Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υπόγεια Ρεύματα.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 3 Νοεμβρίου 2016.

  1. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Η συγκεκριμένη διατύπωση σου, μου φέρνει τόσο οικίες εικόνες στο μυαλό!

    Πόσα χρόνια έκανα σκληρή δουλειά με τον εαυτό μου για να απαρνηθώ αυτό που μου άρεσε....Πόσα χρόνια αναρωτιόμουν γτ να βιώνει κάποιος την υποταγή....Πόσα χρόνια με θεωρούσα ανώμαλη, διαφορετική, μη φυσιολογική που καύλωνα με τη σκέψη της υποταγής μου σε εναν άντρα...Σε αυτόν που εγω γούσταρα....
    Πολλά χρόνια....τόσα που στο τέλος ξέχασα οτι αυτό ήθελα. Έπεισα τον εαυτό μου οτι δεν σκέφτομαι φυσιολογικά...Γτ πίστεψα και δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη αυτά τα "πρέπει" που με γαλουχίσαν....
    Γτ δεν έβαζα το δικό μου θέλω μπροστά, αλλά τα θέλω κάποιων άλλων που ούτε καν ήξερα, που ούτε καν καταλάβαινα γτ τα ορίσανε...Έτσι όμως έπρεπε, έτσι όμως με μάθανε οτι πρέπει....

    Το αποτέλεσμα? Εγώ να κρύβομαι απο τον εαυτό μου, σχέσεις που δεν με κάλυπταν, σεξουαλικές επαφές χωρίς να με απογειώνουν και πάντα ενα κενό....μια όρεξη για κάτι παραπάνω, που όμως αυτό το κάτι παραπάνω το είχα κρύψει τόσο μα τόσο καλά....! Όχι δυστυχισμένη δεν ήμουν, αλλά δεν ήμουν όμως και ο εαυτός μου.

    Εν τέλει, βρισκόμενη "εδω" σήμερα, ψάχνοντας και βιώνοντας αυτό που είναι κατακριταίο, κατάλαβα οτι δεν είμαι ρε φίλε ανώμαλη. Απλά αυτό θέλω! Δεν βρίσκω κακό να υποτάσσομαι σε εκείνον...Αυτό με ολοκληρώνει, με ηρεμεί...Δεν βρίσκω κανεναν λόγο πια να το σταματήσω. Κανέναν λόγο να τσακώνομαι με τον εαυτό μου. Με αποδέχτηκα και προσπαθώ να με αποδεχτώ περισσότερο....

    Αν αυτό λοιπόν σε καλύπτει, φιλικά πάντα, άσε τα πρέπει που κάποιοι ορίσανε και ζήστο...

    Γιατί στην τελική.....γιατί να ΜΗ βιώνει κάποιος την υποταγή???
     
  2. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    @subwhat γιατι μερικοι βαρυστομαχιαζουν κι αλλους τους παχαινει     
     
  3. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    δεν ήταν άσκοπες οι ερωτήσεις μου. εκφράστηκες με τόσο μεγάλη βεβαιότητα και υπέθεσα ότι είσαι...συνάδελφος! έτσι απαντώ και στην ερώτηση σου εάν γνωρίζω: ναι, αφού δραστηριοποιούμαι στο χώρο της υγείας. κάτι ξέρω λοιπόν, αλλά είναι αδύνατον να σου δώσω τα φώτα μου γιατί:
    α. φαίνεται οτι τα ξέρεις όλα και αυτή η βεβαιότητα είναι κάτι που το αντιμετωπίζω καθημερινά και έχω μάθει ότι δεν παλεύεται
    β. έφαγα 10 χρόνια για να μάθω αυτά που ξέρω και δεν χωράνε μέσα σε ένα φόρουμ

    ελπίζω να ευχαριστήθηκες τον καφέ σου. Την Καλησπέρα μου!!!
     
  4. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αν μου επιτρέπεις την λέξη φανατικά θα την άλλαζα με την λέξη υπέρτατο πάθος... πάθος σε τι; σε αυτό που πιστεύει...

    Η λέξη φανατισμός είναι απο μόνη της αρνητικά φορτισμένη και την χρησιμοποιούν κυρίως αυτοί που είναι εκτός χριστιανισμού ή και εντώς οταν δεν συμφωνούν με κάτι.
    Κοινώς δεν υποτάσσονται πλήρως δίοτι έχουν άλλη ιδεολογία... Γεννηθηκαμε ελεύθερα όντα.

    Όταν λες τιμωρεί το σώμα του; μαστιγωνεί το σώμα του κυριολεκτικά; Διότι αν το εννοείς μεταφορικά... Ως χριστιανή να σου πω οτι ο "ευσεβής" που ακολουθεί έναν τέτοιον δρόμο πέρνει δύναμη απο το πάθος του και σε καμία περίπτωση δεν νιώθει καταπίεση... Αλλιώς δεν θα ονομαζόμαστε χριστιανοί αλλά μαζοχιστές...

    Ιατρική βοήθεια ως προς τι; μην πετάς αυθαίρετα λόγια.... τεκμηριωσε το... είναι ψυχοπαθής; εχει εμμονές τι; το παραδειγμά σου είναι ελλειπές...

