Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το χρήμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 27 Νοεμβρίου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    Η περίπτωση να έχουν κοινό ταμείο Κ και υ δεν παίζει δηλαδή? Μάλλον όχι στο βδσμ
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Αυτό που εννοεί η sk στην τελευταία της παράγραφο είναι ερωτική φαντασίωση που πολλές υποτακτικές και σκλάβες θα ήθελαν να εκτελέσουν για τον κυριό τους ή αφέντη τους, δεν έχει καμία σχέση με την οικονομική εκμετάλλευση που κάνουν μερικοί δήθεν κυρίαρχοι/ες στα "υ" τους.
     
  3. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Το χρήμα

    Hephestus μέρες έχω να σε διαβάσω  

    Το ότι Τον αγαπώ δεν σημαίνει ότι δεν έχω όρια. Τα "απαλά" μου όρια τα διαλύει ένα ένα, μεθοδικά και μαεστρικά. Τα άλλα όμως θα παραμείνουν όρια και η ροή χρήματος (από εμένα προς Εκείνον και αντίστροφα) είναι ένα από αυτά. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι όταν συζητήσαμε τι πράγματα "δεν" θα έκανα με τίποτα, το θέμα των χρημάτων δεν αποτελούσε καν μέρος της λίστας μας. Και θα με ξένιζε να ήταν μέρος της γιατί απλά δεν μου ταιριάζει στην εικόνα που έχω για Εκείνον και επιπλέον δεν θεωρώ ότι έχει καμία σχέση με αυτό που στο δικό μου μυαλό σημαίνει bdsm. Δεν σημαίνει φυσικά ότι όλοι πρέπει να συμφωνήσουν, την προσωπική μου άποψη καταθέτω μόνο.

    ΥΓ Για το άλλο θέμα, θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι "αυτά δεν είναι δικά μου ή δικά Του λεφτά αλλά είναι αλλουνού" ωστόσο προφανώς δεν θα το κάνω LOL. Θα σου τονίσω απλά την αρχή της φράσης μου "αν τα καταφέρω"...που σημαίνει ότι δεν μου είναι κάτι αυτονόητο, ούτε καν στην σκέψη προς το παρόν...

    με σεβασμό
    sk
     
  4. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το χρήμα

    με καλύψατε απόλυτα και φαντάζομαι τώρα ο Hephestus να καταλάβει και την διαφορά...
    Σας ευχαριστώ γι'αυτό

    με σεβασμό
    sk
     
  5. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Το χρήμα

       
    αυτό κι'αν είναι αλήθεια!!

    με σεβασμό
    sk
     
  6. Sir P

    Sir P Premium Member

    Απάντηση: Το χρήμα

    χρημα,δωρακια? ποιος πρεπει να τα προσφερει σε ποιον? η sub στον master? το αντιθετο? ειναι αρκετα μπερδεμενο το θεμα....ειναι επικινδυνο, για την σχεση να ξεφυγει απο τον προορισμο της και να γινει αντικειμενο εκμεταλευσης.
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    λολ ! οχι φυσικα !
    γιατι ολοι στο bdsm Κ κ υ
    γεννηθηκαν και ζουν μεσα στα πλουτη
    και την χλιδη .
    Με λιγα λογια ειναι ... υπερανω,
    οποτε ας το αναλυσουμε διαφορετικα ,
    ιδεολογικα , μια και δεν υπαρχει θεμα
    ουσιαστικο .

     
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Μερικά σχόλια:
    Σαφώς και δεν ταυτιζονται ο οικονομικός έλεγχος του Κ επί του υ, και η ροή χρημάτων από το υ στο Κ. Μπορεί το κυρίαρχο μέλος να διαχειρίζεται τα χρήματα του υποτακτικού μέλους χωρίς να κρατά "προμήθεια", όπως επίσης μπορεί το υποτακτικό μέλος να διαχειρίζεται μόνο - και καθόλα νηφάλια- τα χρήματά του, επιλέγοντας να δίνει στο κυρίαρχο μέλος μικρό ή μεγάλο μέρος τους.

