Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποταγή σκλάβου σε Κυρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος nihilique, στις 19 Αυγούστου 2009.

  1. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία

    tender lilly, υπαρχουν αληθεια καθολου νηματα στο forum για τον ηθικο μαζοχισμο;
     
  2. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία

    Φυσικά και υπάρχουν όρια. Η αμοιβαία ευχαρίστηση.

    Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη της tender lilly, ότι ο/η υ θα πρέπει να έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στον/στην Κ του κι Εκείνος/η να θέτει τα όρια και για τους δύο...
     
  3. resilience

    resilience Regular Member

    Θεωρω πως ενας υποτακτικος αντρας εχει αναγκη να εκτεθει απολυτα σε μια γυναικα(και τουμπαλιν ασφαλως). Φανταζομαι πως στο μυαλο ενος σαμπ ειναι ιδιαιτερα ερεθιστικο να ξερει πως η Κ. εχει τον απολυτο ελεγχο της ζωης του και ολες τις εκφανσεις αυτης. Επιθυμει να της δωσει την δυνατοτητα να κανει ολα τα παραπανω, χωρις να ζητα την πραγματωση τους. Στη σφαιρα των φαντασιωσεων βεβαια ολα παιζουν. Ο εχων ενα trampling/crushing fetish μπορει να εκστασιαζεται στην σκεψη της καλης του να τον πατα με οδοστρωτηρα, αν συμβει ομως χλωμο το κοβω να του σηκωνεται το τσιγαροχαρτο. Βεβαια δεν ειμαι slave οποτε μπορει να λανθανω. Οποιος πληροι τις προυποθεσεις του status και κατεχει το γνωθι σ' εαυτον ας με διορθωσει.

    Ο παραπανω μηχανισμος δεν απεχει πολυ απο την εγγενη αναγκη για εκθεση που υπαρχει σε καθε διαπροσωπικη (vanilla)σχεση. Ενας γεναιος εραστης θα δωσει στον παρτενερ του τα οπλα με τα οποια μπορει να τον πληγωσει, ελπιζοντας(πιστευοντας) οτι θα επιλεξει να μην το πραξει. Το μεγεθος των αμυνων μας αλλωστε ειναι ευθεως αναλογο με την αναγκη μας να παραιτηθουμε αυτων.Πιστευω πως η πραξη αυτη ειναι απαραιτητη για την καλλιεργεια πραγματικης εμπιστοσυνης και ...αγαπης?(sic) Ηδονιζομενος φυσικα λιγοτερο απο εναν bdsm-ερ ο βανιλλας αλλα αυτο ειναι ,αναμφιβολα, προβλημα του.

    Οσον αφορα την πρωταρχικη ερωτηση δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω. Κατ'εμε τα "πρεπει" της ζωης ειναι δομημενα πανω σε ενα ηθικολογικο συστημα αξιων του οποιου τα θεμελια ειναι σαθρα. Το "πρεπει" ειναι η ηθικη νομιμοποιηση του "θελω". Οποτε αγαπητε νηματοθετη...

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. professor x

    professor x Guest

    Απάντηση: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία

    πιστευω οτι η καθε κατασταση απαιτει την δικη της προσαρμογη
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία

     

    Δεν νομίζω και δεν νομίζω ότι ο μαζοχισμός χωρίζεται σε παρακλάδια   ένας είναι ο μαζοχισμός και έχει πολλές εκφάνσεις.

    Τα σχόλιά μου δεν είχαν σχέση με ηθικό μαζοχισμό, τότε θα έγραφα "λαχταράς να υπομένεις" και δεν θα διαχώριζα τις έννοιες, αλλά με τη συνειδητότητα του κάθε σκλάβου.