    Ο χριστιανός λοιπόν έχει ως μπούσουλα την Αγια Γραφη... δεν το κάνει αυτό ψυχοπαθή... όμως κάποιος άθεος που έχει διαφορετιή ιδεολογία θα τον κρίνει σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω... και ναι μεταφορικά μπορεί να τον ονομάσει ψυχοπαθή...

    Δεν είναι κοινός αποδεκτό οτι ο χριστιανός ειναι ψυχοπαθής...

    Είναι σαν να λες οτι ολοι οι BDSMερς είναι ψυχοπαθής.... τσουβάλιασμα επί τσουβαλιασματος...


    Εφόσον είσαι στο χώρο της υγείας δεν θα έπρεπε καν να υποστήριζεις την οποια επέμβαση μικρή η μεγάλη εκτός χώρου νοσοκομείου διότι είναι επικινδυνό απο πολλές απόψεις...Έχουμε περάσει την εποχή που η μάμη ξεγεννούσε μέσα σε ένα σπίτι...

    Αυτο που βγάζετε συμπεράσματα χωρίς να διαβάσετε σωστά την πρόταση πολύ μου την δίνει...
    Έτσι έχει μάθει και έτσι νόμιζει είπε η κοπέλα πουθενά δεν είπε οτι τα ξέρει όλα... προφανώς όμως όταν κάποιος επιμένει σε μια αποψη και εχει επιχειρήματα είναι ο "ξέρων" η ο "βλέπων".

    Την καλησπέρα μου καλό καφέ  
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αναφέρθηκα γενικά.
    Επίσης δεν έκανα κρητική στα ιδεώδη σου, δεν εξέφρασα κάποια γνώμη για αυτά.
     
  6. Queen87

    Queen87 Contributor

    Ξεφεύγουμε απο το θέμα του νήματος... οποιαδήποτε άποψη/τοποθέτηση θέλεις να σου δώσω περί θρησκείας... ευχαριστώς να στην δώσω μέσα απο pm η ένα αντίστοιχο νήμα.
    Αμα θέλει να βρεί επιχειρήματα πίστεψεμε θα βρεί και δεν χρειάζεται κανέναν δικηγόρο...
     
  7. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    κοίτα, εδώ είμαστε όλοι ''ανώμαλοι'' για τους έξω, μη περιμένεις εδώ να σε πούμε ανώμαλη, αλλά μη το χρησιμοποιείς και σαν άλλοθι αυτό. Κάνε αυτό που γουστάρεις χωρίς να νοιάζεσαι για τη γνώμη των άλλων.
     
  8. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Αυτο λέω....  
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ενυπάρχει ένα ψήγμα φανατισμού στην τοποθέτηση σου. Ερωτήσεις.
    Εντός χριστιανισμού: αυτοί "δεν συμφωνούν με κάτι"; Ή μήπως άλλοι δεν συμφωνούν με αυτούς; Ποιος αποφασίζει ποιος έχει δίκιο;
    Αν είχες γεννηθεί στο Νεπάλ, θα ήσουν χριστιανή ή βουδίστρια;
    Οι ισλαμιστές που ζώνονται με εκρηκτικά είναι φανατικοί ή έχουν υπέρτατο πάθος;

    Μέσα στο θέμα είναι και αυτά. Η θρησκεία μπορεί να αποτελέσει ένα πελώριο υπόγειο ρεύμα που επηρεάζει επιλογές.
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2016
  10. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να ασχοληθείς εκτενώς με αυτά που έγραψα κι ας μην κατάλαβες τίποτα από ό,τι είπα!

    πχ:

    έκανα μια ερώτηση...και όχι μια τοποθέτηση. άρα τι να τεκμηριώσω. περιέγραψα γνωστές σε όλους μας πρακτικές. όσο για την ιατρική βοήθεια,( έχοντας ίσως τη μύγα , την συνέδεσες αυτόματα με ψυχιατρική βοήθεια. μιλούσα για το σώμα και εννοούσα την άρνηση να πάρουν φάρμακα (πχ αντιβιοτικά) , να κάνουν προληπτικές εξετάσεις, να δεχτούν (μερικοί) μετάγγιση αίματος...τέτοια ατεκμηρίωτα αίσχη!!

    δεν τσουβάλιασα κανέναν, υποστήριξα αντίθετα ότι ο καθένας κρίνει και κρίνεται. είναι προσωπικό του θέμα τι θέση θα πάρει απέναντι σε μια άποψη/πρακτική.

    δεν διατύπωσα την άποψη ότι όποιος ασχολείται με το bdsm είναι ψυχοπαθής!!!! ίσα ίσα δήλωσα ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για να διαγνωστεί κάποιος ως"ψυχοπαθής"

    επίσης δεν υποστήριξα ότι κάποιες επεμβάσεις πρέπει και μπορούν να γίνονται εκτός νοσοκομείου. απλά ενδιαφέρθηκα να μάθω από το ξέρει αυτό αφού δήλωσε ότι έτσι έχει μάθει.και για να μοιραστώ "τα φώτα" μου, ναι πολλά γίνονται εκτός νοσοκομειακού περιβάλλοντος, αρκεί να τηρούνται αυστηροί κανόνες.

