Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το (BDSM) Δείπνο

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MindMaster, στις 16 Ιουνίου 2009.

  1. Jomaru

    Jomaru Guest

    Το νήμα αυτό δεν ανοίγει μόνο γιά το θεαθήναι, αν και είναι γεγονός πως θεαθήναι, θα έχει αρκετό.
    Ανοίγει και με την ελπίδα να προκαλέσει προβληματισμό και διάλογο...

    Γιά όποιον δεν μείνει στην απόλαυση (ή ίσως γιά κάποιους, στην ενόχληση) των φωτογραφιών,
    πιστεύω πως θα προκύψουν ουκ ολίγα ερωτήματα, που θα γυρεύουν απαντήσεις. Ας θέσω μερικά, γιά αρχή:



    Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο σήμερα στην Ελλάδα;
    (και εννοώ βέβαια σε ερασιτεχνικό επίπεδο, σε επίπεδο "παρέας" και όχι στημένο από επαγγελματίες
    όπως αυτό που παρουσιάζεται προφανώς στις φωτογραφίες, μιά και προέρχονται από pay site).


    Θα συμμετείχατε σε μιά τέτοια συγκέντρωση;


    Με ποιούς όρους, προϋποθέσεις και όρια;


    Με ποιούς όρους, προϋποθέσεις και όρια οι Κυρίαρχοι, και με ποιούς όρους, προϋποθέσεις και όρια αντίστοιχα, οι υποτακτικοί;


    Οι Κυρίαρχοι, θα διαθέτατε τον υποτακτικό/σκλάβο σας γιά κοινή χρήση με άλλους Κυριάρχους; Χωρίς περιορισμούς, ή αν ναι, με ποιούς;


    Οι υποτακτικοί/σκλάβοι που ανήκετε σε κάποιον, θα θέλατε να διατεθείτε προς κοινή χρήση; Σε περίπτωση που δεν θα το θέλατε,
    θα ασκούσατε πιθανώς κάποιου είδους "βέτο" στην επιθυμία του Κ σας;


    Εάν θα το θέλατε, θα θέτατε κάποια όρια ως προς το με ποιόν τρόπο θα ήταν επιτρεπτό να χρησιμοποιηθείτε, ή μέχρι ποιού σημείου;


    Εάν υπήρχαν προσυμφωνημένα όρια (και όπου λέω όρια, εξυπακούεται πως δεν εννοώ αυτά που επιβάλλει η διασφάλιση της σωματικής ακεραιότητας όλων, αυτά τα θεωρώ δεδομένα),
    ποιός και πώς θα φρόντιζε πιστεύετε γιά την τήρησή τους, καθώς και γιά την τήρηση των ισορροπιών, μεταξύ όλων;


    Εάν συμμετείχατε σε μιά τέτοια σκηνή, τί είναι αυτό που θα σας συγκινούσε/ερέθιζε περισσότερο, είτε ως Κ, είτε ως υ;


    Κρίνοντας τη συγκεκριμένη σκηνή που παρουσιάζεται στις φωτογραφίες, υπάρχουν σημεία, στοιχεία, που σας αρέσουν, ή αντίστροφα που σας απωθούν, ιδιαίτερα;


    Εάν ήταν δικές σας όλες οι επιλογές λοιπόν, τί θα θέλατε να είναι διαφορετικό ή να λείπει, ή τί θα προσθέτατε;




    Αυτά, γιά αρχή, από μένα. Πιστεύω και ελπίζω, πως θα υπάρξουν κι άλλα πολλά, στην πορεία...



    (Η "εισήγηση" θα ολοκληρωθεί σε 17 posts λόγω του πλήθους των φωτογραφιών,
    παρακαλώ να μην βιαστείτε να απαντήσετε πριν δείτε το ποστ #17).

    κατ αρχην ενα πολυ μεγαλο μπραβο για το θεμα. το ποστ 17 ειναι αυτο που μου ελειπε απο τα υπολοιπα 16.

    τωρα ενα ενα τα ερωτηματα σου. θεωρω οτι αν συμμετειχα σε κατι τετοιο θα συμμετειχα ως υποτακτικος.

