Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φετίχ και ο νόμος του Ugol: Ποια τα δικά σας φετίχ;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος LordRob, στις 18 Δεκεμβρίου 2005.

  1. LordRob

    LordRob Regular Member

    Η λέξη «φετίχ» πέρασε στην ελληνική από την αγγλική «fetish» που με την σειρά της προέρχεται από την πορτογαλική λέξη «fetico». Ετυμολογικά η λέξη δημιουργήθηκε από την ονομασία κάποιων ξύλινων ή πέτρινων ομοιωμάτων λατρείας ιθαγενών της Δυτικής Αφρικής, που ανακαλύφθηκαν από τους Πορτογάλους εξερευνητές του 15ου αιώνα. Αργότερα ο όρος φετιχισμός (fetishism) χρησιμοποιήθηκε για το χαρακτηρισμό ειδικών σεξουαλικών συμπεριφορών από τους Binet (1887) και Krafft-Ebing (1886-1965) και ορίζεται ως το σεξουαλικό πάθος, ιδεοληψία ή απόλαυση/ηδονή που στρέφεται σε συγκεκριμένη ομάδα άψυχων αντικειμένων ή ένα μέρος του σώματος.

    Πολλά τα φετίχ που κυκλοφορούν παιδιά. Μάλιστα έχει διατυπωθεί και θεωρία που προβλέπει ότι κάθε φετίχ έχει πάντοτε πολλούς οπαδούς ή τουλάχιστον δύο. Αυτός είναι ο νόμος του Ugol που διατυπώθηκε για πρώτη φορά σην ομάδα ειδήσεων alt.sex.bondage γύρω στο 1991 από τον Harry Ugol. Οι δύο κοινότερες του διατυπώσεις είναι:
    • Για οποιοδήποτε φετίχ είτε κανένας δεν το κάνει είτε περισσότερο από δύο άτομα το κάνουν
    • Αν ποτέ διερωτηθείς «Είμαι το μόνο άτομο που έχει αυτό το φετίχ;» η απάντηση θα είναι σταθερά «Όχι».

    Ας προτείνω σε αυτό το thread να αναφέρετε όποιοι θέλετε ποια είναι τα φετίχ σας. Μας ενδιαφέρουν όλους και, ορισμένες φορές μπορεί να τα έχουμε κι εμείς χωρίς να το έχουμε ποτέ εκφράσει ή σκεφτεί. Τι σας ανάβει; Ποια είναι τελικά η δική σας ιδεοληψία; Εδώ νομίζω είναι το φόρουμ για να το συζητήσουμε. Ιδού λοιπόν η Ρόδος. Το πήδημα μένει.....
     
  2. Strict71

    Strict71 Regular Member

    Φίλε Rob καλώς ήρθες. Μόλις διάβασα το πόστ σου, και θα ήθελα πρός το παρόν απλά να επισημάνω πως για τα φετιχ υπάρχει άλλο (ολόκληρο) φόρουμ. Από κει και πέρα είναι ενα ωραίο πόστ που θα είχε καλη ανταπόκριση εκεί που αναφέρω.
     
  3. LordRob

    LordRob Regular Member

    Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Το αναδημοσιεύω στο κεφάλαιο με τα φετίχ. Κάποιος moderator μπορεί να το αφαιρέσει από εδώ για να μην υπάρχει διπλή εγγραφή;
     
  4. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Το δικό μου φετίχ είναι το μαστίγιο, στα χέρια της. (και στα δικά μου αν το γουστάρει, αλλά πρώτα στα δικά της.)
     
  5. submalegr

    submalegr New Member

    Το δικό μου φετίχ είανι οι ψηλοτάκουνες γόβες ή μπότες. Να τις νοιώθω σε όλο μου το κορμί και να τις καθαρίζω με τη γλώσσα μου.
     
  6. serr

    serr Regular Member

    Πεθαίνω για μπότες. Μου αρέσουν φυσικά και γόβες κ.λ.π. και γενικά όλα τα δερμάτινα.
     
  7. paroinia

    paroinia Regular Member

    τι λέτε για τις πολύχρωμες μπότες? ή επιμένετε κλασσικά στο μαύρο?
     
  8. Angel

    Angel New Member

    Τι λέτε για ψηλοτάκουνα πέδιλα;




     
  9. serr

    serr Regular Member

    Μπότες να είναι και ότι χρώμα να είναι. Στο χρώμα θα τα χαλάσουμε ?
     
  10. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    να κανω γλωσσόφιλο με μια κοπέλα που μόλις έχει φάει σκόρδο....


    ξερω... ξερω... ξεράσατε τα αντερά σας τώρα....
     
  11. Photographer

    Photographer Regular Member

    Εμένα μου αρέσουν οι γυναίκες που φοράνε διάφορα παράξενα εσώρουχα κορσέδες κάλτσες, ζαρτιέρες, κ.τ.λ. και γενικά με "θυλυκό" ντύσιμο.
     
  12. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    Γυναικεία σανδάλια (είτε ψηλοτάκουνα είτε flat),καλοσχηματισμένα πόδια και δάκτυλα,νύχια βαμμένα κόκκινα.