Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπάρχει nature submissive;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 26 Μαρτίου 2006.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ο Κύριος μου

    Θεωρώ ότι η υποτακτικότητα, η κυριαρχία είναι επίκτητες συμπεριφορές άμεσα συνδεδεμένες με πρώιμες εμπειρίες.

    Απλή λογική απόδειξη, ότι αν η υποτακτικότητα ήταν αποτέλεσμα γονιδίου, τότε ο φέρων αυτό, δεν θα μπορούσε να επιλέγει πού θα υποταχθεί και πού όχι. Το άτομο υπακούωντας στο γονίδιο θα υποτασσόταν σε όλον τον κόσμο. Θα αδυνατούσε να ξεφύγει από την βιολογική εντολή που του εδόθη "Υποτάξου" Μοναχά αν υπάρχουν εξειδικευμένα γονίδια, που γράφουν το έιδος της υποταγής (κοινωνική, ερωτική κλπ) και τα ονόματα των Κ. Αλλά μια απλή ανάγνωση των κειμένων του φόρουμ, αποδεικνύει ότι οι υποτακτικοί/ες, υποτάσσονται στο πεδίο που αποφασίζουν και στον ΕΝΑΝ τον ΜΕΓΑ το ΘΕΟ. ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ δηλαδή, χωρίς καμία δυσκολία του "δεν μπορώ" που διαβάζουμε στο σχετικό νήμα. Σε αντίθεση η παχυσαρκία, όταν έχει βιολογικό υπόβαθρο, ταλαιπωρεί αφάνταστα τον υπέρβαρος να περιορίσει την όρεξή του και τρώει ότι βρει. ΆΡΑ αν η υποτακτικότητα ήταν αποτέλεσμα γονιδιακού καπρίτσιου, ο φέρων αυτή θα δυσκολευόταν, θα αδυνατούσε έστω να διακρίνει, να την ελέγξει, (θα έχρηζε και φαρμακευτικής αγωη΄ς προς τούτο) και όχι άνετα να διαλέγει πού θα υποταχθεί και πού όχι, διότι το γονίδιο θα τον υποχρέωνε σε γ ε ν ι κ ε υ μ έ ν η υποτακτικότητα και όχι σε σ υ γ κ ε κ ρ ι μ έ ν η και επιλεκτική υποταγή στον Α αλλά όχι στον Β. Αν πάλι η υποτακτικότητα ήταν γονιδιακή, θα έπρεπε ο φέρων αυτή για να μπορέσει να υποταχθεί επιλεκτικά να δώσει μεγάλη μάχη χειραγώγησης, ελέγχου της γονιδιακής υποτακτικότητάς του ώστε να μπορέσει να την περιορίσει να την κατευθύνει στον ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ, τέτοια μάλιστα μάχη, που το κόψιμο του τσιγάρου των ναρκωτικών θα ήταν "παιδικές χαρές'. Άρα κάποιος δεν μπορεί να περιορίσει το τσιγάρο και το φαί αλλά μπορεί να ελέγξει και να κατευθύνει, (έχοντας και συγκεκριμένη άποψη για το ποιος αξίζει την υποτάγή του και ποιος όχι), την γονιδιακή εντολή "υποτάξου" (???)  
     
    Last edited by a moderator: 18 Φεβρουαρίου 2009
  2. kiss_me

    kiss_me Regular Member

    Re: Ο Κύριος μου

    αχα! θα φεύγω πιο συχνά, αφού εμπνέεστε κ γράφετε, στις προσωπικες ιστορίες μου.
    Αν κ παραδέχομαι ότι ειμαι ακομα στο Βερολίνο (αχχχ) θα πω κ εγώ κάτι, κ μην πυροβολήσετε όλοι μαζί, οεο...

