Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή με οικονομικό κίνητρο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος jasmin sg, στις 25 Ιουνίου 2018.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    πιστευω πως και πολλοι υ αναζητουν μια ψευτο υποταγη.απλως βλεπουν αυτες τις 1-2 ωρες σαν διαφυγη απο την καθημερινοτητα τους.
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Η πιο ουσιαστικη απάντηση μέχρι τωρα. Περα απο θεωρια κ παλι θεωρια κ ξανα θεωρια. Ευγε!
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το καλύτερο θα ήταν να γύρναγες και να του΄ λεγες... και ποιος σου είπε ρε πατσαβούρη ότι εδώ θα πληρώσεις λιγότερα!!!

    έτσι... για να δεις τη μούρη του το split second που θα το άκουγε χαχαχαχαχαχαχα
     
  4. Α να γεια σου  
     
  5. gentle_breeze

    gentle_breeze Regular Member

     
  6. Εγώ πάντως το ξεκαθάρισα στον κύριο μου . Αν δε με υποτάξει όπως θέλω θα του κόψω το χαρτζιλίκι για αυτή την βδομάδα .
     
  7. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Καθόλου δύσκολο αν σαν σκέτος φετιχιστής πρέπει να σκάει κατοστάρια και διακοσάρια για να φάει στραπόνι, να γλείψει κανένα παπουτσάκι σου λέει ας κοτσάρω την υποταγή δίπλα να δω αν θα τσιμπήσει καμία Κ, λίγο το έχεις να γλιτώνεις τα έξοδα; Δεν είναι αυτό οικονομικό όφελος;
     
  8. angel42

    angel42 Regular Member

    Μου έχουν τύχει τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις "υπό" που έκοψαν τις pro λόγω οικονομικών και που θεώρησαν ότι αφού έμαθαν πως κυκλοφορεί και "τζάμπα πράμα" να τους κάνει τα γούστα τους ας το δοκιμάσουν, μην τους πιάνουν και κότσο οι άλλες...

    Δε θεωρώ ότι με τέτοιου τύπου τοποθέτηση θα είχε το οποιοδήποτε ενδιαφέρον για Εμένα να μπω στη διαδικασία να ερευνήσω μήπως μετά από πολύ κόπο και σκληρή δουλειά μετατρέπονταν σε υπό της προκοπής για Εμένα...

    Όχι γιατί θα το θεωρούσα οικονομική εκμετάλλευση... Μου έβγάζε απλά κουτοπονηριά, βλαχιά, έλειψη σεβασμού της οντότητας άλλων ανθρώπων, είτε τους πληρώνεις, είτε όχι... Από που να αρχίσεις να το δουλεύεις; Ο υποτιμητικός δε τρόπος που μιλούσαν για τις Pro επειδή τις πληρώναν Μου ήταν 100% ντεκαυλέ γιατί ήταν ενδεικτικός του τρόπου που αντιμετώπιζαν τις γυναίκες γενικώς...

    Μου έχει τύχει και money pig που όλη του η καύλα ήταν το να πληρώνει διαρκώς και για τα πάντα με στόχο την πλήρη οικονομική καταστροφή του. Ήθελε να φτάσει σε χρεωκοπεία και να μεταφέρει και ακίνητη περιουσία... Εϊχε σχέδιο και σύστημα για το πως να το ζει με έναν τρόπο που να έχει διάρκεια στα χρόνια... Ομολογώ ότι Μου είχε φανεί τρελό, δεν είχα καν ακούσει τότε για findom... Μιλούσα μαζί του για ένα διάστημα προσπαθώντας να καταλάβω και την καύλα αυτού του πράγματος και τη δυναμική. Κι ενώ είχε πράγματα που Με ερέθιζαν φαντασιακά τρελά σε αυτό το σκηνικό στο τέλος αποφάσισα να μην εμπλακώ.

    Από εκεί και πέρα, αν είχα λεφτά πολλά θα Μου άρεσε να Έχω σκλάβο εσώκλειστο και να μπορώ να φροντίζω τις δαπάνες που προκύπτουν και να μην έχει καμμία οικονομική ελευθερία μέχρι να πάρει release -αν έπαιρνε κάποια στιγμή- και αν του το έδινα να υπήρχε τότε στη διάθεση του ταμείο για τα χρόνια που έμεινε χωρίς άλλη εργασία που να μπορεί να ορθοποδήσει μετά ή να βγει στη "σύνταξη"... Δεν το βλέπω να γίνεται σε αυτή τη ζωή εκτός και αν Μου πέσει κάνα λαχείο... Ούτε αυτό το βλέπω να γίνεται γιατί ξεχνάω πάντα να αγοράσω...   Όπως θα Μου άρεσε να δουλεύει για Εμένα ο σκλάβος όταν το επιθυμούσα και με διάφορους τρόπους, να "Μου τα φέρνει", να μην τον πληρώρω και να του τα βάζω στην άκρη αφού αφαιρούσα όσα Μου κόστιζε η συντήρησή του...