    θα μπορούσα να σχολιάσω κι άλλα, αλλά προτιμώ να πιω τον καφέ μου από το να γίνω σάκος του μποξ για να εκτονώσεις τα νευράκια σου. ποτέ εξάλλου- όλα αυτά τα χρόνια-δεν είχα την πρόθεση να φιλονικήσω με κάποιον εδώ μέσα, ειδικά με κάποια/ον που δεν γνωρίζω. αν μου επιτρέπεις...προτείνω χαμομήλι με βαλεριάνα!
     
  11. Queen87

    Queen87 Contributor

    esrelwen ειναι off topic το θέμα Θρησκεία πάνω σε αυτό το νήμα αλλά θα σου απαντήσω...

    Καταρχάς να πώ οτι υπάρχουν δυο κατηγορίες στην θρσηκεία η σε κάποια ιδεολογία... Στους φανατικούς και στους μη φανατικούς.
    Ευτράπελα συναντάς παντού... σε κάθε κλειστή κοινωνία/ομάδα/θρησκεία.

    Τι σε νοιάζει ποιος έχει δίκιο; πολλές φορές έχουν δίκιο και οι δυο μεριές ανάλογα με το ζήτημα της υπόθεσεις... αν πιστεύεις οτι βλέπεις καθαρά τότε κρίνεις ποιος έχει δικιο και ποιός αδικο σύμφωνα με τα δικά σου πιστεύω.

    Ok u have a point αν ειχα γεννηθει σε μια μουσουλμανικη χώρα θα ήμου μουσουλμάνα και ούτω καθ'εξής... αλλα μην το βλέπεις έτσι... θέλω να πω... οκ δίκιο εχεις ναι μεν αλλα... Θα σου πω οτι όποιος θέλει να μάθει το ψάχνει... προσωπικά για τα δικά μου πιστεύω το έχω ψάξει το θέμα...
    Όπως καποιός σε τι κόμμα είναι και κτλπ κτλπ...

    Οι Ισλαμιστές estelwen το κάνουν για πολιτικούς σκοπούς.... πατάνε πάνω στο όνομα του Αλάχ και πιστεύουν οτι με το να σκοτώσουν κόσμο κάνουν το θέλημα του Θεού.
    Είναι μεγάλο θέμα αυτό... για μένα που είμαι χριστιανή ναι ειναι φανατικοί... σκοτώνουν ανθρώπους... Για αυτούς σημαίνει πλήρη υποταγή προς τον Θεό.
    Το point ειναι οτι σκοτώνουν για πολιτικούς λόγους και δεν βγαίνει τπτ καλό απο αυτό.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.

    Queen
     
    Last edited: 7 Νοεμβρίου 2016
  12. Queen87

    Queen87 Contributor

    @gkass

    Νευράκια δεν έχω καθόλου.... πίνω το καφεδάκι μου σε απόλυτη ηρεμία ακούγοντας Lana Del Rey.
    Βαλεριάνα δεν έχω πιεί ποτέ... θα το δοκίμασω όμως όταν θα έχω νεύρα να δω αν λειτουργεί...

    Κουβέντα κάνουμε δεν πυγμαχώ ούτε στον αέρα ούτε πάνω σου.

    Το θέμα του νήματος έχει να κάνει με ψυχολογικά προβλήματα οπότε σαφώς και το μυαλό μου πήγε εκει... αν θεωρείτε οτι εχω την μύγα... τοτε ναι έχω την μύγα.

    Αυτά τα αίσχη που λες στο παραπάνω πόστ σου δεν τα ανέφερες.... υπέθεσες οτι θα καταλάβουμε τι εννοεις.... προσωπικά εγω δεν κατάλαβα και για αυτό σου ζητήσα να το αναλύσεις και να το τεκμηριώσεις...

    Τα αισχη λοιπόν αυτά δεν τα συναντάς στους χριστιανούς αλλά στους Ιαχωβάδες διότι έχουν αλλή ιδεολογία δικιά τους....
    Αν κάποιος χριστιανός δεν θέλει να κάνει μετάγγιση αίματος δεν εχει να κάνει με τα "πιστεύω" του αλλά με έναν κάλο που έχει στον εγκέφαλο ή μπορεί να θέλει να ζήσει ετσι... δικαιωμά του.

    Ποτέ δεν είπα οτι δήλωσες κάτι τέτοιο.... είπα....

    Σαν να λες.... και αυτό σου το είπα με το παράδειγμα που ανέφερες περί τιμωρίας του σώματος....


    Ερώτηση (μην την πάρεις ως ειρωνική)

    Μπορεί κάποιος να χειρουργήσει εκτός νοσοκομείου δηλ; ακόμη και αν εχει προβλέψει τα πάντα; σε ένα σπίτι πχ;
    Και αν ναι. Ποιος του την εχει δώσει αυτή την άδεια; γιατί απόσο γνώριζω αν κάποιος γιατρός το κάνει αυτό του αφαιρειται η άδεια.... λάθος το ξέρω;