    απο την...μεγάλη μου εμπειρία (σουτ!) έχω να πω τα εξής:
    Μιλάμε για καθαρόαιμη διαστροφή (ανεξαρτητου στατους).
    Η διαστροφή λοιπόν, δεν έχει επιστροφή.
    Ειναι μια σκαλίτσα, καλά ντε, σκάλα είναι, μαρμάρινη μεγάλη, που το ένα σκαλί οδηγεί στο άλλο, κ αυτό στο επόμενο...
    Χωρίς επιστροφή...
    Σκλάβα δεν γεννήθηκα, τασεις υποτακτικές είχα -τρομάρα μου - μου έμεινε όμως η διαστροφή κ συνεχίζουμε  

    Λίγο επίκτητα μου κάνουν, τα στάτους.
     
  3. maiy

    maiy New Member

    Re: Ο Κύριος μου

    αν μου επιτρεπετε να πω και γω κατι στη συνομιλια σας που ομολογουμενως δεν την εχω διαβασει ολη,
    εγω λοιπον ανακαλυψα ή καλυτερα μου την ανακαλυψαν την υποτακτικοτητα μου κοντα στα σαραντα μου χρονια. ποτε πριν δεν ειχα υποψιαστει οτι την εχω το αντιθετο μαλιστα μπορω να πω. πως να το θεωρησω λοιπον? οτι την ειχα γονιδιακα και εγινε κατα καποιο τροπο αφυπνιση η οτι δεν την ειχα και μου την εμφυτευσε ο τοτε κυριος μου?
    ευχαριστω.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Η κυριαρχία και η υποταγή πιστεύω ότι είναι η αντανάκλαση ορισμένων ψυχικών αναγκών του καθένα μας. Πρώτα πιστεύω ότι βγαίνουν στην επιφάνεια οι ανάγκες, έπειτα νιώθουμε το κενό και αναγκαζόμαστε να βρούμε έναν τρόπο να το καλύψουμε και μετά ταυτιζόμαστε με ό,τι αποκαλείται κυριαρχία ή υποταγή, αφού τελικά εκεί βρήκαμε, αν βρήκαμε, τις λύσεις μας.

    Γι αυτό νομίζω ότι ούτε nature, ούτε nurture   αφού οι ψυχικές μας ανάγκες βγαίνουν μεν από μέσα μας αλλά είναι αυτοαναφορικές και αποτέλεσμα ωριμότητας. Που σημαίνει, ότι ακόμα κι αν υπάρχουν πρώϊμες εμπειρίες που συνδέονται με σαδισμό ή μαζοχισμό - που σε όλους μας υπάρχουν - δε είναι απαραίτητο ότι αυτές θα αξιοποιηθούν αν δεν προκύψουν στην πορεία και πολύ αργότερα οι ανάλογες ψυχικές ανάγκες.
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Re: Ο Κύριος μου

    Και εγώ συμφωνώ. Με αυτό γεννιέσαι, όσο για τους άλλους που αλλάζουν, απλά ψάχνονται (αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα γιατί θα ξεκινήσουν καυγάδες).

    Το έχω ψάξει elfcat, δεν είναι εύκολο να το αναλύσεις επιστημονικά. Η ψυχολογία δε βοηθά, ακόμα ούτε η ανθρωπολογία, ούτε οι συμβολισμοί. Θέλει πολλή μελέτη και σταττιστική έρευνα, κάτι που δεν κάνει εύκολα κανείς. (Ίσως γιατί δενανοίγεται ο κόσμος.) Κάποια πρότυπα μπορεί να επιδράσουν, αλλά ποιά; Σε αυτό το ερώτημα πάλι δεν απαντάς εύκολα.

    Το θέμα είναι ότι εξαρτάται από το άτομο. Άρα έχουμε να κάνουμε με ανάλυση χαρακτήρων και όχι με μαζική ψυχανάλυση (που έτσι ή αλλιώς δε γίνεται). Είναι δύσκολο σου λέωωω. Τα υπόλοιπα σε pm ή από κοντά, για να μην κουράζουμε και τους άλλους, εκτός και αν το θέλουν, οπότε πάω πάσο.
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2009
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Re: Ο Κύριος μου

