Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπάρχει nature submissive;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 26 Μαρτίου 2006.

  1. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Bdsm identity: nature vs nurture

    Εγω παλι θα το ξαναπω.Το status δεν γινεται να διαμορφωθει και να αλλαξει.Το εχεις απο την ωρα που γεννιεσαι...
     
    Last edited by a moderator: 16 Φεβρουαρίου 2009
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Re: Ο Κύριος μου

    Ισως να εχεις δικιο. Αλλα υποθετω μιλας για μια πολυ μικρη κατηγορια ανθρωπων, που καταλαβαινει ευκολα την ταση της και την εκδηλωνει.Τι γινεται με ολους τους υπολοιπους?Έχουν οντως το status απο τη μερα που γεννιουνται, η διαμορφωνεται σιγα - σιγα, καθως βιωνουν διαφορες καταστασεις και πειραματισμους? Εγω παντως δε γεννηθηκα bottom, ανθρωπος θηλυκου γενους γεννηθηκα.
     
  3. kardy_

    kardy_ Regular Member

    Re: Ο Κύριος μου

    Την ταση και το στατους το εχεις απο την μερα που γενιεσαι πιστευω και εγω....
    το πως ομως μπορει αυτο να διαμορφωθει να αλλαξει ειναι αναλογα με τις καταστασεις που βιωνει κανεις στην ζωη του και οχι δεν λεω απο μαστερ να γινει σκλαβος.....
    (που δεν ειναι λιγες η φορες που το εχω δει και το αναποδο φυσικα)
    λεω για καποια χρονικη περιοδο να το "αφησει" στην ακρη ή να αποπροσανατολιστει.....
    οπως γνωριζεις φιλτατε αδελφε μου Apollyon ποτε δεν εκρυψα απο κανεναν οτι ειμαι σκλαβα....
    το πως και το γιατι βγηκε η αναγκη να δω και κατι αλλο που με ενδιεφερε ομως ειναι κατι αλλο χωρις να με κανει αυτοματα Μιστρες...ελεος δηλαδη.....αλλα ταυτοχρονα δεν ακυρωνει οτι σε καποιους ανθρωπους μπορω να εχω αυταρχικη συμπεριφορα
    φερνω ως παραδειγμα εμενα γιατι ειμαι το μονο ατομο για το οποιο μπορω να μιλησω με συγουρια απο εκει και περα νομιζω οτι οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε δει αλλαγες στατους σε ανθρωπους ητε επιτυχημενα ητε αποτυχημενα...
    δεν αλλαζει το στατους αλλαζουν οι αναγκες .....ποτε καποιος δεν θα παψει να ειναι σκλαβος η Μαστερ..μπορει ομως να το αρνηθει να το αφησει και να του ξανα ερθει μετα απο χρονια,μηνες,μερες....

    Φιλτατη madlene ...
    γενηθηκες γενους θυληκου με bottom τασεις και συμπεριφορα που οσο μεγαλωνες σου εγιναν θελω και αναγκες και τελικα το ποια εισαι....ολοι ετσι γεννιομαστε......με συμπεριφορες που ητε τις αποδεχομαστε και τις δεχομαστε και γινονται μερη του εαυτου μας ητε τις απαρνιομαστε και ψαχνουμε μια ζωη τι ειμαστε και που παμε...

    MasterPerris δεν γνωριζω αν κραταγα ομπρελα τοτε η οχι αλλα merci για τα λογια σου.


    οπως παντα αυτη ειναι η δικη μου αποψη και η δικη μου οπτικη σωστη η οχι....
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ο Κύριος μου

    Ρε συ Apollyon...; Σαν πολύ συχνά συμφωνώ τελευταία μ' αυτά που γράφεις παλληκάρι μου, και μου κάνει εντύπωση. Δεν θυμάμαι να μας πολυσυνέβαινε παλιότερα, να συμφωνούμε...

    Λες τελικά, να πρέπει να ακολουθήσουμε τα τόσο όμορφα λόγια που μας έγραψε προσφάτως εκλεκτός συμφορουμίτης, και να φτιάξουμε καμμία κλίκα;



     
     
  5. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Re: Ο Κύριος μου

    Συμφωνώ..

    Αν πάρουμε όμως,την παραπάνω δήλωση ως κάτι το δεδομένο,πως εξηγούνται τότε τα "σκαμπανεβάσματα" στα στάτους που δηλώνει ο καθένας μας; Πως οι slaves γίνονται vanilla ή και το ανάποδο;

    Απλά δεν θέλουμε να αποδεχτούμε τη φύση μας και δοκιμάζουμε άλλα πράγματα;

    Τι μας φταίει τελικά;




    Και δεν ρωτώ τον Apollyon συγκεκριμένα... 


