσεις dora_salonica.
     
  4. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    μα ποιός σου είπε πως δε το κάνει αυτό;
    δες το κι αλλιώς... Ένας πραγματικός Αφέντης, έχει "συμφέρον" να είναι σε καλή σωματική (και φυσικά πνευματική) υγεία η σκλάβα Του... οπότε θα φροντίσει γι' αυτό με όλη Του τη δύναμη


    μίλησα για πραγματικούς Αφέντες







    ΥΓ. σε κάλυψα τώρα;
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Όμορφα.... Επομένως δε θα κάνει τον παντογνώστη και θα αφήσει σε αυτούς που ξέρουν τη δουλειά τους να πάρουν εκείνοι τις όποιες αποφάσεις για τα θέματα που αφορούν την υγεία τρίτων...

    Πραγματικοί Αφέντες ήσαν αυτοί οι οποίοι κάποτε είχαν το δικαίωμα ζωής και θανάτου στους δούλους τους. Ελπίζω να μην ταυτίζονται και να μην αποτελούν παράδειγμα στα θέματα αυτά των Αφεντάδων αυτού του χώρου.
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Άστα μάγκα μου, από το Διαφωτισμό και μετά ξελείψαν οι Αφέντες.

    Όπως λέει ο παππούς μου: απ' όντε βγήκαν τα σίδερα χαθήκαν οι γι-άντρες!
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Εμείς σε αυτές αναφερόμασταν Lost boy.
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Δεν παρατήρησα σε κάποιο σημείο πως υπήρξε κάποιο ζήτημα μη κατανόησης ως προς το θέμα της συζήτησης και συγκεκριμένων αναφορών, ούτε εγώ αλλά ούτε λογικά και οι συνομιλητές. Σε διαφορετική περίπτωση θα με ενημέρωναν ανάλογα.  
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει


    Μόλις σε ενημέρωσα. Δεν κατανόησες το θέμα ιδιοκτησία. Θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Αν είχες ένα γατάκι φερ' ειπείν, τι δικαιώματα θα είχες επάνω του;

    (Τα δικαιώματα γεννούν και υποχρεώσεις Lost boy).
     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Δεν συνομίλησα δυστυχώς ή ευτυχώς προηγουμένως μαζί σου (δυστυχώς βέβαια γιατί και οι απόψεις σου φυσικά με ενδιαφέρουν).

    Όσο για το ερώτημά σου θα απαντήσω πως οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που θα είχα, είναι αυτά που προβλέπονται από το νόμο.
    Αλλά ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για ανθρώπους, όχι για γάτες.
     
  11. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    (τα bold δικά μου)

    isnogood,
    έχει μεγάλη διαφορά να σέβεσαι ό,τι δεν καταλαβαίνεις από το να το χλευάζεις... γίνεσαι προσβλητικός, σε παρακαλώ να ανακαλέσεις
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το σώμα σου Μου ανήκει

    Σε πολλά άρθρα ο σκλάβος αναφέρεται ως "it". Μόνο οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα. Νομίζω πως οι σκλάβοι δεν έχουν. Ίσως πιο πολλά έχει ένα γατάκι.

    Ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα αυτοδιάθεσης. Επομένως το slavery δεν απαγορεύεται από τον νόμο. Φυσικά δεν είναι νομικά κατοχυρωμένη η ιδιοκτησία του Κυρίου πάνω στη σκλάβα. Αλλά το ίδιο γίνεται και στη θρησκεία. Το ότι πιστεύεις σε έναν Θεό, Πατέρα Παντοκράτορα δεν σημαίνει ότι υπάρχει συμβόλαιο ανάμεσα σε σε σένα και στο θεό. Η πίστη δεν χρειάζεται νομική κατοχύρωση. Εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ακολουθούν τις επιθυμίες του θεού στον οποίο πιστεύουν. Κανένας δεν αμφισβητεί το δικαίωμά τους να το κάνουν.

    Πιστεύω στη δύναμη της αναλογίας στην προσπάθεια κατανόησης μίας κατάστασης έξω από το συνηθισμένο. Θα παρακαλούσα η σύγκριση με τη θρησκεία να εκληφθεί σωστά, όπως τη χρησιμοποιώ, ως μία απλή αναλογία.