Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. Μέσα στο σεξουαλικό παιχνίδι που όλοι γνωρίζουμε ως BDSM οι άνθρωποι
    οι οποίοι συμμετέχουν, συνυπάρχουν ως ρόλοι μέσα σε ένα αμφίδρομο ισότιμο δίπολο
    σεξουαλικής εξουσίας και υποταγής. Χρησιμοποιώ συνειδητά την λέξη «ρόλος» με
    δεδομένο ότι καθένας διαλέγει ελεύθερα τι θέλει να είναι ,μέσα σε αυτό το δίπολο,
    (δεν το κερδίζει) και ακολουθεί το ρόλο του επιτυχημένα η αποτυχημένα.
    Τους ρόλους αυτούς ακολουθεί συνήθως ένας κώδικας συμπεριφοράς που
    διαφοροποιείτε ανάλογα με το στάτους και το χαρακτήρα ενός εκαστου.
    Συχνά παρατηρούμε ανθρώπους με κυριαρχικό στάτους (κυρίως γυναίκες) να
    ακολουθούνται από μια ιδιότυπη «αυλή» (κυρίως αντρών) η οποία τους λέει
    ότι είναι θεές ότι έχουν πάντα δίκιο ότι είναι καθοδηγητές καθώς και πολλές
    άλλες υπερβολές. Ίσως μέσα στα πλαίσια του παιχνιδιού αυτό να είναι θεμιτό ,
    ακόμα και επιβεβλημένο, προκειμένου ο καθένας να παίξει σωστά τον ρόλο του.
    Το ερωτήματα που μπορεί να προκύψουν από όλα αυτά είναι κατά πόσο ένας
    άνθρωπος μπορεί να «χαθεί» μέσα στο στάτους του.
    Υπάρχει περίπτωση ο σεξουαλικός ρόλος να κάνει ζημιά στον ψυχικό του κόσμο?
    Να νομίζει ότι είναι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι?
    Μια γυναίκα η ένας άντρας μέτριας αντίληψης και χωρίς εξουσία στην ζωή πως
    εκλαμβάνει το ερωτικό κάλεσμα που στο BDSM γίνεται κυρίως μέσω της
    επίδειξης υποτακτικότητας?
    Η υπέρμετρη δουλοπρεπια η η υπερβολική κολακεία τι επιπτώσεις μπορεί να
    έχουν σε άτομα που δεν είναι απολύτως ισορροπημένα?
    Τα ερωτήματα αφορούν όλα τα στάτους. Έριξα το βάρος στους μιστρες-σλειβ
    επειδή οι άντρες είναι πιο εκδηλωτικοί στις επιθυμίες τους και κατά συνέπεια
    οι υπερβολές που μπορεί να επηρεάσουν η και να αποσταθεροποιήσουν τον
    ψυχικό κόσμο κάποιου (αν αυτό συμβαίνει) παρατηρούνται πιο συχνά σε αυτό
    το δίπολο. Εσείς αν θέλετε μπορείτε να το αντιστρέψετε.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Εισαι ομως λιγο προβοκατορας ετσι; 
    Η προσωπικη συγκροτηση του καθενα ειναι αυτη που θα τον κανει να μην την ψωνισει,αν θες την γνωμη μου.Ας μην το αναλυσουμε περαιτερω.
    Ο νοων νοειτω.
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Τογραψα δίπλα αλλά εδώ του πάει καλύτερα!
     
  4. pure_pleasure_seeker

    pure_pleasure_seeker Regular Member

    Υπάρχουν κάποιες γυναίκες με κυριαρχικό status (και εδώ μέσα) που δεν ακολουθούνται από αυλές. Ευτυχώς! Προφανώς δεν έχουν ανάγκη κάτι τέτοιο. Και αν πήγαινε να γίνει, θα ήξεραν πώς να κρατήσουν αποστάσεις από αυλικούς ή να αποτρέψουν τη δημιουργία αυλής.

