Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το υ άτομο είναι και Κ*

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hematite, στις 20 Οκτωβρίου 2018.

  1. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Είναι προφανές πως υπάρχει αλληλεπίδραση Κ και υπό .. Είναι ακόμα πιο προφανές πως μια υπό μπορεί να έχει δυνατό χαρακτήρα όπως και ένας Κ θα μπορούσε να έχει αδύναμο χαρακτήρα (να είναι κλαψιάρης να φοβάται τα ύψη και να κλάνει μερέντα με σουμάκ όταν περπατάει). Δεν υπάρχουν ταμπέλες . Τώρα οι πιθανότητες είναι μια άλλη ιστορία.. Όλα μπορούν συμβούν. θα μπορούσαμε να το πούμε αυτό που λες αλλά θα μπορούσαμε να πούμε και άλλα.. ελπίζω να βρεις αυτο που ψάχνεις και να σου λυθούν οι απορίες να έχεις μια καλή μέρα.
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πραγματική απορία. Τι εννοείτε με μίσος/hate και πού το διακρίνατε;
     
  3. Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω οτιδήποτε.Όταν είδα τη λέξη ''hate'' άλλαξα γνώμη.

    Γιατί νομίζεις ότι τρως hate εσύ και πολλοί άλλοι στο internet;Απόψεις αγνώστων
    είναι που εκφράζονται κομψά ή πιο απότομα ανάλογα με τον άνθρωπο.Όταν λέμε
    κάτι έρχεται η κριτική.Καλή ή κακή στα μάτια σου είναι αυτό που είναι και τίποτα
    παραπάνω.
     
  4. Hematite

    Hematite Honey bee

    Η κριτική είναι κάτι παραπάνω από επιθυμητή για μένα και τολμώ να πω ακόμη περισσότερο η αρνητική.

    Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η κριτική που γίνεται για αυτοπροβολή ή για υποτίμηση , που πολλές φορές αυτό σημαίνει πως δεν έχει γίνει καν προσπάθεια κατανόησης αυτού που ειπώθηκε , είτε ήταν τελικά σωστό είτε όχι.
    Αυτό το λέω γιατί βλέπω σχόλια που δεν ήταν ανάγκη να υπάρχουν , εφόσον υπάρχουν οι αντίστοιχες διευκρινίσεις μέσα στο νήμα. Φρόντισα να επισημάνω πως δεν λέω κάτι που απαραίτητα ισχύει ή θα φανεί χρήσιμο (ανατρέξτε σε προηγούμενα σχόλια για να καταλάβετε).

    Τέλος, είναι αυτοί που όχι απλά είναι προσβλητικοι , αλλά δεν αιτιολογούν και τίποτα.

    Δικαίωμα μου λοιπόν και μένα να κρίνω τη στάση του καθενός στο θέμα και να επιλέγω σε τι αξίζει να δώσω βάση και τι θα αγνοήσω επιδεικτικά.
     
  5. Αυτοπροβολή σε ένα forum;Ναι, υπάρχει και αυτό το φαινόμενο,αλλά δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο.Δε
    σε υποτίμησε κανείς,γιατί δε σε γνώριζε κανείς.Άλλωστε είσαι καινούρια.Δε μπορούν καν να υπάρξουν
    προσωπικές διαφορές για να σου επιτεθούν.

    Δεν επιλέγεις εσύ ανάλογα με το περιεχόμενο του σχόλιου αν αξίζει να υπάρχει ή να μην υπάρχει στο θέμα,
    εκτός κι αν ήταν άσχετο με αυτό,που και πάλι εκεί επεμβαίνουν οι mods.

    Αυτό που θεωρείς εσύ προσβλητικό,είναι απλά ο τρόπος του άλλου.Και μην ξεχνάς βλέπεις ένα γραπτό
    κείμενο.Δεν έχεις επαφή με τον συνομιλητή σου.

    Μερικές φορές δε χρειάζεται αιτιολόγηση αν το περιεχόμενο της πρότασης είναι δεδομένο.

    Δεν αγνοείς τίποτα επιδεικτικά εφόσον το αναφέρεις ως ''hate'' ή το σχολιάζεις.
     
  6. Antonius Block

    Antonius Block We are all just prisoners here of our own device

    Δεν έχω κάτι να σχολιάσω για το θέμα του νήματος. Θέλω απλά να σου δώσω συγχαρητήρια, τόσο για την ορθότητα και την καθαρότητα των απόψεών σου, όσο και για την ωριμότητά σου. Σπάνια το έχω συναντήσει σε άτομα τόσο νεαρά σε ηλικία.

       
     
    Last edited: 28 Οκτωβρίου 2018
  7. Hematite

    Hematite Honey bee

    Το βλέπω αλλιώς προφανώς.

    Εγώ μίλησα για τον εαυτό μου.
    Άλλωστε δεν έχω βάλει κανένα περιορισμό στο comment section ενώ υπήρχαν επιλογές όταν έφτιαχνα το νήμα.

    Εγώ αναφέρομαι λοιπόν σε όποιες δεν είναι δεδομένο.