    Όποιες και αν είναι οι απαντήσεις (αν υπάρξουν) θεωρώ πως ο καθένας μας στο τέλος,πάλι στα ίδια γυρίζει..



     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ο Κύριος μου

    Συγνώμη, που πετάγομαι, αλλά από πότε το status, το έχουμε από την ώρα που γεννιόμαστε? Μήπως, κάποιος, από τους ανωτέρω θα μπορούσε με ε π ι σ τ η μ ο ν ι κ ά επιχειρήματα να το τεκμηριώσει?   
     
  7. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ο Κύριος μου

    To status, φυσικά, δεν το έχουμε. Κανείς δεν γεννιέται κάτι τόσο συγκεκριμένο. Κάποιοι πάντως, με βάση την προσωπική μας εμπειρία, πιστεύουμε ότι γεννιόμαστε με δεδομένες κάποιες τάσεις, μιά και τις διαπιστώσαμε από πάρα πολύ μικρή ηλικία. Και γιά κάποιους, είναι απόλυτα σταθερές αυτές οι τάσεις, δεν αλλάζουν, έστω κι αν κατά περιόδους ή κατά περίπτωση μπορούμε ίσως να τις "καταπιέσουμε" και να μπορούμε να λειτουργήσουμε εν μέρει και χωρίς την πλήρη ικανοποίησή τους.

    Επιστημονικά επιχειρήματα βεβαίως δεν υπάρχουν γι' αυτό, είναι κάτι που το έχουμε συζητήσει αναλυτικότατα στο παρελθόν... Ικανοποιητικά επιστημονικά επιχειρήματα βεβαίως δεν υπάρχουν, ούτε γιά την αντίθετη θέση, το ότι δηλαδή οι όποιες τάσεις δεν είναι εγγενείς αλλά επίκτητες.


    Συμφωνώ, my dear Lady, πως "ο καθένας μας στο τέλος, πάλι στα ίδια γυρίζει". Όπως και στο ότι πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο να αποδεχθούμε τη φύση μας, ή κι αν την αποδεχθούμε, μας δυσκολεύει αυτό ίσως στη ζωή μας, περιορίζοντάς μας τις επιλογές. Πάντως, προσωπικά, πιστεύω πως αν οι τάσεις γιά τις οποίες μιλούσα παραπάνω είναι βαθειά ριζωμένες μέσα σε κάποιον και δεν μιλάμε απλά γιά μιά σκηνή σε μιά ταινία π.χ. που δημιούργησε κάποια φαντασίωση και την επιθυμία να πραγματωθεί, το να ακολουθήσει κάποιος τελικά αυτές τις τάσεις του, είναι μονόδρομος...

    Τα "σκαμπανεβάσματα" οφείλονται φυσικά, στις "λακκούβες" του δρόμου... Ναι, κάποιος ξέρει πως αυτό που θέλει είναι να υποτάσσεται, αλλά πόσο εύκολα μπορεί να βρει ταίρι γιά να ικανοποιήσει την ανάγκη του αυτή, και παράλληλα να του κάνει και σαν ταίρι γενικά; Γιά να μην αναφέρουμε φυσικά τα παντοίου είδους πρακτικά και κοινωνικά, μικρότερα ή μεγαλύτερα προβλήματα που συνεπάγεται μιά "ιδιόρρυθμη" ερωτική ζωή. Και τίς κακές εμπειρίες που μπορεί να έχει αποκομίσει κάποιος από τις μέχρι τούδε προσπάθειες να ζήσει όπως θα ήθελε, που, ειδικά σ' αυτό το χώρο, μπορεί να είναι ιδιαίτερα (κατά κυριολεξίαν) οδυνηρές...

