Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το χρήμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 27 Νοεμβρίου 2009.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Μπορείς να επαναδιατυπώσεις αυτό το κομμάτι σε παρακαλώ;
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    ...και της εργατικης δυναμης φυσικα.Συγγνωμη για την (ουσιωδεστατη) παραλειψη

    Βλεπε:Καρλ Μαρξ: "Μισθος,τιμη,κερδος¨"...


    Επι της ουσιας τωρα,αν απομονωθει η περιπτωση money slavery,που κατ'ουσιαν ειναι ενα ειδος φετιχ ,οσοι συνδεουν την κυριαρχια με την κατοχη πλουτου και αρα (αγοραστικης) δυναμης ,καλο θα ηταν να δουν και να ξαναδουν τον πολιτη Κεην...
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    Άξιος!!!
     
  4. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Φίλτατη Syrah τώρα είδα την ερώτηση σου γιατί ήμουν εκτός, και δεν μπορούσα για λίγες μέρες να μπώ στο site απο εκεί που ήμουν. Εννοώ τη περίπτωση που κάποιος πληρώνει για BDSM (πχ η "σχέση" μιας ιερόδουλης και ένος μόνιμου πελάτη της) και αυτο είναι λάθος γιατί ουσιαστικά αυτό αποτελεί "εμπορική" σχέση που είναι κάτι στο οποίο δεν αναφέρεται αυτό το forum. Ίσως έπρεπε να βάλω τη λέξη "σχέση" σε εισαγωγικά γιατί ετσι όπως το διατύπωσα πράγματι δέν είναι σαφές.
     
  5. Απάντηση: Το χρήμα

    Εκτιμώ ότι το χρήμα αποτελεί το μέσω για να δημιουργηθεί ένα υποκατάστατο D/s επαφής. Ανάκαθεν το χρήμα, ως μέσω συναλλαγής και μονο (για μένα), είχε, έχει και θα έχει την δύναμη, αφού αυτός είναι ο ρόλος του, να "εξαγοράσει" αυτό που δεν έχουμε. Σίγουρα μια σχέση που βασίζεται σε υλικά μέσα ή μέσα συναλλαγής, δεν έχουν κατα την άποψη μου την αυθεντικότητα που τους αρμόζει, αλλά μήπως δεν καλυπτόμεθα καθημερινά ως άνθρωποι με υποκατάστατα, όταν δεν μπορούμε να αποκτήσουμε τα πρωτότυπα. Τώρα αν πρέπει να απάντήσω για το πόσο μπορούν τα υποκατάστατα να αντικαταστήσουν τα πρωτότυπα, η πάντηση μου είναι σίγουρα ότι δεν μπορούν, χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα πρέπει να τα διαγράψουμε, γιατί τότε θα έπερπε να διαγράψουμε την δομή της κοινωνίας μας. Χρειάζονται όλα για να ξεχωρίζουν το πρωτότυπα και να μας δίνουν καθημερινά το ερέθισμα να προσπαθούμε να τα αποκτήσουμε.
     
  6. tape

    tape New Member

    Απάντηση: Το χρήμα

    Μπραβο ! ! !
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

     
     
  8. LookingForPig

    LookingForPig New Member

    Απάντηση: Το χρήμα

    Υπαρχει σιγουρα διαφορα μεταξυ του "ζηταω χρηματα επειδη ετσι μου ηρθε/χρωσταω/θελω χαρτζηλικι" και του "ζηταω/μου διδονται χρηματα ως αποτελεσμα αμοιβαιας ασκησης ενος φετιχ".
    Καποιος που βρισκει ηδονη στο να δινει χρηματα ο οποιος ειναι ταιρι με καποιον που βρισκει ηδονη στο να αποσπα/δεχεται χρηματα, διαφερει απο καποιον πχ που δινει χρηματα επειδη δεν μπορει να βρει αυτο που θελει (ετσι αναγκαζεται να το αγοραζει ουσιαστικα).
    Ειναι ισως ιδιορρυθμος τροπος εξουσιας/υποταγης, αλλα μην ξεχναμε οτι στις μερες μας το χρημα εχει σχεδον οργασμικη αξια.
    Υπαρχουν σαφως πιο ακραια φετιχ απο το να δινεις χρηματα απλως (οπως το φετιχ του να θελεις να σε καταστραψουν οικονομικα και να πεθανεις ζητιανος και κουρελης, το οποιο προσωπικα το εχω συναντησει) τα οποια ειναι συνδεδεμενα με το αισθημα του κοντρολ (αν το εχεις, αν το εχασες κτλ).

    Εγω δεν το κρυβω οτι βρισκω απολαυση μεσω αυτου (ιδιως οταν ο bdsm συντροφος σου εχει το συγκεκριμενο φετιχ, αλλιως δεν εχει νοημα να το κανει κανεις καν) αλλα σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να συγχεεται με παρομοιες πραξεις που εμπεριεχουν χρηματικες συναλλαγες και σιγουρα για να υπαρξει αμοιβαια ευχαριστηση πρεπει το ζευγαρι να εχει εμπιστοσυνη και κατανοηση, οπως και να επικοινωνει (και το ολο ζητημα να μην ειναι μεσω μιας κακοφτιαγμενης σελιδας στο ιντερνετ που απλα πουλαει κυριαρχια με ανταλλαγμα ουσιαστικα τιποτα)
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Το χρήμα

    Αχμμ... κοίτα να δεις που θα διαβάσουν κάτι σαν το παραπάνω όσες συχνάζουν στην Αθηνάς κτλ και θα την έχουν έτοιμη τη δικαιολογία: "Όχι κύριε αστυνόμε! Δεν είμαι ιερόδουλη! Φετιχίστρια είμαι!!!".  

    (και κάτι αντίστοιχο όσοι κύριοι τους κάνουν "παρέα").
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    Γιατι να πεφτουμε συνεχεια πανω σε φετιχιστες- μου αρεσει να σας τα παιρνω- υπουργους Οικονομικων Θεουλη μου;Που ειναι το σοφο σου σχεδιο;
    Με κατι τετοια με κανεις να αποκηρυττω την Λατρεια προς τον Κυριο...
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Το χρήμα

    εφοσον δεν υπαρχουν τριτα ατομα που αδικουντε απο την οικονομικη δοσοληψια , αφορα μονο αυτους που μετεχουν στην σχεση αυτη και κανεις δεν μπορει να κρινει το πως την βρισκει ο καθενας .
    θεμα μπορει να δημιουργηθει οταν οι δοσοληπτες θελουν να προβαλουν διαφορετικα την σχεση τους σε αλλους ... τοτε ο περιγελος ειναι κατι το αναμενομενο ... καλυτερα ας το κρατησουν λοιπον για τον εαυτο τους
     
  12. Zack

    Zack New Member