    Να διευκρινίσω εδώ, προς αποφυγή παρερμηνειών αναφορικά με τους όρους money slavery, οικονομική εκμετάλλευση, οικονομικός έλεγχος, εξαπάτηση, ότι το παρόν νήμα δεν αφορά ούτε στο ποιος ελέγχει τη διάθεση των χρημάτων, ούτε σε περιπτώσεις εξαπάτησης ή εκμετάλλευσης. Έστω πως με κοινή συναίνεση, απολύτως ξεκάθαρα ρέει χρήμα από το υ στο Κ ή τούμπαλιν.

    Το ενδεχόμενο να είναι ζήτημα αξιοπρέπειας η μη-διαρροή χρημάτων προς τον κυρίαρχο, σου φαίνεται απίθανο;

    Ναι, αυτό που περιγράφεις είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
     
  9. Severin

    Severin Regular Member

    Απάντηση: Το χρήμα

    Money slavery-αλλο ενα φετιχ?
    Το ακουσα κ αυτο κ οσο κ αν μου παταει το λιγοτερο την αισθητικη δε θα βιαστω να το απορριψω αλλα καλα να μπερδευουμε τα μπουτια μας αλλα να μπερδεψουμε τις καυλες μας με το πορτοφολι μας μου φενεται χαζο!!!
    Αν καποιες υποτακτικες ψαχνουν την υλικη σιγουρια μεσα σε μια τετοια σχεση ισος θα πρεπε να σκευτουν ειναι μηπως αυτο που ζητανε ειναι ενας κυριαρχος αλλα ενα καλο συζηγο...
    Ισως καποιοι να συνδεουν τον επαγγελματικα επιτυχημενο με αυτον που εχει αρκετη πυγμη ουτως ωστε να επικρατησει στη καπιταλιστικη ζουγκλα,μπερδευετε το αφεντικο με το κυριρχο,μηπως ομως το να αρνηθεις οσο μπορεις να παιξεις τετοια ηληθια παιχνιδια χρειαζεται περισσοτερα αρχιδια-δεν μπορω να δω το κατορθωμα του να πετυχεις να αποκτηνωθεις αρκετα ουτως ωστε να γαμησεις τους γυρω σου για να ζησεις!!!!Ποσω μαλον οταν τα κριτηρια σε αυτη τη "ζουγκλα" δεν ειναι η επιδεξιοτητα αλλα η ρουφιανια και αλλες πολλες εξησου γλειδεις αρετες-κυριαρχικοτατο.....
     
  10. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Επειδή εγώ ανέφερα τη λέξη φετίχ, θέλω να το διευκρινήσω. Το χρήμα είναι το φετίχ αυτών που τους αρέσει το moneyslavery. Που αλλού θα τους κατατάξεις αλλιώς αυτούς ; Πώς θα τους πεις ; Pervert ; Βιτσιόζους ; Χαζούς τους λες, συμφωνώ, αλλά αυτούς τους ερεθίζει σεξουαλικά, άρα είναι pervert που έχουν σημείο αναφοράς το χρήμα, που τυχαίνει να λειτουργεί ως ένα είδος φετίχ. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το σπορ, κυρίως γιατί το θεωρώ τελείως απρόσωπο και ηλίθιο, και όπως έγραψα ήδη παραπάνω, ταιριάζει στην νοοτροπία τζογαδόρων, αλλά δεν παύει να είναι φετίχ για κάποιους. Το διαχώρισα επίσης εξαρχής από τον οικονομικό έλεγχο και πιστεύω κατάλαβαν οι περισσσότεροι τι εννοώ. 'Αλλο οικονομικός έλεγχος άλλο moneyslavery.