    ο πρωτος μου ορος θα ηταν να γνωριζω τα περισσοτερα ατομα που θα συμμετειχαν και κυριως ολα τα ατομα που συμμετειχαν θα οφειλαν να προσκομισουν ιατρικες εξετασεις, γιατι περι νοσηματων δεν υπαρχει λογος εξαιρεσης.

    τα ορια μου , θα ηταν τα εξης δεν θα συμμετειχα σε κοπρολαγνιες, βασανιστηρια που αφηνουν μονιμα σημαδια. επισης δεν θα εκανα οποιασδηποτε μορφης σεξ με ανδρα κυριαρχο. αυτο δεν σημαινει οτι αν ημουν πχ δεμενος θα αρνιομουν ενα μαστιγωμα απο ανδρα.

    θα επρεπε να υπαρχει ας πουμε μια κεντρικη επιτροπη η οποια θα ειχε την εποπτεια για να μην ξεφυγουν τα ορια καποιου σαν μια ομαδα ασφαλειας. αν δεχτουμε ομως οτι υπαρχει εμπιστοσυνη μεταξυ των συμμετεχοντων ισως να μην ηταν απαραιτητο κατι τετοιο. αν και στην καυλα πολλες φορες δεν υπαρχει λογικη.

    η χρηση των σκλαβων πανω στο τραπεζι μου αρεσε παρα πολυ, σε ολα αυτα που ειδα θα προσθετα ανδρες υποτακτικους.
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.

    Φίλτατε MindMaster, αν και θα σου φανεί ολίγον τι παράξενον ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στα χωρικά μας ύδατα... θα σε πληροφορήσω όμως ότι γίνονται τέτοια και μάλιστα πολύ πιο προχωρημένα απ' ό,τι στις φώτο σου!

    Φυσικά τα κάνουν άτομα που έχουν ξεπεράσει το στάδιο της θεωρίας και έχουν μεταβεί στο στάδιο των πράξεων και των απολαύσεων... διότι έχουν αποβάλει απολύτως τα ταμπού, τα πρέπει και τους συναισθηματισμούς προς χάριν της καύλας τους.

    Θα πρέπει όμως να σε πληροφορήσω ότι τα άτομα αυτά απ' ό,τι ξέρω (πλήν ελάχιστων εξαιρέσεων) δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση με φόρουμ, site, αμπελοφιλοσοφίες κ.λ.π. Αυτά τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού και για να μπει κανείς στα πριβέ τους είναι πολύ δύσκολο, έως και ακατόρθωτο θα έλεγα, λόγω των πολλών στεγανών που έχουν (και καλά κάνουν) για να μην μπαίνουν στα πριβέ τους άσχετοι, αγάμητοι/ες, κοκόρια και διάφορα άλλα παράσιτα...

    ΥΓ. Θα πρέπει να σου πω ακόμα ότι με τις φώτο σου έδωσες πολλή δουλειά για το σπίτι σε αρκετά μέλη...  
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    MindMaster πολύ όμορφο το θέμα...είμαι απλά της άποψης ότι εάν εμπιστευόμουν την Κυρία μου θα το έκανα μετά χαράς.διότι θα ήξερα ότι εάν κάποιος-κάποια έκανε κάτι που δεν μου άρεσε πάνω μου,Εκείνη θα έβρισκε τρόπο να το αποφύγω...   επίσης θα προτιμούσα να φοράω μία μάσκα για να καλύπτει τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου  
    MindMaster αν έχεις σκοπό να το οργανώσεις μη με ξεχάσεις...
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.


    Αγαπητέ μου, το εάν και τί μπορεί σ' εμένα προσωπικά να φανεί παράξενο, δεν αποτελεί ερώτημα ή θέμα του νήματος. Εγώ έκανα την ερώτηση γενικά στα μέλη, ασχέτως του τί πιστεύω εγώ πως μπορεί να συμβεί, ή πως συμβαίνει. Άλλωστε, εγώ προσωπικά, εδώ μόνον ερωτήματα έχω θέσει, δεν έχω απαντήσει ακόμη...

    Να πω πάντως δραττόμενος της ευκαιρίας, πως το "πιό προχωρημένα" που ανέφερες, γιά μένα τουλάχιστον, δεν είναι συνώνυμο με το "καλύτερα". Και το "καλύτερα" είναι δυστυχώς μιά έννοια σχετική, καθόσον οι απαιτήσεις και τα κριτήρια του καθενός μας ως προς την ποιότητα, είναι διαφορετικά...