    Αφήνοντας τα φαντασιακά στην άκρη, στα πιο εφικτά και υπαρκτά Μου αρέσει να είναι στον έλεγχο Μου η οικονομική διαχείρηση των χρημμάτων του υπό, να έχω δηλαδή και τον οικονομικό του έλεγχο, αλλά μόνο όταν αυτό είναι και δική του ανάγκη ή/και καύλα... Αν δεν είναι, αν νιώθει ανασφαλής ως προς αυτό τότε δε Με ενδιαφέρει αυτός ο έλεγχος και μπορώ να δομήσω σχέση χωρίς να έχω αυτόν τον έλεγχο σε ένα D/s... Σε ένα M/s το βλέπω δύσκολο να λειτουργήσει η έννοια της ιδιοκτησίας αν δεν παραχωρηθεί και αυτός ο έλεγχος κάποια στιγμή στην πορεία, αφού υπάρξει πρώτα εμπιστοσύνη φυσικά...

    Γενικά, είτε εντός bdsm, είτε εκτός, δε θεωρώ υποχρέωση κανενός άλλου ανθρώπου που είναι μαζί Μου να Μου καλύπτει έξοδα, προσωπικές οικονομικές υποθέσεις, εξόδους ή να Με κερνάει, κ.λ.π. Αν όμως έχει τη δυνατότητα, είναι κάτι που το θέλει, που του αρέσει και βγαίνει μέσα από την καρδιά του, τότε δεν έχω κάνα λόγο να αρνούμαι. Μπορώ να το αποδέχομαι και να το ευχαριστιέμαι. Μου αρέσει να Μου προσφέρουν. Δε νιώθω ούτε ότι κάποιος Με "πληρώνει", ούτε ότι κάποιος Με "κρατάει υπόχρεη ως προς κάτι", ούτε ότι επειδή μπορεί να έχει περισσότερα από εμένα και ξοδεύει περισσότερα για εμάς ή για εμένα αυτό για κάποιο λόγο Με μειώνει... Όπως Μου αρέσει, όταν έχω Εγώ τη δυνατότητα, το κέφι, την όρεξη να το κάνω για εκείνον ή για εμάς να μπορεί κι εκείνος ως άτομο να το αποδέχεται και να το ευχαριστιέται απενοχοποιημένα... Μου αρέσει επίσης να προσφέρω... Για καυλάντα Μου αρέσει και το ¨πλήρωνε δούλε" όπως και το "σε πλήρώνω πουτανάκι και θα κάτσεις τώρα να σε σκίσω" Λολ...

    Α.
     
  9. τασος0

    τασος0 Regular Member

    νομιζω με αυτο κλεινει η συζητηση... δεν εμεινε κατι ...τα ειπατε ολα
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Θα κάνω αίτηση του νόμου 105 να μπει το "ρε πατσαβουρη" στο top 10 με τις καλύτερες βρισιές ever με αντίστοιχο θηλυκό "μωρή μπαλοτσα"
     
  11. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Είμαι της άποψης ότι το οικονομικό και το χρήμα εν γένει πιο πολύ μπερδεύουν μία τέτοια σχέση παρά την (προ)ωθούν και την αναδεικνύουν. Υπό την έννοια ότι δεν πρέπει και πρακτικά δεν μπορεί, νομίζω, να είναι στα ζητούμενα οφέλη (με ή χωρίς εισαγωγικά) για το Κ μέλος.

    Αν διευκολύνει καταστάσεις και κάνει ευκολότερη και πιο ποιοτική τη ζωή Κ και υ; Σαφέστατα ναι. Όμως δεν μπορεί κατ'εμέ να είναι βασικό και συχνά αδιαπραγμάτευτα ζητούμενο από το Κ μέλος. Άλλο αν έρθει στην πορεία αβίαστα και άλλο να γίνει απαιτητό κατά κάποιο τρόπο στην αρχή μίας σχέσης. Όποιας μορφής κι αν είναι αυτή.

    Για μένα υπό αυτή την έννοια το χρήμα πιο πολύ φθείρει και τελικά οδηγεί το όλο παιχνίδι και τη σχέση αλλού παρά προσδίδει κάτι.

    Δεν ξέρω αν η άποψή μου βοηθά στον εύλογο προβληματισμό σου ή θολώνει τα "νερά" και τη σκέψη σου, @jasmin sg.

    Όμως στο συγκεκριμένο θέμα είμαι αρκετά απόλυτος και βγάζω εντελώς εκτός τέτοιες "δοσοληψίες". Χωρίς φυσικά να φτάνω στο επίσης ακραίο της μιζέριας και της τσιγκουνιάς. Εδώ η μέση από πολλές απόψεις οδός είναι για μένα μακράν η ιδανική.

    Δούλος του χρήματος με τη στενή αλλά και την ευρεία σημασία του όρου δεν υπήρξα ποτέ μου και ούτε σκοπεύω να γίνω. Και φυσικά δε θέλω τέτοιους ανθρώπους κοντά μου.
     
    Last edited: 27 Ιουνίου 2018
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Αν ημουν φετιχιστης που τα εσκαγα σε καποια επαγγελματια ειμαι κατα 90% βεβαιος οτι και παλι πιο φτηνα θα μου εβγαινε απο το να εκανα σχεση με μια κ και να επρεπε να συμβαλω σε καποια καθημερινα εξοδα [ ισως φταιω εγω σε αυτο η τροπος που λειτουργω εγω ] αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος
    και ξανα κατα την προσωπικη μου αποψη δεν νομιζω οτι καμια κ θα συντηρησει καποιον υ