Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φετιχισμός, παραφιλίες, bdsm (...διαστροφές γενικώς...) και πατρότητα/μητρότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 4 Οκτωβρίου 2014.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Θα θελα το παιδί μου να λέει :

    Μανούλα εγώ με αυτούς τους ανώμαλους (βανίλλα) δε μιλάω. *-*

    *Θα χαρώ να κάνει βδσμικές επιλογές.
     
  2. KASEFI

    KASEFI New Member

    Εδώ θα τολμήσω να διαφωνήσω ...
    Πες με αισιόδοξη... πες με αιθεροβάμων ... πες με ότι έχω ροζ γυαλιά...
    Από την εποχή που περιγράφεις, και την έχω ζήσει και γω από κοντά..., ζούμε μεγάλες στιγμές τώρα...
    Η εποχή εκείνη είχε περιθωριοποιήσει πανκιά, ροκάδες, μηχανόβιους... στα σεξουαλικα θα κολλούσε ;;;
    Σίγουρα υπάρχουν ακόμη πολλοί που ντύνονται τον μανδύα του καθωσπρεπισμού , του αμαρτία είναι, του δεν κάνει για τους Χ ψ λόγους!!!
    Αλλάζει η κοινωνία... και όλοι αυτοί θα το βρουν μπροστά τους...
    Έχει γίνει μια ανοικτή κοινωνία που δέχεται επιρροές και βάλλεται από παντού...
    Έχουν αμφισβητηθεί πολλές αρχές... και άρχοντες...
    Και έπεται συνέχεια...
    Όταν αυτό που κάνεις δεν βλάπτει τους άλλους , θεωρώ ότι θα είναι και αποδεκτό ....
    Συγνώμη για το εκτός θέματος...
    Καλή συνέχεια !!!!!
     
  3. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Ισχύει, αλλά θέλω να πιστεύω ότι, τουλάχιστον σε αυτό το forum, θα βρεθεί κάτι....


    Σίγουρα ο οικογενειακός κύκλος είναι το Α και το Ω!
    Και όσο πιο συντηρητικός είναι, τόσο χειρότερα...
    Εγώ είμαι γεννηθείς το '89, αλλά και τότε ακόμα βίωσα πολύ συντηρητισμό σε αυτά τα θέματα ιδίως!
    Ποια δηλαδή; Τα σεξουαλικά γενικώς... Για τα φετίχ ούτε λόγος!!!
    Πρωτοτύπησα εγώ σ' αυτό, σε σχέση με την υπόλοιπη οικογένεια......  
    Τους βγήκε, βλέπεις, ο γιος με κάτι φετίχ....... γκουρμέ, για γερά γούστα!     
    "Πω πω... Παναΐα μου το παιδί.....  
    Σε τι παρέες έμπλεξες παιδί μου;  
    Πω πω πω.......  "
     
  4. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Εξαρτάται πάντα, πιστεύω, στο που και σε ποια παρέα θα απευθυνθείς....
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Εγώ παραμένω της άποψης, ότι ζούμε το προσωπείο μεγάλων στιγμών. Και όταν αρκετοί/ες φτάνουν, ν' ακουμπήσουν έστω κι εξ απαλών ονύχων το "δια ταύτα", οι αντιδράσεις/σκέψεις παραμένουν οι ίδιες 30 χρόνων πίσω ( κάποιες φορές, ακόμη πιο στρυφνές από κείνες ). Αλλά, είναι θέμα βιωμάτων και αντιλήψεως φίλτατη @KASEFI.
    Δεν σημαίνει ότι η δική μου οπτική είναι σωστή και η δική σου λάθος. Πάντα με το πνεύμα του παρατηρητή εκφράζομαι και πάντα για κείνο που αφορά εμένα.
    Στο κάτω κάτω της γραφής, τα "ξένα χωράφια" δεν μ' απασχόλησαν ποτέ - πέραν της όποιας φιλοσοφικής περιέργειας. Αν, όταν... -.

    Μην ζητάς συγνώμη, το νήμα έχει θέμα, αλλά έχει και διακλαδώσεις. Άρα, εκτός δεν ήσουν... 
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Είναι πολλά γράμματα, όχι όμως όλα. Κατ' εμέ αρκετά και σημαντικά. Ως προς το υπόλοιπο της οικογενείας σου, φτάνει που τα γεύεσαι εσύ και δεν τους αναγκάζεις να τα γευτούν κι εκείνοι χαχα.   
     
  7. Ο γονιος πρεπει παντα να ειναι διπλα στο παιδι του. Οποια επιλογη και αν κανει να το στηριζει και να το συμβουλευει. Δεν πρεπει να κρινουμε αρνητικα κανεναν ανθρωπο γιατι ολοι ειμαστε διαφορετικοι και πρεπει να σεβομαστε την επιλογη του καθε ανθρωπου. Εγω παντως οταν ερθει η ωρα να γινω μητερα αυτο θα κανω. Θα στηριζω παντα τα παιδια μου και θα ειμαι περηφανη για αυτα. Οποιες και αν ειναι οι επιλογες τους τα φετιχ η τα γουστα τους  
     
  8. Anais...

    Anais...