    Γιά την "πολλή δουλειά γιά το σπίτι", μήπως κυρίως θα έπρεπε να προσέξουμε εμείς, οι αποπάνωθε; "Η πολλή δουλειά τρώει τον Αφέντη", λέει η παροιμία...



     
  5. llazouli

    llazouli Contributor

    Aπό το στόμα μου το πήρες, οι τύποι, τόσο σφιγμένοι και δυσκίλιοι, περισσότερο φέρνουν σε κακοφτιαγμένες καρικατούρες που έχουν καταπιεί μπαστούνι. Όλο ύφος, ιδέα και μεγαλομανία!
    Ακόμη και οι εκφράσεις των υποτακτικών που υποτίθεται ότι πονάνε και βασανίζονται, ψυχρές και αποστασιοποιημένες, λες και διεκπεραιώνουν προγραμματισμένο ωράριο εργασίας!

    Ε, μα...  Τουλάχιστο, θα το διασκεδάζαμε με τη ψυχή μας! Άι σιχτίρ, αυτοί οι νερόβραστοι μπάμιες  
    Όσο για το ψήσιμο, όλα κι όλα, δεν αφήνεται ποτέ στην τύχη του, στα χέρια ανίδεων. Η επιτυχία της βραδιάς εξαρτάται από κει, θέλει μαστοριά και τέχνη. Νηστικό αρκούδι δε χορεύει μήτε κάνει δημόσιο σέσσιον  

    Δεν είναι δυνατόν να σου φέρνει αηδία ο άλλος και να μπεις σε τέτοιο σκηνικό...Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει γνωριμία και έλξη μεταξύ των συμμετεχόντων. Και βέβαια μετά τις κυριαρχικοϋποτακτικές επιδείξεις, αφήνουμε κατα μέρος τα στησίματα και επιδιδόμαστε σε ακόρεστο σεξουαλικό όργιο, όπου χάνει η μάνα το παιδί και o αφεντικός το σκλάβο  

    Tι νόημα έχει να συμμετέχεις με ξινισμένη μούρη, όταν δεν το επιθυμείς; Επειδή είναι διαταγή;;; Τέτοιες διαταγές μόνο καφρίλα δείχνουν και με το συμπάθειο, προσωπικά θα του 'λεγα να τη βάλει στον κώλο του.
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009
  6. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Έχω την εντύπωση πως όταν κάποια βρίσκεται σε μια σχέση στην θέση της υποτακτικής, θα έρθει κάποια στιγμή όπου θα πρέπει απλά να υπακούσει διαταγές.Μπορεί να φαίνεται περίεργο, αλλά ο Κ δεν θα ενδιαφερθεί πάντα για το αν το θέλει εκείνη ή οχι.
    Εκτός βέβαια αν έχω καταλάβει λάθος κάποια πράγματα, οπότε εξηγήστε μου, μην γίνομαι ρεζίλι από δω κι από κει:icon_no2:
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Η προσωπική μου αίσθηση είναι αυτή, αγαπητή Γεωργία, δεν υποχρεώνεσαι να την εστερνιστείς, μήτε είμαι ειδήμων περί των μπιντιεσεμικών θεμάτων. Για μένα, φαίνεται φυσικό ένας υποτακτικός/η να έχει άποψη και όρια που θέτει η αισθητική του και να μην άγεται και φέρεται, χορεύοντας στο ρυθμό που του επιβάλλει η κάθε παράλογη διάθεση του κυρίαρχου. Δηλαδή, επειδή έχω υποτακτικές τάσεις, το '''οχι'', ''δεν μπορώ'' χάνεται αυτομάτως από το λεξιλόγιό μου;
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.


    Φίλτατε, εγώ την άποψή μου είπα στην ερώτησή σου θεωρώντας ότι μπορεί να σου φανεί παράξενο που σε μια χώρα όπου επικρατεί ο πουριτανισμός γίνονται τόσο προχωρημένες καταστάσεις.
    Θα περιμένω όμως και τις δικές σου απαντήσεις και απόψεις στο νήμα γιατί, αν και μπορεί να διαφέρουν μερικές φορές οι απόψεις μας, είναι όμως αρκετά ενδιαφέρουσες και εποικοδομητικές για όσους/ες τις διαβάζουν.