    Εκ του αντιστρόφου εύλογο βέβαια, είναι και το να δηλώνει slave π.χ., κάποιος ως χθες vanilla. Εξελίχθηκε. Υπάρχει απόσταση ανάμεσα στην υποψία και τη συνειδητοποίηση κάποιων τάσεων, και την απόφαση να ζήσει πλέον τη ζωή του κάποιος, ακολουθώντας αυτές τις, κατασταλλαγμένες πλέον, τάσεις. Δεν παίρνει σε όλους τον ίδιο χρόνο, γιά να καλύψουν αυτή την απόσταση. Εκτός του ότι, και η αφετηρία διαφέρει πάντα, από άνθρωπο σε άνθρωπο...
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Ο Κύριος μου

    To αντίστροφο τί σημαίνει, αν το παραπάνω σημαίνει εξέλιξη;
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο Κύριος μου


    Δεν απάντησα ήδη; Αν η επιλογή του "slave" ήταν συνειδητή, σοβαρή και ώριμη, προφανώς η επιστροφή στο "vanilla" είναι οπισθοδρόμηση, κάτω από το βάρος των όποιων δυσκολιών, είτε προέρχονται από μέσα, είτε απ' έξω μας.

    Βεβαίως, αυτά δεν τα λέω λαμβάνοντας και πολύ υπ' όψιν μου τό τί δηλώνει ο καθείς ως status στο φόρουμ. Μιλώ γιά σοβαρές επιλογές, "out there", στον πραγματικό κόσμο, και με προαπαιτούμενο την ύπαρξη κάποιων εμπειριών...
     
  10. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Ο Κύριος μου

    Αγαπητοί, συγγνώμη αν σας χαλάω την όμορφη διάθεση συμφωνίας που επικρατεί, αλλά λέω να εκφράσω τις αντιρρήσεις μου. Λυπάμαι που θα σας το πω, αλλά μέχρι σήμερα δε νομίζω να έχει ανακαλυφθεί κάποιο γονίδιο που να ευθύνεται για την ανάπτυξη κυριαρχικών ή υποτακτικών τάσεων. Και μέχρι, λοιπόν, να ανακαλυφθεί θα συνεχίσω να πιστεύω πως η ανάπτυξη τέτοιων χαρακτηριστικών οφείλεται κατά κύριο λόγο σε βιώματα που λαμβάνει το άτομο. Σε ποια ηλικία τα λαμβάνει; Λογικά σε μικρή, ίσως τόσο μικρή που αδυνατεί εκ των υστέρων να τα αποκωδικοποιήσει, και θεωρεί τις όποιες τάσεις του σαν να γεννήθηκε μ' αυτές. Η ύπαρξη κάποιου ηγετικού προσώπου στο σπίτι, μία ώριμη (για τα δεδομένα της ηλικίας του παιδιού) συμπεριφορά εκ μέρους των γονέων, ίσως η αναγνώριση από το περιβάλλον του παιδιού κάποιων ιδιαιτεροτήτων πάνω του θα μπορούσαν να εξηγήσουν την εμφάνιση τέτοιων φαινομένων. Πάντως, δεν πιστεύω πως κάποιος γεννιέται με κυριαρχικές ή υποτακτικές τάσεις.
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Ο Κύριος μου


    Φίλε μου, μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις, αλλά κι εμείς μπορούμε να πιστεύουμε το αντίθετο, έτσι δεν είναι; Το θέμα της ύπαρξης ή μη, γονιδίου, έχει ξανασυζητηθεί, και μάλιστα πρόσφατα, και είναι απόλυτα γνωστό το πως δεν έχει ανακαλυφθεί (γιά την ώρα θα πω εγώ) τέτοιο γονίδιο. Πριν από μερικά χρόνια όμως, δεν είχε ανακαλυφθεί επίσης ακόμη ο πλανήτης Πλούτων, και το ηλιακό σύστημα, μιά χαρά λειτουργούσε και τότε. Και στην περίπτωση αυτή, μιλάμε γιά μαθηματικά και Φυσική. Κάτι δεν θα έπρεπε να βγαίνει σωστό στις μετρήσεις των παλιότερων αστρονόμων, αλλά σύμφωνα με τις τότε γνώσεις και θεωρίες τους, όλα έβαιναν καλώς, και δίχως Πλούτωνα...

    Το ζήτημα είναι, κατά πόσο σου φαίνονται πειστικές οι θεωρίες που εμφανίζουν τις διάφορες σεξουαλικές (ή όποιες) τάσεις ως επίκτητες, αποκλειστικά. Προσωπικά δεν με πείθουν καθόλου, χωρίς να αρνούμαι βέβαια, πως κάποια χαρακτηριστικά του καθενός μας, μπορεί κάλλιστα να είναι και επίκτητα. Όχι όλα όμως, πάντα, και αποκλειστικά...
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ο Κύριος μου

    Είναι σα να συζητάμε σοβαρά, αν η αστρολογία είναι επιστήμη...