    Ο οικονομικός έλεγχος δεν έχει καμμία σχέση με την καύλα, γι'αυτό και δεν είναι φετίχ. Στον οικονομικό έλεγχο δεν είσαι εθισμένος σε κάτι, στο moneyslavery είσαι κάτι σαν πρεζάκιας. Ψάξε το θέμα και θα δεις την ψυχοπαθολογία του moneyslavery. Αυτοί αναφέρουν ότι ξεκινάνε και τους είναι αδύνατο να σταματήσουν, και μπορεί να μην την έχουν δει ποτέ την μαντάμ.
    Ο οικονομικός έλεγχος είναι όμως κάτι τελείως διαφορετικό. 'Οπως δέχεσαι κάποιους περιορισμούς σε κάποιους τομείς της ζωής σου από τον κυρίαρχο, έτσι δέχεσαι και τον οικονομικό έλεγχο, κάποιοι τέλος πάντων το δέχονται με την έννοια κυρίως της διαχείρισης, όχι του μαλάκα που πληρώνει και ικανοποιεί τις εξωπραγματικές προσδοκίες της Αφέντρας. 'Επειτα...ζείτε μαζί ; Τι είδους σχέση έχετε ; Της έδωσες κάποτε ένα ποσό χρημάτων για πράγματα που απολαμβάνετε μαζί ή της τα έδωσες για να τα τρώει στα μπουζούκια ; Αυτά όλα κάνουν την διαφορά. Κερδίζεις τόσα. Πού τα ξοδεύεις; Σε σαχλαμάρες ; Τα παίζεις στα χαρτιά ; Κάνεις υπέρογκα έξοδα ; Αυτά θα πηγαίνουν εκεί, τα άλλα εδώ, αυτό είναι ο έλεγχος.
    Το moneyslavery είναι φετίχ όμως (το χρήμα ως φετίχ) γιατί ερεθίζει αυτούς που ερεθίζει και φτιάχνονται σχεδόν αποκλειστικά από αυτό, δεν είναι έλεγχος, δεν έχει καμμιά σχέση με την υποταγή. Είναι βίτσιο, είναι υποταγή στην ίδια την "πρέζα", όχι στην Αφέντρα, αυτό λέμε.
     
  11. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Το χρήμα

    Αγαπητοί, είναι λάθος να βλέπουμε το χρήμα ως αγαθό (αν και έτσι αντιμετωπίζεται στις παγκόσμιες χρηματαγορές) το χρήμα είναι μέσο (μέσο μετακίνησης αγοραστικής δύναμης) που σου επιτρέπει να ικανοποιείς της προτιμήσεις σου (όχι μόνο της ανάγκες σου) για αυτό και η βάση της οικονομικής είναι η καμπύλη αδιαφορίας (εκφράζει προτίμηση μεταξύ δυο αγαθών) και εξ αιτίας αυτής της βάσης τα οικονομικά λογίζονται στις κοινωνικές επιστήμες και όχι στις θετικές.
    Άρα από τα παραπάνω ουσιαστικά το χρήμα είναι αγοραστική δύναμη σε στερεά μορφή.
    Αν λοιπόν δούμε μια bdsm σχέση απλά σαν μια σχέση μεταβίβασης, παραχώρησης και διαχείρισης δύναμης χωρίς κανένα αίσθημα (λάθος κατά τη γνώμη μου) τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το χρήμα έχει ρόλο μέσα σε αυτή.
    Αν όμως βάλουμε μέσα και τον παράγοντα των αισθημάτων (όσο και αν θέλουν να τα κρύψουν κάποιοι K και ανάμεσα τους και ο γράφων ) που τελικά υπάρχουν που αμφίδρομα αναπτύσσονται τότε δεν μπορεί το χρήμα να διεκδικήσει ρόλο μέσα στη σχέση.
    Κλείνοντας δεν μπορώ να μην αναφέρω μια μαντινάδα που απαντά στις Υ που θεωρούν το χρήμα ( το πολύ χρήμα ) απαραίτητο χαρακτηριστικό του Κ.

    «Αφέντη δε σε κάνουνε τα λόγια και τα χρήματα σε κάνουνε οι πράξεις σου και τα βαθιά σου αισθήματα»
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το χρήμα


    Όχι.
    Για να είμαι ειλικρινής μάλιστα, χαίρομαι όταν η αξιοπρέπεια υπεισέρχεται κατά οποιονδήποτε τρόπο στο bdsm