Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή. Εμπνέεται, επιβάλλεται ή και τα δύο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος kinvara, στις 25 Ιουλίου 2023.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Έχοντας κατά νου τα παραπάνω, η υποταγή δεν είναι διόλου εύκολη υπόθεση.
    Επιβάλλεται, εμπνέεται ή και τα δυο; Αν επιβάλλεται πως γίνεται. Ποιοι είναι οι δυνατοί τρόποι επιβολής της;
    Όπως προείπα μπορεί να μην είναι εύκολη υπόθεση. Μπορεί να μην είναι για όλους αλλά για την μερίδα αυτών που επιλέγουν να ζουν σε σχέσεις Κυριαρχίας/υποταγής είναι ζητούμενο. Γιατί;
    Τι προσφέρει στη σχέση Σ/σας και στο μέσα Σ/σας ;
    Ποια είναι η θέση της υποταγής στην καθημερινότητα και ποια στην σεξουαλικότητα;
    Η επιβολή της είναι μια μόνιμη κατάσταση και πόσο εύκολο είναι να χαθεί;
    Καλοκαιράκι γαρ αλλά το μικρόβιο δε χάνεται. Κάθε βίωμα, καθε σκέψη καθε γνώμη θα εκτιμηθούν.
    Ευχαριστώ σας.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό που επιβάλλεται είναι η Κυριαρχία, η υποταγή είναι μία από τις πιθανές αντιδράσεις αλλά όχι η μόνη.

    Δεδομένου του παραπάνω, και τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, στα πλαίσια του BDSM το Κ δεν επιβάλει υποταγή, γιατί επιβολή της σημαίνει ότι έχεις στερήσει τις υπόλοιπες δυνατότητες αντίδρασης (πχ πόδια στους ώμους και μην τον είδατε τον Παναή), την εμπνέει. Αναγνωρίζεται η ισχύς και το Κ είναι τέτοιο που το υ δεν μπορεί να κάνει αλλιώς γιατί δε θέλει να κάνει αλλιώς.

    Και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις το παραπάνω σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως η υποταγή είναι δώρο, για την ακρίβεια, και με τη δική μου οπτική, η υποταγή είναι λάφυρο.
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Αχ @kinvara θίγεις πολλά και διαφορετικά ερωτήματα!!!

    Δεν ξέρω αν η υποταγή εμπνέεται ή επιβάλλεται, ξέρω όμως ότι είναι εκείνο το γαμημενο κλικ που γίνεται μέσα σου άπαξ και άκους τη Μαρινέλλα στο κεφάλι σου:


    Και όχι, δεν είναι έρωτας... Ο έρωτας είναι το παιδί στο νηπιαγωγείο, η υποταγή είναι @ συνειδητοποιημέν@ φοιτητ@ στο μεταδιδακτορικό...

    Το είχε περιγράψει πολύ ωραία η @margarita_nikolayevna αλλά καύσωνας γαρ, που να ψάχνω για quote, θα το γράψω όπως το θυμάμαι: @ Κ είναι το κέντρο του κόσμου γύρω από το οποίο περιστρέφεσαι και η υποταγή είναι η φυγόκεντρος δύναμη που σε κρατάει σε σταθερή πορεία (ελπίζω να το μετέφερα σωστά και να μην το σκότωσα στη μετάφραση!)
    Δεν καταλαβαίνω το διαχωρισμό καθημερινότητα/σεξουαλικότητα... Η υποταγή είναι μία και είναι ίδια παντού...

    Το συντονισμό με το είναι μου... Αν δεν υπάρχει, είμαι εγώ αλλά δεν είμαι εγώ -σαφεστατο, δε λέω αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς  

    Επιφυλάσσομαι να επανέλθω, μια που τα θέματα είναι πολλά! (όχι, δεν είναι απειλή, αν και ακούστηκε ως τέτοια)
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2023
  4. slave32

    slave32 Regular Member

    Εχετε σκεφτει το ενδεχομενο απλα να ειναι το οχημα της μετουσιωσης της καυλας μας!?
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Υπεραπλουστευμένη και μονοεπίπεδη άποψη περί υποταγής και λυπάμαι που το λέω αλλά έχω παρατηρήσει ότι κυριαρχεί αυτή η θέαση της υποταγής μεταξύ των αντρών που δηλώνουν υ... Και όχι επειδή οι γυναίκες μόλις τα τελευταία χρόνια άρχισαν να αποδέχονται και να μιλούν για την καύλα τους, αλλά επειδή η υποταγή είναι κάτι πολύπλοκο και πρωτίστως εγκεφαλικό και βιώνεται διαφορετικά από τα δύο φύλα...

    Προσωπικά με καυλωσαν πολλοί άντρες στη ζωή μου (τόσο σωματικά όσο και εγκεφαλικά), δεν υποτάχθηκα σε όλους
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Δεν νομίζω ότι η υποταγή επιβάλλεται.

    Νομίζω ότι επιβάλλεται η Κυριαρχία.

    Ως εκ τούτου Φρονώ πως η αρχική διατύπωση περί επιβολής της υποταγής είναι και εξαρχής προβληματική.