    Δεν είμαι εδώ για να παίξω με τις λέξεις αλλά εφόσον το θέτεις έτσι I just stated a fact , και για να μη κάνουμε την ίδια συζήτηση , για μένα είναι έτσι. Είμαι περίεργη και εισπράττω αγνά και καλοπροαίρετα σχόλια ως "hate" (που ειλικρινά ήταν μια λέξη που δεν σκέφτηκα πολύ να γράψω , ήταν κάτι μεταξύ σοβαρού κ αστείου).
     
  8. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Θα πρέπει να ψάξεις αλλού τις διαφορές και στο τι διαχωρίζει ένα υ από ένα Κ.
    Σωστά το ξεκίνησες ότι ένα υ είναι δυναμικό σαν άτομο(Αυτό όμως δεν το κάνει Κ) . δεν είναι Κ διότι πχ δεν επιθυμεί να υποτάξει κανεναν, αντιθέτως έχει την ανάγκη να υποταχθεί.
    Τα Κ από την άλλη Ναι έχουν την επιθυμία να υποτάξουν κτλ κτλ κτλ αλλά ως Κ οφείλουν πρώτα να ρυθμίσουν τις επιθυμίες τους έτσι ώστε να μην παρασύρονται από αυτές.
    Από κει και πέρα μπορείς αυτούς τους 2 να τους ονομάζεις συγκοινωνούντα δοχεία, γιν και γιαν, η όπως αλλιώς θέλεις αρκεί να σχετίζονται και να χρειάζεται ο ένας τον άλλο για να υπάρχουν.

    Συμβουλή: Μην χάνεσαι στην υπεραναλυση. Ζήσε
     
  9. Μερικές φορές οι απαντήσεις δε χωρούν εξήγηση.Το αν καταλαβαίνει κανείς το γιατί είναι καθαρά δικό του θέμα.

    Δεν παίζω με τις λέξεις.Είπες κάποια πράγματα που δε στέκουν και όλα είναι εικασίες που δεν αποδεικνύονται.

    Αν χρησιμοποιείς τη λέξη ''hate'' χωρίς να σκέφτεσαι για να περιγράψεις τις απαντήσεις αγνώστων,έστω κι αν
    ήταν μεταξύ σοβαρού και αστείου,τότε μάλλον θα έπρεπε να αναθεωρήσεις ή την αίσθηση του χιούμορ σου,ή
    να διευρύνεις το λεξιλόγιο σου και να χρησιμοποιείς άλλες λέξεις για να περιγράψεις αυτό που θέλεις.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    τη λέξη «πανηλίθια» ειλικρινά δεν την πολυσκέφτηκα, έτσι μου 'ρθε και την έγραψα. μισοαστεία, μισοσοβαρά.
    αν βέβαια μου επισημάνει κάποιος πως τις λέξεις και τις σκέψεις μου εμφανώς τις κάνω τουρλού κι έχει μόνον πλάκα η άτακτη παράθεσή τους, θα είναι κακοπροαίρετος, διότι μου χρωστάει να με προσέχει και να με καλοπιάνει, και να προσέχει τα λόγια του.

    να με διαβάζετε προσεκτικά και να μην μιλάτε. ορίστε μας.
     
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Είναι μια εύκολη λογική αυτό που προτείνεις και κατανοώ ότι είναι ένα συμπέρασμα που μπορεί να προκύψει μόνο αν ακόμα σκέφτεσαι με όρους παρε-δωσε που ανήκουν στον βανιλα κόσμο. Δεν θα σε βοηθήσουν στον δρόμο σου για την υποταγή, θα σου είναι δύσκολο να αφεθείς αν σκέφτεσαι ότι ο Κ είναι ενας εξαρτημένος της υποταγής σου, θα θεωρήσεις εσφαλμένα ότι ακόμα και σε ένα κρυμμένο επίπεδο έχεις κάποια μορφή δύναμης και ελέγχου στην κατάσταση ενώ στην πραγματικοτητα δεν έχεις ή δεν θα έπρεπε να έχεις.

    Η σκλάβα ή η υποτακτική λειτουργεί θα έλεγα εργαλειακα στον σκοπό του Κ. Η Κυριαρχία σημαίνει ελευθερία επιλογων, είναι άλλο το να επιθυμώ κάτι και άλλο το να γίνομαι υποχείριο αυτής της επιθυμίας μου, στη δεύτερη περίπτωση χάνεται η ελευθερία άρα και η Κυριαρχία.

    Για να το πω αλλιως ο Κυρίαρχος στρέφεται προς τον εαυτό του, το επίκεντρο είναι ο ίδιος και οι επιθυμίες του. Η σκλαβα/υποτακτική προσπαθεί όλο και περισσότερο να βγει από τον εαυτό της και να κατευθυνθεί προς τον Κ. Τα βελάκια δεν δείχνουν το ένα προς το άλλο, και τα δύο στρέφονται στον Κ.
     
  12. RAIN

    RAIN nefelibata

    Αν και το θέμα που έθεσες ήταν εύκολο να εκτροχιαστεί, εντούτοις το επίπεδο της κουβέντας ηταν καλό, και γνώστες του αντικειμένου με όμορφη διάθεση προσπάθησαν με επιχειρήματα και παραπομπές, να σου εξηγήσουν και να σου δώσουν τροφή για σκέψη.
    Η λέξη hate ήταν άκυρη.
    Για αυτό και οι αντιδράσεις.
    Μείνε στην ουσία.