    Σωστός.



    Και εδώ σωστός, έλεος πια... πρέπει κάποτε να την κόψουμε, ή τουλάχιστον να την μειώσουμε... την δουλειά εννοώ... 

    Την καλησπέρα μου, φίλε.
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009
  9. Maley

    Maley Contributor

    πολυ καλο το concept MM. ..με τα καταλληλα ατομα θα συμμετειχα..
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ενδιαφέρον νήμα. Κατ' αρχάς, συμφωνώ απόλυτα με την κριτική του underherfeet πάνω στις φωτογραφίες. Δεν ξέρω γιατί, αλλά παρατηρώ πως το bdsm, τουλάχιστον αισθητικά, ταυτίζεται σχεδόν πάντα με μία εικόνα σοβαροφάνειας (δε θα πω σοβαρότητας), συνδυασμένης με άφθονο πομπώδες ύφος. Για κάποιο λόγο, όλο αυτό μου δημιουργεί μία αποστροφή.

    Ας περάσω όμως στο κυρίως πιάτο (καθώς περί δείπνου ο λόγος). Πιστεύω πως για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει κάποια συμβατότητα ανάμεσα στους συμμετέχοντες σε όλους τους τομείς. Πώς μπορεί να επιτευχθεί αν κάποιος θεωρεί έναν συνδαιτημόνα του ως ασόβαρο, ως επικίνδυνο ή ως ασεβή απέναντι στα όρια και στους κανόνες που θέτουν οι υπόλοιποι; Επίσης, ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν κάποιος που συμμετέχει έρχεται σε αντίθεση με την αισθητική κάποιου άλλου; Αυτομάτως δε θα τεθεί, έστω και εν μέρει στο περιθώριο;

    Κάπου πήρε το μάτι μου κάποια άποψη περί ξινισμένης μούρης και απλή υπακοής σε διαταγές, ασχέτως θέλησης. Προσωπικά αυτό με βρίσκει αντίθετο, καθώς σε μία D/s σχέση ζητούμενο δεν είναι ικανοποίηση των θέλω μόνο του Κυρίαρχου, ακόμα κι αν αυτός έχει τον πρώτο λόγο. Πόσο μάλλον σε ένα τέτοιο ζήτημα, όπως η συμμετοχή σε μία σκηνή με περισσότερα άτομα.
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: ΤΟ (BDSM) ΔΕΙΠΝΟ.


    underherfeet και thaleia, ευχαριστώ γιά τις διευκρινίσεις, αλλά διευκρίνισα κι εγώ πως το θέμα του νήματος δεν είναι το φαγητό. Η παράκλησή μου λοιπόν, εξακολουθεί να ισχύει...

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


    Πιστεύω κι εγώ πως δεν είναι αδύνατο να οργανωθεί μιά τέτοια σκηνή, και να στεφθεί από επιτυχία (γιά την ιστορία να προσθέσω πως πριν από αρκετούς μήνες κάποιοι από τον κύκλο μου είχαμε αρχίσει να προετοιμάζουμε κάτι που θα είχε πολλές ομοιότητες με την φωτο-ιστορία, αλλά δεν πραγματοποιήθηκε τελικά, γιά λόγους βασικά προσωπικούς μας). Εννοείται πως δεν θα είχα αντίρρηση στο να συμμετέχω σε κάτι ανάλογο έστω κι αν δεν ήμουν εκ των διοργανωτών, υπό προϋποθέσεις όμως, εννοείται και πάλι.

    Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους από τους προλαλήσαντες, στο ότι βασικότατη προϋπόθεση θα ήταν οι υπόλοιποι συμμετέχοντες, που θα έπρεπε να είναι άτομα της εμπιστοσύνης και της εκτίμησής μου. Πέραν τούτου όμως, θα έπρεπε να υπάρχουν και τα εχέγγυα γιά το ότι η όλη σκηνή θα ήταν σύμφωνη με την αισθητική μου (και δεν θεωρώ αρκετό το "δεν θα την πρόσβαλλε). Έπειτα, υπάρχει το θέμα των ορίων. Η ύπαρξη κάποιων πρακτικών (όπως η κοπρολαγνία επί παραδείγματι) που προσωπικά βρίσκω απωθητικές, πιθανότατα θα με έκανε ασύμβατο με τη σκηνή...