    Ουουουου! Όσο δεν φαντάζεσαι.   Ή μάλλον φαντάζεσαι!   Δεν είναι όμως μόνοι αυτοί οι παράγοντες που ανέφερες που μπορεί να αποσταθεροποιήσουν άτομα που δεν είναι απολύτως ισορροπημένα. Γενικά, κανένας μας δεν είναι απολύτως ισορροπημένος. Όλοι έχουμε τα θεματάκια μας. Αλλά κάποιοι πολύ περισσότερο. Και όταν έχεις ένα κοπάδι απο yesmen να συμφωνούν συνέχεια μαζί σου, να σου λένε πόσο όμορφος, τέλειος, δίκαιος, θεός είσαι ενώ όλοι που λένε τα αντίθετα, πολυ απλά σε ζουλεύουν...ε, λίγο θέλει??? (ειδικά αν δεν υπάρχει και σε αφθονία κάτι άλλο)...

    Η απορία μου είναι όμως, μα δεν ξερνάνε οι αποδέκτες όλης αυτής της κολακείας?? Είδατε πόσο ποιητικά το έθεσα? Θα διάλεγα κάποιον που να μου τα χώνει και με επαναφέρει στην πραγματικότητα in a heartbeat.

    Το πιο τραγικό απ'όλα είναι η ψευδαίσθηση που έχουν αυτά τα άτομα ότι οι κόλακες-αυλικοί τους νοιάζονται πραγματικά. Και θα έχουν ανώμαλη προσγείωση ένα πρωί. Κατά 99%. Μακάρι (γι'αυτά τα άτομα) να βγω ψεύτρα. Γιατί είναι πολύ σκληρό.

    @underherfeet
    Ο νοών νοείτω δε λες τίποτα, αλλά δεν πειράζει και μια στάλα προβοκάτσια.   Συμφωνώ απόλυτα με το ρόλο που παίζει η ψυχική συγκρότηση του καθενός αλλά κυρίως στο αρχικό στάδιο, δηλ. να μην επιτρέψεις να γίνει κάτι τέτοιο. Αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, π.χ και άσχετα με το bdsm, οι βασιλιάδες, αυτοκράτορες κλπ, δε νομίζω να μπορούσαν να το αποφύγουν. Και σίγουρα γινόταν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Θέλω να πω με αυτό ότι, όταν δεν αποτραπεί και γίνεται σε μεγάλο βαθμό, ίσως ο καθένας θα μπορούσε να την πατήσει.

    Υ.Γ. Τώρα εμένα το δεύτερο quote γιατί δε μου βγήκε σωστά?  
     
    Last edited by a moderator: 20 Μαρτίου 2009
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Στις επίκτητες συμπεριφορές,ίσως να υπάρχουν στοιχεία ανάλογα που αναφέρεις..Οπότε εκείνοι να ανησυχείτε..  
     
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ωραίος ο συλλογισμός του νηματοθέτη. Κρίμα όμως που με βρίσκει λίγο αντίθετο. Και συγκεκριμένα, θα έλεγα πως για να βρούμε την πραγματικότητα, θα πρέπει ν' ακολουθήσουμε την αντίθετη πορεία. Δε νομίζω πως η επιλογή του status είναι αυτή που μπορεί να οδηγήσει κάποιους σε συγκεκριμένες συμπεριφορές, όπως η αμφιβόλου αισθητικής κολακεία, ή η θρασύτητα εκ μέρους των κυριαρχικών (ναι, με μικρό κ). Αντίθετα, πιστεύω πως τα συγκεκριμένα άτομα, ακόμη κι αν δεν κινούνταν στο χώρο του bdsm, θα επιδείκνυαν αντίστοιχες συμπεριφορές, ίσως βέβαια με διαφορετικό τρόπο. Στο κάτω κάτω, ούτε το γλύψιμο, ούτε και η έκφραση "ξέρεις ποιος/α είμαι εγώ, ρε;", συνοδευόμενη από το ανάλογο γελοιώδες ύφος, προέκυψαν χάρη στο bdsm, αλλά αντίθετα προϋπήρχαν. Βέβαια, το γεγονός πως αρέσκονται στο συγκεκριμένο τρόπο ερωτικής έκφρασης, ίσως να τους βοηθά να παρουσιάσουν τα προαναφερθέντα ελαττώματά τους ως χαρακτηριστικό του status τους, ενίοτε και ως προταιρήματα. Ευτυχώς, υπάρχουν και αξιόλογα άτομα, που αποδεικνύουν πως αυτές οι πρακτικές δεν είναι ο κανόνας.

