Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτάσσω/υποτάσσομαι

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sapfw, στις 6 Σεπτεμβρίου 2007.

  1. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Πολύ κουβέντα και πολλές σελίδες επί σελίδων για το νόημα της υποταγής... η "υποταγή" σαν ουσιαστικό.


    Ας δούμε όμως το ρήμα που προέρχεται από το συγκεκριμένο ουσιαστικό:


    ενεργητική φωνή -- > υποτάσσω
    παθητική φωνή -- > υποτάσσομαι


    Πασιφανώς, η ενεργητική φωνή αρμόζει Στους Κυρίαρχους και η παθητική φωνή στους υποτακτικούς... τι σημαίνει όμως το συγκεκριμένο ρήμα για τον καθένα μας; ποιά είναι η ουσιώδης ενέργεια που το χαρακτηρίζει;


    Αναμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις Σ/σας και επιφυλάσσομαι να καταθέσω τη δική μου εν ευθέτω χρόνω
     
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    την γραματικη τησ ελληνικης γλωσσας ποτε δεν την εχω κατανοηση.οπωτε δεν μπορω να εχω αποψη περι αυτου.αυτο που ξερω ειναι οτι ο δυναμικος χαρακτιρας μιας γυναικας παντα με συνγκλονιζη.θελω να πιστευω οτι το bdsm δεν ειναι μαθημα νεοελληνικων αλλα τροπος ζωης.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    το τελευταίο πράγμα που ήθελα να κάνω είναι μάθημα γραμματικής  

    αυτό που ρωτάω είναι πως αντιλαμβάνονται Οι Κυρίαρχοι την ενέργεια του Υποτάσσω κάποιον και αντίστοιχα πως αντιλαμβάνονται οι υποτακτικοί την ενέργεια του να υποτάσσονται σε Κάποιον, τι σημαίνει δηλαδή το "Υποτάσσω" και "υποτάσσομαι" για Τ/τον Κ/καθένα που Τ/τον αφορά
     
  4. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    ειναι κατι το οποιο δεν ελενχεται κατι το οποιο δεν μπαινη σε καλουπι.απλα σε παρασερνη καπου μακρια.και το πιο δυσκολο ειναι το μετα.η αυτογνωσια μερικες φορες ειναι δυσκολο πραγμα
     
  5. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    Να βαζει εμενα πανω απο τον εαυτο του...καθε κινηση και προταση του να αρχιζει με γνωμονα αυτο.
     
  6. sayuri

    sayuri New Member

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    Πολύ ωραίο θέμα sapfw
    Είχα γράψει σήμερα σε ένα άλλο θέμα.

    Για μένα είναι συναίσθημα, είναι αίσθηση, είναι κάτι ¨έξω¨ από μένα που πρέπει να μου το εμφυσήσει κάποιος μέσα μου, σαν μια μικρή φλόγα που φουντώνει.
    Δεν έχει να κάνει με την δική μου επιθυμία αυτό, όσο και αν θέλω να υποταχτώ μου είναι αδύνατον να το νιώσω αν κάποιος δεν αγγίξει τις κατάλληλες χορδές, είναι ας πούμε σαν μια μελωδία που χρειάζεται τον βιρτουόζο της για να ακουστεί.
     
  7. Kits

    Kits Contributor

    Υποτασσω = δινω ''ζωη'' και ''ενεργεια''

    υποτασσομαι = παιρνω ''ζωη'' και ''ενεργεια''



    αμα δεν το ζησεις δεν μπορεις να το καταλαβεις, ποσο μαλιστα να το γραψεις.....
     
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    έτσι όπως το περιγράφεις, οι υποτακτικοί δεν προσφέρουν τπτ
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    προσφερουν ....

    Την χαρα* του Υποτασσω... δεν ειναι και λιγο!