    Για να ειμαι ειλικρινής δεν θα επιθυμούσα το παιδί μου να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με εμένα.
    Αλλα αν αυτό συνέβαινε θα το στηριζα και θα σεβομουν τις οποίες ερωτικές επιλογές του. Δεν θα ήμουν αυτή που θα το έκρινε, πως θα μπορούσα άλλωστε; θα ήμουν ευτυχής αν κάποια στιγμή εκείνο, το μοιραζοταν μαζί μου και ζητουσε τη συμβουλή μου. Εγώ με τη σειρά μου θα φροντιζα να το διαβεβαιώσω πως δεν είναι κακό να μας ελκυουν και να επιθυμούμε εναλλακτικους τρόπους ερωτισμου, όταν αυτό βέβαια γίνεται πάντα με συναίνεση και από την άλλη πλευρά και όταν είναι επιτρεπτό και δεν ξεπερνά κάποιο οριο(πχ ζωοφιλια, παιδοφιλια). Και το σημαντικότερο, θα το διαβεβαιώνα πως το να επιθυμεί κάποιος κάτι "διαφορετικο" δεν τον κανει "ανωμαλο".
    Αυτό που θα με ένοιαζε κυρίως είναι να είναι εκείνο καλά, υγιές και ευτυχισμένο. Το τι θα έκανε στο κρεβάτι του θα ήταν καθαρά δικό του θέμα.

    @Tenebra_Silente Πραγματικά πολύ όμορφο και ενδιαφέρον νήμα  
     
  9. dreams

    dreams Regular Member

    Για ποιους λογους δεν θα επιθυμουσες το παιδι σου να ακολουθουσε τον ιδιο δρόμο με σενα?
     
    Last edited: 23 Νοεμβρίου 2017
  10. Για 'μένα το πάν στη ζωή ενός ανθρώπου είναι να είναι ευτυχισμένος. Ειλικρινά, πραγματικά ευτυχισμένος.

    Η σεξουαλικότητα αποτελεί τεράστιο κομμάτι της συνολικής ψυχικής υγείας και, τελικά, της ευτυχίας ενός ανθρώπου.

    Όποιο κομμάτι ή παρακλάδι σεξουαλικής επιλογής και εάν μού παρουσίαζε το παιδί μου (επιλογής που θα απαιτούσε τη συναίνεση του άλλου μέρους και δεν θα πρόσβαλλε και δεν θα καταπατούσε οποιοδήποτε όριο ή νόμο, -π.χ. παιδεραστία, νεκροφιλία, ζωοφιλία-), θα στεκόμουν δίπλα του, θα τό ενθάρρυνα να ανακαλύψει περισσότερα, θα τό ενημέρωνα όσο μπορούσα, θα μελετούσα γι' αυτή την επιλογή μαζί του, θα μάθαινα περισσότερα γι' αυτή εάν δεν τήν γνώριζα, θα τό προστάτευα όσο μπορούσα καλύτερα. Σίγουρα, θα τό διαβεβαίωνα πως είναι "ΟΚ" να είσαι διαφορετικός, πως ΟΛΟΙ είμαστε διαφορετικοί, και πως το πάν είναι να είμαστε ευτυχισμένοι.

    Η ζωή είναι πολύ μικρή (ή απελπιστικά μεγάλη, ανάλογα με το πώς τό βλέπει κανείς) για να τήν περνούμε και να τή ζούμε συνέχεια και πάντα κρυμμένοι, φοβισμένοι, κατατρεγμένοι, κομπλεξαρισμένοι, ενοχικοί, ή οτιδήποτε άλλο.


    Θα ήθελα το παιδί μου (και όλα τα παιδιά, και όλοι οι άνθρωποι) να είναι πραγματικά ευτυχισμένο.
     
  11. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτό όμως δεν είναι επίσης σαν να διδάσκει κανείς στο παιδί του τη μισαλλοδοξία, έστω άλλης μορφής,
    ενώ θα έπρεπε όλοι να μαθαίνουμε στην ανεκτικότητα για τους άλλους, και φυσικά να την απαιτούμε και για τον εαυτό μας;
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    στο υπνοδωμάτιο διαλέγουμε ποιόν βάζουμε, δεν κάνουμε χατήρια.
    στο τραπέζι, παρόμοια, χρειάζεται να 'χουμε κάτι να πούμε, εκτός και φάμε γρήγορα και βουβά, γιά να μην πεινάμε.
    στη συνέλευση για το λογαριασμό της δεη, έχουν όλοι οι εμπλεκόμενοι λόγο, ανεξαιρέτως, ο,τι κι αν κουβαλάνε.
    διαβάζω θα γίνει συγκέντρωση για τα μέλη του φορουμ, δεν υπάρχει καθήκον να συναναστραφούν όλοι με όλους, κάπως διαλέγει ο καθένας.

    ανεκτικότητα είναι να μπορείς να έχεις τον χώρο σου, η εισβολή δεν είναι υποχρεωτικά ανεκτή, παραμένει διαχειριζόμενη.
    ανέχομαι και αποδέχομαι διαφέρουν, δεν είναι συνώνυμα.
    όσο νωρίτερα το μάθει αυτό ένα νέο παιδί, τόσο πιο χρήσιμο θα του είναι, θα κερδίσει χρόνο. η διστακτικότητα να διαλέξει, εξ' αιτίας αναστολών από οποιονδήποτε τύπο καθωσπρεπισμού, θα αποπροσανατολίσει και θα συγχύσει. οι επιλογές είναι χρήσιμο να ενθαρρύνονται, εφ όσον είναι ίδιες επιλογές.