    Για να μην τύχει, και το είδαμε να προτίνεται σε κάποιο ποστ, από φόβο και μόνο, ο παραλίγο σκλάβος να γυρίσει να πει στην Κυρία "αμέτε στο διάολο εσείς και ο γρύλος σας Κυρία" χωρίς καν να έχει αξιόλογες ενδείξεις ότι θα τον βρει κάποια καταστροφή επειδή θα είναι σκλάβος.

    Χωρίς να σημαίνει ότι όλες οι αναστολές σκλάβων είναι τέτοιας μορφής, επισήμανα αυτή την περίπτωση.

     
     
    Last edited by a moderator: 21 Αυγούστου 2009
  6. extreme32

    extreme32 Regular Member

    εγω το ειπα αυτο και μαλιστα ο φιλαρακος σχεδον μου ειπε να παω να γαμηθω.(οχι σχεδον... μου το ειπε ξεκαθαρα) Και ακομα δεν καταλαβα. Στο αρχικο ποστ ελεγε "Για παράδειγμα πρέπει ένας σκλάβος να υπομένει την καταστροφή της κοινωνικής του ζωής, την αποξένωση από την οικογένειά του, την ολοκληρωτική οικονομική υποταγή,".... Και επιμενω οτι αν καποια Κυρια εχει σκοπο να φερει ολα αυτα τα κακα στον σκλαβο της το καλυτερο θα ηταν να την στειλει στο διαολο. Ειναι παραλογο αυτο που ειπα; Στην αρχη νομιζα οτι ο τυπος το βιωνει αυτο και γι αυτο ρωταει. Αφου ομως μιλαει υποθετικα τοτε κι εγω θα απαντησω σε αυτην την υποθεση. Νομιζω ειναι ξεκαθαρη η ερωτηση του. Πρεπει να τα υπομενει αυτα; Αυτο ρωταει ρε παιδια . Μη με βγαλετε τρελο τωρα και οτι δεν καταλαβα... Αν οντως μουρλαθηκα και δεν ξερω τι διαβαζω ας με διαφωτισει καποιος...
     
  7. gallant

    gallant Regular Member

    Τους όρους να υποθέσω πως γνωρίζετε ότι θα τους συζητήσετε
    στην αρχή όπως και τα όρια σας. Τώρα αν εμένα
    σε μια τέτοια συζήτηση θα μου ξεφούρνιζε καταστάσεις που
    περιγράφετε μάλλον θα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια.
    Βέβαια μιλάω για μένα κάποιος άλλος μπορεί και να το
    δεχόταν. Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση που δεν θα
    ανάφερε τίποτα από όλα αυτά σ΄ αυτήν την αρχική κουβέντα
    και κατόπιν θα προσπαθούσε να το εφαρμόσει. Θα το εκλάμβανα
    ως απειλή και θα προσπαθούσα να της το
    ξεπληρώσω με τα ίδια όπλα («ποτέ κανείς δεν μου έχει προσφέρει
    υπηρεσία, ποτέ κανείς δεν μου έχει κάνει κακό δίχως να του το ξεπληρώσω
    μέχρι δεκάρας», κάπως έτσι δεν το είπε και ο Σύλλας; ). Αλλά και πάλι μιλάω
    για μένα άλλος μπορεί και να το δεχόταν. Βλέπετε είναι θέμα γούστου και επιλογής.
    Εκείνο το τελευταίο πχ περί φυσικού πόνου, βασανιστηρίων κλπ δεν ακούγεται και τόσο άσχημο
    αν και τα μόνιμα σημάδια (έχω μια κακή εμπειρία μέγιστης βλακείας) ίσως να θέλουν μια παραπάνω σκέψη.
    Το να γνωρίζετε με τι άτομο θα συνδεθετε και να το γνωρίζετε
    πολύ καλά (ισχύει και το ανάποδο κοινώς να σας γνωρίζει και εκείνο) είναι το άλφα και το ωμέγα.
    Όπως καταλαβαίνετε το ολοκληρωτικό και χωρίς όρους
    μπορεί και να ισχύει αλλά εντέλει… με κάποιους όρους.  
     