    ( *''χαρα'' ισως να ειναι ακαταληλη λεξη αλλα δεν ειμαι καλος στο μπλα μπλα ..οποτε βαλε οποια λεξη νομιζεις εσυ. Σου Εχω εμπιστοσυνη! )
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Υποτάσσω = Διεκδικώ, παρουσιάζοντας με λόγο και έργο την δική μου προσωπικότητα, την ελευθερία του ανθρώπου, την οποία και επιθυμώ να διαχειριστώ. Παράλληλα, διεισδύω στην ψυχολογία της, εντοπίζοντας δυνατά και αδύνατα στοιχεία της προσωπικότητάς της και κινούμαι μεθοδικά προς την μεταποίηση αυτών, σύμφωνα με την εικόνα – πρότυπο που έχω για εκείνη. Μεταθέτω το κέντρο βάρους της αισθητικής της αντίληψης από την ίδια (το τι αίσθηση της προκαλεί σε εκείνη κάτι που αντιλαμβάνεται) προς εμένα (αν αυτό εκφράζει και ικανοποιεί εμένα). Κατ’ ουσία, ο κινητήριος μοχλός της είναι να επιθυμεί να είναι η καλύτερη για εμένα και να λαμβάνει ευχαρίστηση από εμένα, εξαιτίας της ικανοποίησης που μου προσφέρει (σε περισσότερα του ενός επιπέδου).
    Το ρήμα “υποτάσσω” από μόνο του δείχνει διάρκεια, δηλαδή μια διαρκή ενεργητική κατάσταση από πλευράς Κυρίαρχου. Ωστόσο, υπάρχει ένα (καθαρά υποκειμενικό) σημείο όπου Κάποιος μπορεί να ισχυριστεί πως “υπέταξε τον άνθρωπο που τον ενδιαφέρει” (ανάλογα με το πώς αντιλαμβάνεται την συμπεριφορά της προς υποταγή γυναίκας απέναντί του) και συνεχίζει να τροφοδοτεί αυτήν την κατάσταση.
    Η ερμηνεία που αποδίδω στην λέξη αυτή πιθανόν να θυμίζει το ρήμα “αφομοιώνω”, όμως οι δυο προσωπικότητες παραμένουν διακριτά διαφορετικές και με ξεκάθαρα διαφορετική θέση και ισχύ στην σχέση. Για να υφίσταται υποταγή, θα πρέπει να υπάρχει προσωπικότητα που υποτάσσεται.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2007
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Υποτάσσω/υποτάσσομαι

    ευχαριστώ Ό/όλους-ες για τις απαντήσεις Σ/σας  


    Για μένα, η διαδικασία της υποταγής, η ενέργεια δηλαδή του υποτάσσομαι, είναι μια διεργασία εγκεφαλική και χρονοβόρα. Ξεκινάει με το να μου τραβήξει Ένας Κυρίαρχος την προσοχή. Το επόμενο βήμα –και το πιο δύσκολο κατ’ εμέ- είναι να τη διατηρήσει. Αυτό είναι το πρώτο «τείχος» που πέφτει… και υπάρχουν πολλά «τείχη» που πρέπει να πέσουν για να επιτευχθεί η υποταγή. Ένα τέτοιο είναι η εμπιστοσύνη που πρέπει να κερδηθεί… ένας πύργος που χτίζεται λιθαράκι-λιθαράκι…

    Κάπως έτσι έχει Κυριαρχηθεί το λογικό… έχει μπει ο σπόρος και σιγά σιγά μεγαλώνει… σειρά έχει το θυμικό… τα λόγια Του αρχίζουν να μιλάνε στην ψυχή μου, η προσωπικότητά Του μονοπωλεί τη σκέψη μου, αρχίζω να θέλω να κάνω πράγματα για να Τον ευχαριστήσω (το θυμικό επηρεάζει το επιθυμητό) και το βασικότερο, αρχίζω μόνη μου να γκρεμίζω ένα ένα τα «τείχη»… είναι η φάση που νιώθω το εγώ μου να συρρικνώνεται, που αρχίζω να νιώθω «μικρή» απέναντί Του, είναι η φάση που αφυπνίζεται η εντελέχειά μου…
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Υποτασω= αναπνεει μονο για εμενα, ζει μονο για εμενα, υπακουει μονο εμενα και ελεγχω πρωτα το μυαλο του και μετα το κορμι του!
    Υποτασσομαι= ολα τα παραπανω στο αντιθετο τους!!