    Μέσα στο γράμμα και στο πνεύμα του νήματος νομίζω ότι είμαστε...
    Η βασική θέση μου, είναι ότι όπως δεν πιστεύω ατην ύπαρξη του Θέου (πράγμα διάφορο από το πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεος), ακριβώς επειδή μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν αποδείξεις για τη ύπαρξη ενός καλού παππούλη εκεί πάνω, έτσι λέω ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει γονίδιο υποτακτικότητας ή κυριαρχικότητας (πράγμα διάφορο από το πιστεύω ότι δεν υπάρχει γονίδιο υποτακτικότητας ή κυριαρχικότητας). Η ύπαρξη γονιδίου δεν έχει κάνει με στατιστική, ή ψυχολογία. Υπάρχει ή δεν υπάρχει.

    Το να βασίζω όμως την θέωρηση του εαυτού μου πάνω σε κάτι που μέχρι σήμερα ουδείς επιστήμονας έχει ισχυρισθεί, ή επικαλεστεί, προσθέτωντας την ιδική μου έλλειψη των βασικών επιστημονικών γνώσεων περί τέτοιων θεμάτων, (που θέλω να αγνοοώ) με επιχείρημα ότι η επιστήμη έχει πολλάκις κάνει λάθος (ξεχνώντας τις πολλάκις στη ν φορές που είναι ορθή), ή το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει ακόμη φτάσει στο κατάλληλο επίπεδο ώστε να το ανακαλύψει, ενώ εγώ το έχω ανακαλύψει ή συμπεράνει έμμεσα με τρόπο μαγικό, δεν οδηγεί σε ασφαλή συμπεράσματα για τον εαυτό. Στην πραγματικότητα διαφωνώ με την μέθοδο που ορθώνεται ο ισχυρισμός και λιγότερο με αυτόν καθ εαυτόν τον ισχυρισμό.

    Συμφωνώ μαζί σου κατά τα λοιπά.   
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απορια αφελους:
    Εχει παρατηρηθει σε αλλο εμβιο ον πλην του ανθρωπου ποικιλοτητα στην σεξουαλικη του συμπεριφορα;
    εχουμε παρατηρησει γατες μαζοχιστριες; Λεοπαρδαλεις κυριαρχες;Λεοντες ποδολαγνους; σκιουρους υποτακτικους;
    Τι θα εξυπηρετουσε την οικονομια της φυσης η γονιδιακη προβλεψη μιας πολυποικιλοτητας στον τροπο εκφρασης της σεξουαλικοτητας εκαστου και στις μεθοδους με τις οποιες αντλειται η σεξουαλικη απολαυση;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Υπάρχει nature submissive;

    Καθoλου αφελης η ρητορικη απορια. Δε νομιζω να υπαρχουν ουτε ποδολαγνοι λεοντες, ουτε υποτακτικοι σκιουροι... Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοση εμμονη με το να αποδειξουμε πως εχουμε γεννηθει καπως. Τοση αναγκη εχουμε το να δειξουμε διαφορετικοι, που φτανουμε σ' εκεινο το σημειο?
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @MindMaster θαυμάζω απεριόριστα την υπομονή σου να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια, όταν ξεκάθαρα όσοι δεν κατάλαβαν τι λες μετά την 2η επανάληψη, απλά δεν θέλουν να καταλάβουν.  


    Εμφανίστηκαν κι άλλοι υποψήφιοι για νόμπελ βιολογίας!

    Βρίσκομαι σ ένα φόρουμ με διάνοιες βιολόγους μάλλον, αλλιώς μου είναι ακατανόητος ο φανατισμός με τον οποίο προσπαθούν να πείσουν αντιτάσσοντας έλλειψη επιστημονικά τεκμηριωμένων αποδείξεων για την άποψη με την οποία διαφωνούν, μη έχοντας αντίστοιχη επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για την δικιά τους.