    Βέβαια μπορεί εδώ να συμβαίνει αυτό που οι αρχαίοι πρόγονοι έλεγαν «γλώσσα λανθάνουσα τ’ αληθή λέγει».

    Αλλά ποιος Είμαι Εγώ που θα κρίνω την λανθάνουσα γλώσσα που λέει την αλήθεια.

    Ο καθένας όπως το έχει στη ζωή του και σεβαστό.

    «Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα» που λέει και ο σοφός λαός.

    Η Κυριαρχία λοιπόν επιβάλλεται ή εμπνέεται;

    Το παραπάνω έχει απασχολήσει αρκετές φορές το φόρουμ.

    Κατά τη γνώμη Μου η χρήση των δίπολων στο δημόσιο διάλογο δεν ευνοεί τη σύνθεση αλλά μοιραία οδηγεί στη διχογνωμία.

    Επίσης κατά τη γνώμη Μου η Κυριαρχία και επιβάλλεται και εμπνέεται.

    Αυτό αφορά τον κάθε Κυρίαρχο και το μέσο (έμπνευση-επιβολή ) που ο Ίδιος Έχει επιλέξει να χρησιμοποιεί για να επιτευχθεί ο στόχος Του, που δεν είναι άλλος από την υποδούλωση.

    Είτε χρησιμοποιήσει ως μέσο υποδούλωσης την έμπνευση είτε την επιβολή το αποτέλεσμα είναι και το σημαίνων τελικά.

    Κατά τη γνώμη Μου ο Κυρίαρχος που επιλέγει ως μέσο καθυπόταξης την έμπνευση το πρώτο που καλείται να εμπνεύσει στο submissive/slave είναι η εμπιστοσύνη.

    Ο Κυρίαρχος που επιλέγει ως μέσο καθυπόταξης την επιβολή το πρώτο που καλείται να εφαρμόσει είναι ο εξαναγκασμός

    Στην πρώτη περίπτωση Ε/έχουμε έναν Κυρίαρχο-γητευτή ενώ στη δεύτερη Ε/έχουμε έναν Κυρίαρχο-ηγέτη.

    Ο Κυρίαρχος-γητευτής σίγουρα αποτελεί πόλο έλξης για άπειρα κυρίως submissives/slaves καθώς είναι πιο κοντά στο κυρίαρχο φαντασιακό της vanilla κουλτούρας.

    Ο Κυρίαρχος-ηγέτης φαντάζει αποκρουστικός και βίαιος στα πιο άπειρα submissives/slaves όμως για τα πιο έμπειρα αποτελεί σημάδι εμπιστοσύνης χωρίς να χρειάζεται να τους την εμπνεύσει.

    Προσωπικά τείνω στην επιβολή και όχι στην έμπνευση χωρίς να δημιουργώ εντός Μου κανένα δίπολο.

    Και τα δύο ισχύουν.

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2023
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    'Ισως η επιλογή της λέξης "λάφυρο" να είναι προβληματική υπό την έννοια πως στα πλαίσια του BDSM δεν υπάρχει μάχη ούτε πάλη (αν εξαιρέσουμε την εσωτερική πάλη του μελλοντικού υ).

    Τρόπαιο; Πάλι δε μου αρέσει.

    Κέρδος; Αυτό και αν δε μου αρέσει.

    "Φυσική κατάληξη" εφόσον το Κ την εμπνέει ίσως είναι το πιο κοντινό σε αυτό που έχω στο μυαλό μου
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2023
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Χμ.. να προτείνω το "Φυσική κατεύθυνση" ?
    Με το σκεπτικό ότι η Κυριαρχία και η υποταγή δεν "καταλήγουν" σαν ενέργειες παρά μόνο αν λήξει η αλληλεπίδραση των θέσεων.
    Συμφωνώ με την ένστασή σου για το λάφυρο.
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Σε περιβάλλον BDSM μόνο εμπνέεται. Με αποτέλεσμα το υ να παραδίδεται προσφέροντας την υποταγή του. Μέ ή χωρίς όρους.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Αυτό ισχύει για τους φετιχιστές της υποταγής. Είναι ακριβώς αυτό.
     
  11. Iagos

    Iagos Contributor

    Δηλαδή Όσες/οι Επιβάλλουν την Κυριαρχία είναι εκτός bdsm;

    Αυτό Μ/μας λέτε;

    Επειδή λέτε ότι
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Η έμπνευση βλέπει το Κυρίαρχο πρόσωπο ως μούσα του "υποτακτικού" προσώπου, γεννά ενεργητικά αισθήματα και πράξεις,"δημιουργικής υποταγής". Κατά κάποιον τρόπο θα έλεγα ότι το "υποτακτικό πρόσωπο" είναι κυρίαρχο της υποταγής του.

    Η Κυριαρχία εκ φύσεως και εξ ορισμού επιβάλλεται/υποβάλλεται. Δεν γράφει τυχαία ο @Stalker , συμφωνώντας, όχι διαφωνώντας με τον @MasterJp, ότι το "η κυριαρχία εμπνέεται" είναι "νερωμένο κρασί".
     
    Last edited: 26 Ιουλίου 2023