Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπαναχώρηση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Gandalf, στις 5 Ιουλίου 2007.

  1. Gandalf

    Gandalf Storyteller, Rebel, Mentor

    Τίποτε εκτός από την γνώση αυτού που είναι.
    Πόσο εύκολα μπορεί να υπαναχωρήσει ένα υποτακτικό άτομο, και να επιστρέψει σε βανίλα κατάσταση;

    Είναι εφικτό;
    Και αν ναι, πόσο καταπιεσμένο θα νιώθει το άτομο αυτό;
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Τι κάνουμε τώρα; Παίζουμε το παιχνίδι «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;»
    Απαξιώνουμε κάθε άνθρωπο που σε μια στιγμή της ζωής του νόμισε ή και πίστεψε πως ανήκει κάπου και δεν του δίνουμε το δικαίωμα της υπαναχώρησης;
    Δεν είναι θρησκεία το bdsm.

    Αυτό το «Και αν ναι, πόσο καταπιεσμένο θα νιώθει το άτομο αυτό;» μου θυμίζει κάτι καλόγερους στο άγιο όρος που τα είχαν με τους αιρετικούς.

    Και βέβαια είναι εφικτή η υπαναχώρηση. Και όταν γίνει την κατάλληλη στιγμή, όχι μόνον δεν είναι καταπίεση αλλά είναι απελευθέρωση.
     
  3. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: Re: Υπαναχώρηση...

    Ακόμη και τις θρησκείες τις εγκαταλείπουμε...
     
  4. kassandra

    kassandra Guest

    Ακομα και αν πιστεψε πως ανηκει καπου οταν αυτο το Καπου τον διωχνει δεν μπορει να κανει αλλιως απο το να υπαναχωρησει νομιζω, το αν θα υπαρξει ευτυχισμενο παλι....δεν ξερω το ψαχνω θα σας πω μολις το ανακαλυψω
     
  5. fractal

    fractal Regular Member

    Ο Ted BUDDY είχε περιόδους "emotional cooling off " και ήταν γοητευτικός πίσω από την μάσκα της σωφροσύνης αλλά μετά την πρώτη του φορά ο ορισμός ήταν περιορισμός.
    Ορθολογικοποιούμε τα πάντα χρησιμοποιώντας σοφά και επιδέξια τους μηχανισμούς άμυνας.
    Αλλά σκάμε χαμόγελο στις αυστηρές παράλογες διαταγές και τρέχουμε ενώ το βλέμμα μας είναι καρφωμένο στο μικρό δάχτυλο του αριστερού ποδιού της λαχταρώντας την προσβολή σαν κατσαρίδες τα σκατά.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: Δεν τίθεται θέμα δικαιώματος αλλά επιθυμίας. Καθένας έχει το δικαίωμα της υπαναχώρησης, αν αυτό συμβαδίζει με την επιθυμία τότε θεωρητικά θα οδηγήσει στην ελευθερία στην οποία αναφέρεσαι. Σε κάθε περίπτωση η επιθυμία είναι αυτό που το καθιστά δεσμευτικό και από αυτή την οπτική έχει δίκιο ο Gandalf, όπως έχει δίκιο και ο Dream στό "bdsm να κάνουν όσοι δεν μπορούν να το αποφύγουν".

    Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια <χ>. Η ίδια η "επιταγή" σου αποτελεί σκληρό bdsm  
    (Γνωρίζω πως δεν θ' απαντήσεις βιαστικά)
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Κάνεις λόγο για ανθρώπους υποτακτικής ψυχολογίας ή για σκλάβους;
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Μα δεν διαφωνώ Μάστερ JP. Αναφέρομαι όχι στο γεγονός αυτό καθ΄αυτό της υπαναχώρησης αλλά στην απαξίωση αυτού του γεγονότος. Ή τουλάχιστον στο πως ήχησε στα αυτιά μου η φράση «Και αν ναι, πόσο καταπιεσμένο θα νιώθει το άτομο αυτό;».
    Ή αλλιώς για την «λύπη» που νοιώθει ο κυρίαρχος στην επιθυμία αυτή.