    Υ.Γ. corny, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως με το συγκεκριμένο νήμα μπαίνεις στο μάτι πολλών "κυριών" και ακόμη περισσότερων αυλοκολάκων.  
     
  7. Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Με τί χροιά το παρουσιάζεις; Θετική ή αρνητική; Με μπερδεύεις...  
     
  8. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    Σαφώς και μπορεί να συμβεί αυτό εκατέρωθεν των στάτους. Να μην σου πω ότι είναι και το σύνηθες. 'Ενας σημαντικότατος μάλιστα παράγοντας που οδηγεί ποιό γρήγορα στο να χαθεί το μέτρο, η ουσία και εν τέλει και η προσωπικότητα κυρίως των υποτακτικών είναι η έλλειψη πολλών (αριθμητικά) Κυρίαρχων γυναικών που μας αναγκάζει και μας οδηγεί επιτρέψτε μου να πω πολλές φορές σε "καραγκιοζηλίκια". Μου έχει συμβεί κι εμένα να πέσω σε αυτή τη συμπεριφορά για να εντυπωσιάσω. Ευτυχώς κατάλαβα νωρίς και με την βοήθεια Εκείνης το λάθος. 'Εκτοτε είμαι πάντα ο εαυτός μου. Αυτός που όσοι έχετε δει στις συναντήσεις. Με τα καλά μου με τα κακά μου μα πάντα ο εαυτός μου
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor


    ...Εμ, βεβαια. Ειχαν κι'αυτοι πρωτοκολλα βλεπεις.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Το παιχνίδι αυτό παίζεται πάντα με δύο παίκτες... ένας δεν αρκεί, όπως ο καυγάς ένα πράγμα...
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το να δηλώσεις απλά ένα status δεν λέει κάτι. Το να σου παραδώσουν την δύναμη της εξουσίας είναι ένα θέμα. Δεν φέρει το bdsm ή τα status την ευθύνη, το μυαλό των ανθρώπων και οι επιλογές τους κατέχουν τούτο το προνόμιο.

    Υπάρχουν από την μία οι βασιλιάδες και οι βασίλισσες με τα ρούχα τα καλά και από την άλλοι οι γυμνοί που επιδεικνύουν τις αόρατες ενδυμασίες τους σαν γύφτικα σκεπάρνια. Το φαινόμενο δεν είναι τωρινό και ούτε φρούτο του σαδομαζοχισμού. Δώσε μία θέση σε κάποιον σε ψηλότερο επίπεδο από τους άλλους και απόλαυσε το θέαμα. Όχι σε όλους, σε αυτούς που υπάρχουν οι σπόροι.

    Αν θέλεις να τους βοηθήσεις πρέπει να το θέλουν και οι ίδιοι, αλλιώς είναι μία μη συναινετική πράξη. Δίχως την συναίνεση το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να παρακολουθούμε και να λαμβάνουμε από αυτό. Είτε γνώση, είτε θλίψη, είτε και ικανοποίηση από τον εξευτελισμό του άλλου. Εσύ Κορνήλιε τι λαμβάνεις από αυτό;
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Το BDSM ως παράγοντας ψυχικής αποσταθεροποιησης

    Ευτυχώς που έσωσε η Syrah την αξιοπρέπεια του τόπου με την τετραλογία της..