    Διασκεδαστικό το ομολογώ  

    Το αν νομίζεις ή όχι κάτι είναι αναφάιρετο δικαίωμα σου.
    Το ίδιο αναφαίρετο δικαίωμα κάποιου άλλου είναι να ασπάζεται μια διαφορετική θεώρηση πραγματων.
    Και μέχρι στιγμής εμμονή έχουν εκφράσει μόνο όσοι δεν αποδέχονται την δυνατότητα ύπαρξης κάποιου γονιδίου που να δημιουργεί κάποιες κυριαρχικές ή υποτακτικές τάσεις, χωρίς να έχουν καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη θέση που να στηρίζει την άποψη τους, όπως δεν έχω ούτε εγώ που πιστεύω στο αντίθετο.

    Δεν νομίζω πως οφείλεται σε οποιαδήποτε ανάγκη να δείξω διαφορετική για να φτάσω σε οποιαδήποτε σημείο, είμαι διαφορετική σε πολλά όπως είμαι και όμοια σε πολλά με άλλους και δεν νομίζω στην ηλικία μου να έχω ανάγκη από οποιεσδήποτε θεωρείες να στηρίξω την όποια μοναδικότητα μου.
    Δεν νομίζω επίσης να έχει ανάλογη ανάγκη ούτε ο MindMaster.

    Οπότε εφόσων δεν υπάρχει η ανάγκη για τους λόγους που αναφέρεις, μήπως να συμφωνουσαμε, πως ο καθένας έχει δικαίωμα στην προσωπική του άποψη και κοσμοθεωρία, ακόμη κι αν σε κάποιους δεν είναι κατανοητή ή δεν είναι αποδεχτή?

    Από τη στιγμή που δεν αμφισβητώ μια επιστημονικά αποδεδειγμένη θεωρία-νόμο, για να με βαρέσετε με τις αντράνταχτες αποδείξεις στο κεφάλι, θεωρώ πως είμαι το ίδιο τουλάχιστο έξυπνη και ικανή να βγάζω συμπεράσματα και να ασπάζομαι την μία ή την άλλη θεωρία με τον οποιοδήποτε εδωμέσα.
    Κάποιοι ξεκάθαρα θεωρούν πως ανάλογη εξυπνάδα και ικανότητα έχουν μόνο οι ίδιοι....
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2009
  10. Ξεκίνησα όντας slave. Υπήρχε μέσα μου κ ο πρώτος Κύριος μου,το έβγαλε στην επιφάνεια.Μετά δεν βρήκα κανέναν που θα του άξιζε να είναι Κύριος μου κ έτσι άρχισα να βλέπω όλους τους άντρες κατώτερους του. Σταδιακά έγινε η μικρή σκλαβα μια Domme.Ποτέ δεν χάρηκε πραγματικά το ο,τι έκανε παρόλο που αποκόμιζε ΣXEΔON την ίδια ένταση από αυτές τις ιδιαίτερες στιγμές.Συνειδητοποίησα λοιπόν πως όσο κ αν προσπαθήσω να ξεφύγω από αυτό που πραγματικά είμαι,κορόιδευα μόνο τον εαυτο μου κ κανέναν άλλον. Αποφάσισα λοιπόν, να είμαι σκλαβα ξανά-μόνη-σε αναζήτηση Εκείνου που θα είναι άξιος να είναι Κύριος κ Σύντροφος μου.Γεννιέσαι σκλάβα,πεθαίνεις σκλάβα. Πιο ελεύθερη όμως από ποτέ...
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Υπάρχει nature submissive;

    Εμφανίστηκαν κι άλλοι υποψήφιοι για νόμπελ βιολογίας!

    Βρίσκομαι σ ένα φόρουμ με διάνοιες βιολόγους μάλλον, αλλιώς μου είναι ακατανόητος ο φανατισμός με τον οποίο προσπαθούν να πείσουν αντιτάσσοντας έλλειψη επιστημονικά τεκμηριωμένων αποδείξεων για την άποψη με την οποία διαφωνούν, μη έχοντας αντίστοιχη επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για την δικιά τους.

    Διασκεδαστικό το ομολογώ.......Μαdlene said..η εμμονη που λεγαμε 
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Γεννημένος για να υπηρετείς άλλους;



    Θλιβερό...