    Και αν έκρινα εξ ιδίων τα αλλότρια η μόνη περίπτωση να νιώσω ως παραπάνω είναι η στιγμή που η υπαναχώρηση ή η επιθυμίας αυτή γίνεται «τρεχάτε ποδαράκια μου» ή αλλιώς «το βάζω στα πόδια». Σκληρό bdsm δεν θες. Κάνω κι απ΄αυτό...πότε πότε.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πότε, πότε;  

    Δεν γνωρίζω πως χρησιμοποίησε ο Gandalf την φράση που αναφέρεις, στα δικά μου αυτιά ήχησε ως "εφόσον το "υ" βρήκε αυτό που αναζητούσε αναγνωρίζοντας την υποταγή του, δεν έπεται πως για να υπαναχωρήσει πρέπει να καταπιέσει αυτό που θεωρούσε πως το εκφράζει; Αν δεν αισθανθεί να καταπιέζεται το εξέφραζε πραγματικά ή ήταν απλώς ... <γελάει>"

    Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει πως η υποταγή δεν έχει "On/Off" switch. Δεν χρειάζεται, θεωρώ, να διευκρινήσω σε τι είδους υποταγή αναφέρομαι.

    ΥΓ. Τα "..." μπορουν ν' αντιατασταθούν με κάποιο θεμελειώδες για μένα ερώτημα.
     
  10. Guest05

    Guest05 Guest

    Πότε πότε χεχεχε. Πάντως δεν το ασκώ το σπόρ για χρόνια. Το παρακολουθώ απλά.

    Όπως και να χει η φράση του Γκανταλφ ήχησε στα αυτιά μας με διαφορετικό τρόπο. Δεν θα προχωρήσω λοιπόν παρακάτω μέχρι ο θεματοθέτης να μας μεταφέρει τον δικό του τρόπο.

    Ευχαριστώ πάντως που με το «Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει πως η υποταγή δεν έχει "On/Off" switch....» με απενοχοποίησες . Εμ δεν είμαι ο μόνος σε αυτόν τον πλανήτη που κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια.
     
  11. Gandalf

    Gandalf Storyteller, Rebel, Mentor

    Απάντηση: Υπαναχώρηση...

    Η φράση, χρησιμοποιήθηκε ως εξής:

    Ένας άνθρωπος, που έχει αποδεχθεί την υποταγή του και θεωρεί πως αυτό είναι, εάν αποφασίσει ή αναγκαστεί για κάποιο λόγο να την απαρνηθεί και να υπαναχωρήσει, θα νιώθει δυστυχισμένος. Το κενό που θα υπάρχει μέσα του, θα είναι τόσο μεγάλο, που σίγουρα δεν θα μπορεί να νιώσει «γεμάτος».

    Τώρα, οι άνθρωποι του στυλ, ας δοκιμάσουμε κι αυτό κι αν μας αρέσει βλέπουμε, ναι, μπορεί μετά από ένα αποτυχημένο season να υπαναχωρήσουν. Αλλά, δεν νομίζω πως οι πρώτοι έχουν κάποια σχέση με τους δεύτερους, και οι δεύτεροι με τον χώρο του Bdsm.

    @Syrah : Ναι, και στους δύο αναφέρομαι
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: Δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι η ψυχολογία να γίνει σκληρή επιστήμη.  

    Μέχρι τότε ας προσπαθούμε η παρουσία του παρατηρητη να μην επηρεάζει (όσο αυτό είναι δυνατόν) την παρατήρηση.

    ΥΓ.
    Ο λύκος κι αν εγέρασε... (τα αλλότρια που λέγαμε)

    (γνωρίζεις πως ... αστιευομαι <χ> )