  8. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Πολύ σωστά. Για αυτό εξ΄άλλου γίνεται και η ερώτηση από το νηματοθέτη αν και όχι απαραίτητα συνειδητά. Η δυνατότητα είναι στον πυρήνα της σεξουαλικής φόρτισης. Στην πραγματικότητα, ένας σοφός Κυρίαρχος θα δίνει πάντα την εντύπωση στον υ του ότι ο ουρανός είναι το όριο αν και γνωρίζει
    πολύ καλά ότι δεν είναι έτσι. Και ο υ του θα εκστασιάζεται ταλαντευόμενος μεταξύ φόβου και δέους που θα μετεξελίσσονται σε γλυκειά και ενίοτε βασανιστική προσμονή για το επόμενο βήμα. Ο σπόρος που έχει φυτευτεί ήδη στο μυαλό του υ πως όλα είναι εν δυνάμει επιτρεπτά πάνω του θα ριζώνει και θα ανθίζει και η ανθοφορία του θα εκφράζεται και με wonderings τύπου "μα μπορεί να γίνει το τάδε/ πρέπει να υποστώ το δείνα?"
    Και αυτό είναι το θαυμαστό ταξίδι της Κυριαρχίας και υποταγής...ή αλλιώς του μυαλού σε terrae incognitae.

    Οπως λέει κι ο Beckett στο "Περιμένοντας το Γκοντό": "living is not enough, they have to talk about it"
     
    Last edited: 21 Αυγούστου 2009
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία


    Εξαιρετικότατο!!!  

    Κάτι τέτοιο προσπαθώ να γράψω εδώ και σχεδόν τρία εδώ μέσα, κι ουδέποτε τα κατάφερα. Η πεμπτουσία, όντως, του D/s, μέσα σ' ελάχιστες γραμμές...


    Ό,τι rep και να δώσω, δεν αρκεί. Μιά και είναι αρκετά εκτενές γιά να μην μπορώ να το βάλω στην "υπογραφή" μου, ζητώ δημοσίως την άδεια να το χρησιμοποιήσω (ως quotation φυσικά) στο προφίλ μου.






     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Υποταγή σκλάβου σε Κυρία


    Είναι συνάρτηση πολλών μεταβλητών (δε θα γράψω τον τύπο).

    Οι μεταβλητές πάντως είναι:

    1. η καύλα του,
    2. η απελπισία του,
    3. η έλλειψη δομημένης προσωπικότητας,
    4. οι ηθικές του αξίες.
     
  11. tasos69

    tasos69 Regular Member

    Οταν δύνεσαι καπου δυνεσαι δεν κοιτας τι χανεις..
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Στο BDSM ήρθαμε για να είμαστε ευτυχισμένοι. Γιατί ήμασταν δυστυχισμένοι αλλού. Αν είναι να είμαστε δυστυχισμένοι κι εδώ, τότε δεν έχει νόημα να το κάνουμε, έτσι δεν είναι;

    Αυτός θα έπρεπε να είναι ο μόνος γνώμονας, στις επιλογές μας. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πάντα.

    Και άρα, όχι, δεν υπάρχουν όρια. Εάν σε κάνουν ευτυχισμένο τα ανωτέρω, τότε είναι θεμιτά. Εάν βέβαια σε κάνουν ευτυχισμένο τα ανωτέρω, πρέπει να είσαι ένας πολλλλύ παράξενος άνθρωπος... 

    Θα εξαιρέσω κι εγώ, όπως ο gallant, τον φυσικό πόνο, λαμβάνοντας όμως υπόψιν και το πολύ εύστοχο ποστ της tinkerbelle. Take it easy με τον πόνο, Αφεντάδες και Αφέντρες. Κυρίως όμως, προσέξτε με εκείνα τα άλλα μαρτύρια, που δεν έχουν αποδέκτη το σώμα, αλλά την ψυχή.