    Δεν θα είχα αντίρρηση γιά την κοινή χρήση της υποτακτικής μου με άλλους, με περιορισμούς όμως, αναμφίβολα. Δεν μπορώ να πω ποιούς ακριβώς, θα εξαρτιόταν από τη συγκεκριμένη αλλά και από το ποιοί θα ήταν οι υπόλοιποι "συνδαιτημόνες".

    Γιά την τήρηση των ορίων και των ισορροπιών, το βάρος μοιραία πέφτει πρωτίστως στον/στους οργανωτές μιάς τέτοιας σκηνής. Αν είναι άνθρωποι που να μπορείς να εμπιστευθείς την κρίση τους, πας. Αλλοιώς, δεν πας...

    Αυτό που κυρίως με συγκινεί και μ' ερεθίζει σε μιά τέτοια ιστορία, είναι αυτό που βλέπω ως ουσία του: Η υποχρέωση των υποτακτικών/σκλάβων να υπηρετήσουν τον καθένα από τους συμμετέχοντες, ασχέτως του εάν θα τον επέλεγαν ή όχι, ασχέτως του εάν τους αρέσει ή όχι, ασχέτως του εάν μπορεί να τους είναι κάποιος παντελώς άγνωστος. Κι όλα αυτά εκεί, ενώπιος ενωπίω κι όχι πίσω από κλειστές πόρτες, δημοσίως λοιπόν, έστω και σε κλειστό κύκλο...


    Επί του συγκεκριμένου φώτο-σέσσιον που παρέθεσα, η δική μου ένσταση είναι αντίθετη από κάποιων φίλων... Εγώ θα ήθελα λίγη παραπάνω επισημότητα και πιό αυστηρό πρωτόκολλο στην όλη ιστορία. Αισθητικά, θα το προτιμούσα. Όπως επίσης, θα προτιμούσα πριν δω τις σκλάβες γυμνές να τις είχα δει πρώτα ντυμένες με βραδυνά φορέματα και τουαλέτες, και να "ξεφλουδίζονται" στην πορεία...  



     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Θα ξεκινήσω λέγοντας πως δε θα ήθελα με τίποτα να συμμετέχω σ' ένα τέτοιο δείπνο χωρίς να έχω δώσει τη δική μου συναίνεση πάνω σ' αυτό, και σε σχέση με τα άτομα που θα συμμετείχαν. Δε θα ήθελα ο Κύριος μου να επιλέξει μόνος του τους συνδαιτημόνες, αφήνοντας απ' έξω το τι θέλω εγώ. Αν, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο, συμμετείχα σ' ένα τέτοιο δείπνο θα ήθελα άτομα της εμπιστοσύνης μου, που δε θα έκαναν κάτι που θα ήταν πέρα από τα προσυμφωνημένα. Σε περίπτωση που το παιχνίδι ξέφευγε, δεν ξέρω ποια θα ήταν η αντίδρασή μου. Το πιο πιθανό ήταν να έδειχνα την ενόχλησή μου, απαιτώντας να σταματήσει εκείνη τη στιγμή. Σε περίπτωση που αυτό δε συνέβαινε, μάλλον θα εγκατέλειπα, τόσο το δείπνο όσο και τον Κυρίαρχο που δε θα αντιδρούσε σε κάτι που θα με έφερνε σε δύσκολη θέση.
    Δε θεωρώ πως ο όρος "χρήση" είναι κατάλληλος. Προτιμώ να επιλέγω τα άτομα που θα "παίξω" και να μην αφήνομαι στο να τα επιλέγουν άλλοι για μένα. Άνθρωπος είμαι και όχι απλά αντικείμενο προς "χρήση".

    ΥΓ: Πολύ σοβαρότητα στις φωτό. Και αν τυχόν συμμετείχε ο χοντρός στο δικό μου, υποθετικό δείπνο, τότε μάλλον η θέση μου θα έμενε άδεια.