Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 14 Ιανουαρίου 2012.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Σέβομαι την άποψή σου φίλτατε, όμως εγώ πιστεύω ότι το είχε μέσα της και βρήκε εσένα στον δρόμο της που της το έβγαλες.

    Και εγω χάρηκα που τα είπαμε!
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2012
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Σ΄ εμας τους/ις Κ, δεν έχει καλησπέρα...; 

    MASTER ODYSSEAS, σ΄ ευχαριστώ για την συμμετοχή σου στο νήμα μου, σε πολλά από αυτά που γράφεις στο ποστ σου, συνυπογράφω και εγώ!
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;


    Ευχαρίστως. Πιστεύω πως δεν υπάρχει έμφυτη ή εκ γενετής υποτακτικότητα. Η ερωτική υποταγή δεν αποτελεί μέρος της ανθρώπινης φύσης, ούτε οφείλεται σε κάποιο ένστικτο ή γονίδιο. Είναι μια επίκτητη κλίση, μια ιδιαίτερη ψυχοσύνθεση που διαμορφώνεται σταδιακά υπό την επίδραση πολλαπλών παραγόντων, ψυχολογικών, πολιτισμικών και κοινωνικών.

    Επειδή η διαδικασία αυτή διεξάγεται σε βάθος χρόνου και είναι υποσυνείδητη, το υποτακτικό άτομο αρχίζει να την αντιλαμβάνεται εκ των υστέρων, όταν πια έχει σχεδόν συντελεσθεί. Γι’ αυτό το λόγο έχει την αίσθηση πως ανακάλυψε μέσα του κάτι που προϋπήρχε. Για να γίνει όμως αυτή η ανακάλυψη απαιτείται μια αφορμή που θα επιτρέψει στην ήδη υπάρχουσα υποτακτικότητα να εκδηλωθεί. Η αφορμή μπορεί να είναι ένα τυχαίο συμβάν, ένα οπτικό ερέθισμα ή μπορεί να είναι ένας μεγάλος έρωτας.

    Στην τελευταία περίπτωση, ενίοτε οι υποτακτικοί συγχέουν την αφορμή με την αιτία. Νομίζουν δηλαδή πως ο έρωτας δημιούργησε την υποτακτικότητα και την επιθυμία υποταγής ενώ στην πραγματικότητα αυτή είχε ήδη δημιουργηθεί και περίμενε μια ευκαιρία να εμφανισθεί.

    Η γνώμη μου είναι πως ο έρωτας, όταν δεν υπάρχει από πίσω υποτακτική ψυχοσύνθεση, κάνει τους ανθρώπους διεκδικητικούς, ριψοκίνδυνους και… φιγουρατζήδες, και όχι υποχωρητικούς και ταπεινούς.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Συμφωνώ με την τοποθέτηση του αγαπητού vautrin.

    Το θέμα της εκ φύσεως υποτακτικότητας ή κυριαρχικότητας είναι της ίδιας τάξης με το αν υπάρχει θεός ή όχι. Σε άλλους αρκεί η πίστη ότι δεν μπορεί, θα υπάρχει αυτό το γονίδιο άσχετα αν η επιστήμη σήμερα δεν έχει αποδείξει ότι υπάρχει άλλοι μεταξύ των οποίων και εγώ, δεν έχουμε πίστη ότι υπάρχει ένα τέτοιο γονίδιο μέχρι αποδείξεως του εναντίον. Διευκρινίζω εδώ ότι η μη πίστη περί ύπαρξης ενός τέτοιου γονιδίου δεν πρέπει να συγχέεται με την πίστη περί ύπαρξης του και ο νοών, νοείτο.
     
  5. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    @vautrin, ευχαριστώ πολύ, έγινες κατανοητός από μέρους μου, ασχέτως αν συμφωνώ σε ή δεν συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες.
     
  6. Ίσως θεωρηθεί άτοπο το σχόλιο μου αλλά θέλω να το πω... μια μικρή ματιά που έριξα στο φόρουμ, διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα θέματα. Καλή συνέχεια σε όλους και καλή χρονιά.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Όποιος αγαπάει δεν υποτάσσεται ακόμα και υποτακτικός να είναι.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Και όπως έλεγε και ο Ογκουνσότο: "Πότς γένεν αυτό;"
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Με την ευκαιρία, ποιος είναι ο Ογκουνσότο; Δεν τον ξέρω τον κύριο και ανησυχώ τι μπορεί να γίνει αν τον πετύχω στο δρόμο να έχει παραβιάσει κανένα κόκκινο...

    Πώς έγινε αυτό ότι αν αγαπάς πρώτα δεν υποτάσσεσαι; Η αγάπη εξισώνει στα μάτια αυτού που αγαπάει, ένα αυτό, μετά η αγάπη διεκδικεί, με αγάπη μεν αλλά διεκδικεί, έπειτα η αγάπη είναι ένας τελικός προορισμός, αγάπησε κάποιος δεν έχει άλλη ανάγκη να καλύψει, γιατί θα κοιλοπονέσει να υποταχτεί, από μανιερισμό; Αν αυτό είναι καλό για άλλους, δεν είναι η υποταγή που έχω στο νου μου.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι είμαι κυριαρχικός οπότε έχω ριζικά διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων, ωστόσο το να υποφέρεις εν πλήρη συναινέση για τη διασκέδαση κάποιου και αυτόν τον κάποιον να μην τον αγαπάς είναι ο ορισμός της σχιζοφρένειας στα δικά μου τετράδια.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Στην ουσία λοιπόν αναρωτιέσαι γιατί υποτάσσεται κάποια αν όχι από αγάπη;

    Υποτάσσεται γιατί - τουλάχιστον - θέλει πάρα πολύ να κάνει αυτό ακριβώς, γιατί ο Έτερος την έπεισε ότι μπορεί να την χειριστεί και επειδή θέλει κάποια στιγμή, μέσα από αυτή την αλληλεπίδραση, να έρθει η αγάπη. Γιατί αλλιώς αυτή δεν μπορεί να αγαπήσει, έτσι, άμα πονέσει πραγματικά πολύ όμως, μπορεί.

    Χωρίς να σημαίνει ότι δεν τρέχει τίποτα με αυτήν, δεν βλέπω και καμία σχιζοφρένεια  

    ΥΓ. Και δεν μου είπες ποιος είναι ο τύπος, που πραγματικά με ενδιαφέρει  
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Υποτακτικές/οί και σκλάβες/οι εκ φύσεως ή μόνο από έρωτα και αγάπη;

    Εξακολουθεί να μου φαίνεται σχιζοφρενικό το όλο θέμα ωστόσο επαναλαμβάνω ότι αυτό έχει να κάνει με τη δική μου θεώρηση των πραγμάτων.

    Ο Ογκουνσώτο είναι ποδοσφαιριστής ο οποίος σε συνέντευξη μετά το παιχνίδι μεταξύ ΟΦΗ-ΕΡΓΟΤΕΛΗ στο οποίο είχε αδικηθεί ο Εργοτέλης καθότι σφύριξε ο κόραξ ανύπαρκτο πέναλτυ στο 90' με το οποίο ισοφάρισαν τα φίδια είπε τα παρακάτω καταπληκτικά:



    Το βίντεο περιέχει τις δηλώσεις με υπότιτλους  
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014