Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικοι vs χαμηλών τόνων προσωπικοτητες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Κρουελα, στις 19 Ιουνίου 2019.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Τι εννοείς "υποταγή" στον εργασιακό χώρο; Το υ είναι υποταγμένο στο Κ του και σε κανέναν άλλο. Ακόμα και αν γίνεται δημόσια χρήση λόγω επιθυμίας του Κ η υποταγή του είναι στο Κ και όχι στον ...χρήστη.

    Υπακοή και υποταγή δεν είναι το ίδιο πράγμα.
     
  2. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Δεν έχω εκτιμήσει τυχαία τον τρόπο σκέψης σας (τονίζεται το υποκειμενικό στοιχείο της κρίσης μου, για να μη δημιουργηθεί η αίσθηση πως ο γράφων αυτές τις αράδες καθιστά εαυτόν σημείο αναφοράς αξιολόγησης των τρόπων σκέψεων των υπολοίπων) 

    Στο βαθμό που έχει οποιαδήποτε σημασία το σχόλιό μου, θα έλεγα (πάντα από προσωπική εμπειρία) πως η προσμονή/απαίτηση επίδειξης από το σύνολο των ανθρώπων ενός στοιχειώδους ελαχίστου αυτοσεβασμού και κατ' επέκταση ετερο-σεβασμού ή έστω - πιο ευχερώς διαγνώσιμου και παρατηρήσιμου από τη γενική και επιδεχόμενης διαφόρων ερμηνειών έννοια "αυτοσεβασμός" - ενός στοιχειώδους ελαχίστου μοτίβου συμπεριφορών κοινωνικού αλληλοσεβασμού, συνιστά εν τέλει πηγή διαρροής/απώλειας ενέργειας και χρόνου, η οποία διαρροή δυστυχώς δύναται να λάβει ποικίλες μορφές και εκφάνσεις στην προσωπική υπόσταση.
     
  3. Katemou

    Katemou Εκτός λειτουργίας

    Το κάλυψες 100%
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ευχαριστω για το θετικο, θετικοτατο σχολιο, πρεπει ομως να πω οτι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να το καλυψω 100%, κανεις δεν μπορει, γιατι παντα και παντου θα υπαρχει κατι που δεν το γνωριζαμε, το παραβλεψαμε ή απλα δεν το .. σκεφητκαμε.

    Αλαθητος δεν ειμαι.  
     
  5. grxkas

    grxkas New Member


    Ως ενα ακυρο ατομο που θα πει την γνωμη του θα συμφωνησω με αυτο που ειπες οτι το καλυψε πολυ σωστα αλλα ας πω και εγω το δικο μου σκεπτικο . Ειτε ειναι κοινωνικο ανωτερο απο εσενα ειτε εχει επιχειρηση το ατομο αυτο πολλες φορες μετα απο τοσο κουρασει και ταλαιπωρία μπορει απλα να θελει να εχει την αναγκη να αλλαξουν λιγο οι ρολοι εστω και αν ειναι για 1-2 ωρες να ξεφουσκωση το ατομο και παντα ομως σε ατομο το οποιο εσυ εχεις δωσει δικαιωμα οχι σε οποιον νανε
     
  6. Katemou

    Katemou Εκτός λειτουργίας

    Συμφωνώ..είχα και εγώ την δική μου επιχείρηση μέχρι και πριν λίγα χρόνια..συντηρούσα εγώ το σπίτι..αλλά η υποτακτικοτητα είναι άλλο κεφάλαιο..
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Θα σε παρακαλεσω να βγαλεις αυτο το χαρακτηρισμο "ακυρο ατομο" και να μην μιλας για τον εαυτο σου με αυτον τον τροπο. Αυτα ειναι για αλλους " χωρους"...
    Εισαι ενα νεο μελος, μπορει να εχεις αποριες, καποια πραγματα να μην τα γνωριζεις καλα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν εισαι "ακυρο"...
    Αν παραβεις τους κανονες του φορουμ ή της ομαδας μου στο Φετ που εισαι μελος, οκ, τοτε θα παρεις τα αντιστοιχα "γουωρν"...  
    Χαλαρωσε.  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @Arioch @Κρουελα
    Στον εργασιακό χώρο, εκτός αν είμαστε ο ιδιοκτήτης μιας εταιρείας, όλοι είμαστε "υποταγμένοι" με κάποιο τρόπο, έτσι δεν είναι;
    Η εργασιακή ιεραρχία όμως δεν έχει να κάνει με την ερωτική τάση. Αλλιώς θα επιτρεπόταν να είναι Doms μόνον οι υπερ-προισταμενοι 
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πριν χρονια, πιθανωτατα με το αποθανων μου προφιλ "Jack Wolfskin" ειχα πει, οτι σχεσεις D/s υπαρχουν σε οργανισμους, Στρατο, Τραπεζες, Volkswagen, Opel κλπ οπου υπαρχει ιεραρχια και διψα για ανελιξη... Τα ξερω απο την Φρανκφουρτη αυτα   Ax 90ς, Νιατα.. Που πηγατε  

    Ειρωνια της τυχης, υπερ-προϊσταμενοι τρεχουν στις pro-dommes....  
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Θεωρώ διαφορετικό το υπακούω από το υποτάσσομαι.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κι εγώ  
    Όπως το υφιστάμενη από το υποτακτική  
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @Alpha Wolf, Όπου υπάρχει "διψα για ανελιξη", δεν υπάρχει D/s, υπάρχουν απλά tactics...